Související články v pravém sloupci

Lidem, kteří se půjdou od konce června projít kolem Brněnské přehrady, se naskytne pohled, který ještě nikdy nikdo nespatřil. Hladina nádrže totiž klesne o dalších pět metrů oproti současnému stavu. O tom, že odpouštění přehrady začne už 4. června, včera rozhodl řídící výbor projektu Čistá Svratka. Ten se skládá ze zástupců města Brna, Jihomoravského kraje a Povodí Moravy.

„Rozhodnutím o snížení hladiny v přehradě jsme zahájili další etapu jejího čištění. Dohodli jsme se ale na tom, že upouštět začneme až po přehlídce ohňostrojů Ignis Brunensis,“ uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander. Hladina se tak bude postupně snižovat o zhruba třicet centimetrů denně až na kótu 219 metrů nad mořem. Díky tomu se obnaží až sto třicet hektarů půdy.

Unikátní pohled

Lidem se tak ukáže pohled na dno přehrady, který za její téměř sedmdesátiletou historii nikdo nezažil. Podle historiků se mohou ukázat zbytky starých Kníniček, které nádrž zatopila. „Některé budovy při zatopení zůstaly stát, takže je možné, že nyní se objeví třeba části jejich zdí. Záleží na tom, jak moc je voda za tu dlouhou dobu zničila,“ vysvětlila historička Milena Flodrová.

Dodala, že mnoho lidí čeká, že se může objevit i věž bývalého kostela. „Kníničky ale nikdy kostel neměly, jen zvoničku,“ doplnila historička. Odhalování břehů tak může přilákat různé zvědavce a sběrače předmětů, které by se mohly na dně objevit. „Vstup na odhalené břehy bude ale na vlastní nebezpečí. Je totiž možné, že na dně přehrady leží třeba ještě nevybuchlá munice z druhé světové války,“ varuje Ander.

Proto také plánuje ve spolupráci s brněnskými strážníky a policisty, že odhalené břehy zkontrolují. „Nemůžeme ale lidem zabránit, aby po březích chodili, a také bychom to vlastně ani nechtěli,“ doplnil Ander.
Dobu, kdy bude přehrada upuštěná také využije společnost ČEZ, která od června začne rekonstruovat svoji vodní elektrárnu v Kníničkách. „Dokázali jsme sladit obě akce tak, že nebudeme muset společnosti platit žádné ztráty,“ zdůraznil Ander.

Hladina přehrady tedy bude na konci června o deset metrů níže, než je její maximální stav. Více už vodohospodáři nechtěli upouštět, to proto, aby zachovali zbývající život v přehradě. „Některé ryby v nádrži zůstaly, protože by bylo problematické je všechny odlovit. Je ale možné, že se na březích při vypouštění objeví uhynulé kusy,“ upozornil generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda.

Provzdušnění vody

Po upuštění přijde na řadu série kroků, které mají zabránit růstu sinic, a přehradu tak vyčistit. Kromě už známého vápnění to bude třeba i provzdušňování vody. „Celkem vznikne v přehradě dvacet provzdušňovacích věží, které hladinu převýší o tři metry. Ne více, aby neohrozily lodě ani koupající se lidi. Věže totiž v přehradě zůstanou i po napuštění,“ vysvětlil Duda. Po věžích přijdou na řadu biopreparáty, nasazení dravých ryb a odtěžení bahna v Rokli a u Sokolského koupaliště.

O tom, jaká společnost se čištění přehrady ujme, zatím není rozhodnuto. „Vyhlásili jsme výběrové řízení a jeho vítěze budeme znát až v červnu nebo červenci,“ vysvětlil Duda. Z opatření, která mají pomoci zbavit Brněnskou přehradu sinic, nejsou tato jediná. „I nadále stavíme čističky v povodí, zabraňujeme znečištění z polí a kontrolujeme chaty v okolí, zda do přehrady nevypouštějí splašky,“ připomněl Ander.