VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodeň zničila úrodu. Bouřky zaplavily domy

Jižní Morava /TÉMA/ – Milionové škody pro zemědělce, zničená úroda, zaplavené lesy, zahrady a vytopené sklepy i domy. Povodně na jihu Moravy a následné prudké deště na mnoha místech Břeclavska, Hodonínska a Vyškovska za sebou nechaly velkou spoušť.

1.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Rozlití řeky Moravy a Kyjovky na Břeclavsku způsobilo tamním zemědělcům podle ředitele břeclavské okresní agrární komory Ladislava Sečkáře už škody za víc než dvacet milionů korun. „Zatím se k hromadné žádosti o náhradu škod přihlásili čtyři zemědělci,“ uvedl Sečkář minulý týden.

Například lanžhotské družstvo Pomoraví vyčíslilo ztrátu na 350 hektarech půdy na osm a půl milionu korun. Sto hektarů měla pod vodou i tvrdonická společnost Zefa. „Škody musí zaplatit především pojišťovny. Lidé by neměli spoléhat na automatickou pomoc státu. Pokud se ale pozemky nacházejí v území určeném k řízeným rozlivům, budeme škody nahrazovat,“ sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Dita Vrbová.

Lesy beze škod

Oddechnout si naopak mohli lesníci. Voda lužní lesy totiž moc nepoškodila. „Nás se nakonec povodně tolik nedotkly. Dá se říci, že pro lesy to byla spíše jen větší závlaha,“ vyjádřil se vedoucí polesí Soutok Jiří Netík.

Na Hodonínsku měli lidé největší problémy v Rohatci. Voda tam zaplavila železniční most, podemlela silnici a poničila hřiště.
Starosta obce Miroslav Králík mluví o škodě za téměř milion korun. „Silnice je podemletá a velmi poničená. Místy jsou až půlmetrové jámy. Samozřejmě nás bude nějaké peníze stát oprava hřiště. Co se týká následků, dostali jsme dezinfekční prostředky, které jsme rozdali těm nejvíce postiženým lidem. Těm půjčujeme i vysoušeče,“ popsal situaci v Rohatci starosta.

Obyvatele Hodonínska v minulém týdnu potrápily i bouřky a přívalové deště. „Bylo chvilku po dešti a voda se začala valit z kopce. Už jsme to asi třikrát za posledních dvacet let zažili, ale v menší míře. Takové jako teď to nikdy nebylo,“ popsala třeba obyvatelka Uhřic Jaroslava Valihrachová. Voda se jí dostala do dvorku a zahrady z rozvodněného potoka, do vchodových dveří se současně tlačilo bahno, které voda přinesla z kopce.

Bahno zatarasilo i kilometrový úsek uhřické silnice. „Voda se zastavila až před obecním úřadem,“ řekl tamní hasič Lukáš Tesařík. Nejprve se na úklid všichni vrhli s lopatami. Brzy zjistili, že to nikam nevede a zajistili techniku od podnikatelů z okolí.

Na Vyškovsku záplavy způsobené přívalovými dešti nejvíc postihly Slavkov u Brna. V úterý po prudkém odpoledním lijáku stekla voda z okolních polí do města a zaplavila několik ulic. Spousta lidí měla vyplavené sklepy, někdo měl bahno i doma. Obrovská vlna, která se přehnala přes golfové hřiště, rozdrtila šedesát metrů zámecké zdi. Ve městě byly problémy s vodou i ve středu a hlavně ve čtvrtek v noci, kdy začal další patnáctiminutový liják.

Kanály nestíhaly

Nasáklá zem a přetížená kanalizace už přestala vodu odvádět, takže museli zasáhnout hasiči. Stavěli hráze z pytlů, odčerpávali vodu ze sklepů i kanalizace. Škody však byly mnohem menší, protože lidé se na nebezpečí připravili a zatarasili vchody do domů. Jen škoda na zničené zámecké zdi dosáhla víc než deseti milionů korun. Slavkovští mají obavy z dalších dešťů, rozvodněná je i řeka Litava.

Slavkovský starosta Ivan Charvát informoval, že město už zjišťuje, zda uspěje u pojišťovny s nárokem na zaplacení škod. „Pomůžeme také komukoliv z obyvatel, který se na nás obrátí s prosbou o právní radu,“ ujistil starosta. Nevyloučil, že část nákladů bude město vymáhat i od zemědělců. „Všude na polích je zasetá kukuřice, ta nemohla vodu vůbec zadržet,“ řekl Charvát.

ELIŠKA WINDOVÁ A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Moravu má ochránit nový poldr

Jižní Morava – Největším dluhem je nedokončená protipovodňová ochrana, řekla při své poslední návštěvě na jižní Moravě ministryně životního prostředí Rut Bízková o územích, které zaplavila rozvodněná řeka Morava. Podle vodohospodářů však řeka potřebuje zkrotit především na severu.
Povodí Moravy, které má koordinaci budování jednotlivých protipovodňových opatření na starosti, chce nyní pracovat především na horním toku Moravy a na řece Bečvě.

„Na jižní Moravě tato povodeň v podstatě žádné významné škody nezpůsobila. Nejvýznamnější projekty, na které se teď chceme v kraji soustředit, jsou dva. A to přítlucký poldr a také dokončení protipovodňových opatření v Břeclavi,“ uvedl ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Suchá nádrž v Přítlukách na Břeclavsku má vodu odvádět v případě záplav. Podle původních odhadů měla stát více než miliardu korun. Na kolik nakonec vyjde a kdy jeho výstavba začne, ale zatím není jasné. „Firmu, která vypracuje projektovou dokumentaci, musíme teprve vysoutěžit. A částka, které potom padne, může být docela vysoká. Pak už je to ale především otázka toho, kolik peněz na výstavbu najdeme,“ podotkl Dostál.

Soutěž na vypracování projektové dokumentace Povodí Moravy plánuje vypsat v závěrečném čtvrtletí tohoto roku. A v nejbližších měsících chce také obnovit jednání se zástupci břeclavské radnice. „Stále je třeba dokončit také protipovodňovou ochranu Hodonína. Chybí ještě zpevnit části hráze, není to ale stavba, která by byla z majetkového hlediska problémová,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí jihomoravského krajského úřadu Anna Hubáčková .

Prozatím nejasný je ale osud žádosti o vybudovaní protipovodňové ochrany, kterou si podalo Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. „Budeme o tom se starostou obce jednat ve čtvrtek,“ dodal Dostál.

LUCIE HRABCOVÁ
Jižní Morava povodeň zvládla sama. A pomáhala i jinde

Jižní Morava – Povodňová vlna, která se před dvěma týdny převalila korytem řeky Moravy, způsobila v kraji podle posledních odhadů mnohamilionové škody. Pro stovky lidí znamenala probdělé noci a dny plné dřiny. Přesto však velká voda kraj potrápila mnohem méně než severněji položené oblasti Česka. A proto jih Moravy nabídl ostatním pomocnou ruku.

A to i díky krizové telefonní lince, kterou Jihomoravský kraj kvůli záplavám zřídil. Ta totiž přijímala především nabídky pomoci. „Díky ní jsme koordinovali humanitární pomoc různých organizací i pomoc, kterou nabídli obyčejní lidé. Zprostředkovali jsme tak asi deset různých návrhů, včetně nabídky zvýhodněného prodeje čerpadel nebo třeba dětského tábora. S poděkováním jsme je přeposlali do Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje. Tam totiž byla podpora potřebná mnohem víc,“ vysvětlil koordinátor krizového řízení a bezpečnosti Jihomoravského kraje Radek Šedivý.

I když se povodeň některých jihomoravských obcí dotkla, situaci zvládaly. Přispěla k tomu vynikající spolupráce se starosty. A také obětavost hasičů,“ řekl Šedivý.

Nejpernější chvíle hasiči zažili před dvěma týdny na Hodonínsku, kde museli za několik hodin zpevnit bezmála půl kilometru říční hráze. „V noci z pondělka na úterý zasahovalo přes sto lidí, ráno je střídalo dalších sto dvacet. Do odpoledne položili přes dva tisíce pytlů s pískem,“ popsal neúnavnou práci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Podobně náročný zásah hasiči absolvovali nedávno ve Slavkově na Vyškovsku, kde přívalové deště zaplavily sklepy několika desítek domů a voda strhla i šedesát metrů zdi v zámeckém parku. „Dobrovolní hasiči, kteří při těchto akcích odvádějí obrovský kus práce, přitom pomáhají ve svém volném čase. A zcela bez nároku na odměnu,“ podotkl Haid.

Do oblastí postižených povodní lidé z jižní Moravy pomoc posílali i prostřednictvím dobročinných akcí. Část z výtěžku tradiční sbírky ke svátku Seslání svatého Ducha věnuje například Diecézní charita Brno.

„Další sbírku jsme pro tento účel nedávno uspořádali i na brněnském náměstí Svobody. A minulý týden jsme také vyslali čtyři pracovníky do povodněmi postižených Troubek na Zlínsku. Mapují rozsah škod a potřeby místních rodin,“ uvedla mluvčí Diecézní charity Brno Diana Tuyet­Lan Kosinová.

Další pomoc organizace zřejmě nenasměruje za hranice kraje, ale do oblastí na jihu Moravy. „Uvažujeme nad tím, že další část peněz ze sbírek pošleme právě na pokrytí škod, které v uplynulých dnech způsobily přívalové deště,“ dodala Kosinová.

LUCIE HRABCOVÁ
1.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trend, dobře známý například v Budapešti, představil v Brně Marek Fišer pod názvem Kološkopek.
2 3

Do Brna se řítí cyklohospoda. Lidé si vychutnají pivo při šlapání do pedálů

Budovy bývalého Cheposu v brněnské Šumavské ulici čeká další přestavba.
11 8

Věžáky v Šumavské ulici se změní. Přibude nákupní galerie i parkoviště pod zemí

AKTUALIZOVÁNO

Vztek fanoušků Komety. Za lístek zaplatí o 280 korun víc než příznivci Hradce

Hradec Králové, Brno – Sektory dvou fanouškovských táborů ve Fortuna Areně dělí jen pár metrů, fanoušci brněnské Komety si však zaplatí za vstupenku o 280 korun víc. Brňané v semifinále hokejové play-off extraligy, které startuje ve středu a ve čtvrtek v Hradci Králové, dají za lístek 450 korun, domácí fandové jen 170. „Ceny do sektoru hostí jsme nastavili ve stejné výši, jako budou mít naši fanoušci na stání v Brně," potvrdil generální manažer Hradce Králové Aleš Kmoníček.

Řidička nadýchala 3,61 promile. O víkendu policie chytila 23 řidičů pod vlivem

Jižní Morava – Hlavně na řidiče, kteří za volant usedají s alkoholem v krvi nebo pod vlivem drog, se o uplynulém víkendu zaměřili jihomoravští policisté. Kromě toho kontrolovali i další přestupky. Z 1739 zkontrolovaných aut odhalili různé druhy přestupků u 227 řidičů. Nejčastěji se jednalo o překročení povolené rychlosti. Alkohol policisté odhalili u třiadvaceti řidičů, drogy u čtyř.

Nové léky z pupeční šňůry pomohou s léčbou leukémie, říkají brněnští vědci

Brno – Využít lidský pupečník k léčbě pacientů s leukémií nebo s poškozenými klouby chtějí odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu brněnské svatoanenské nemocnice. „Pupečník je unikátním zdrojem kmenových buněk, který se po porodu za běžných okolností zastřihne a zlikviduje. My jej využijeme k vývoji léčiv," nastínila v úterý vedoucí výzkumu Dagmar Hrůzová ze společnosti PrimeCell.

V Brně koupí 60 autobusů na plyn, uspěli se žádostí o dotaci

Brno - Brněnský dopravní podnik letos koupí 44 kloubových a 16 krátkých autobusů na stlačený zemní plyn, poprvé budou mít v Brně klimatizaci. K tomu také 67 elektronických panelů, které poskytují aktuální informace na zastávkách cestujícím. Podnik totiž uspěl se žádostí o dotace a dostane 432 milionů korun.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies