Po čtyřech letech čištění přehrady se vodohospodářům podařilo omezit sinice ve vodě a město toho chce využít. Ve středu proto radní schválili záměr zatraktivnit břehy přehrady. S projektem začnou příští rok.

Stavba atrakcí město přijde na čtyřiadvacet milionů korun. „Projekt rozdělíme do tří etap. První bude stát necelých sedm milionů korun a vybavíme v ní Rakoveckou zátoku, která je nejnavštěvovanější. Příští rok začneme pracovat na projektové dokumentaci pro tuto etapu. V rozpočtu na ni máme půl milionu korun,“ uvedl náměstek brněnského primátora Ladislav Macek.

Město postupně upraví čtyři hlavní pláže na přehradě. „Bude to Sokolské koupaliště, Rakovecká zátoka, Rokle a Kozí Horka. Návrh vybavení je pro každé koupaliště zvlášť,” řekl Macek

Pod otevřeným nebem

K největším lákadlům podle něj budou patřit lanová centra, tobogány či fitness park. „Nové vybavení jednotlivých koupališť se bude lišit. Každé z nich má vlastní návrh. Lanová centra budou nízká jen asi do dvou metrů výšky. Fitpark plánujeme v Rakovecké zátoce. Bude podobný jako v Lužánkách. Tedy pod otevřeným nebem a otevřený všem. U tobogánů je problém, že nemohou končit v přehradě. Musíme pro ně zvlášť postavit bazénky, takže budou drahé,“ upozornil Macek.

Dodal, že důležitou součástí bude také stavba převlékáren, venkovních sprch a záchodů. „Záchody budou samočistící a v úpravě odolné vandalům. Takové máme zatím jen dva,“ uvedl Macek.

Upravit břehy přehrady je dobrý nápad podle ředitelky Centrály cestovního ruchu Jihomoravského kraje Zuzany Vojtové. „Je to žádoucí. Vytváří se tak ucelená nabídka, která spolu s hradem Veveří, zoologickou zahradou a lodní dopravou naláká nejen Brňany, ale také turisty z blízkého a vzdálenějšího okolí,“ uvedla Vojtová.

Chybějící záchody

Zájem města o zatraktivnění přehrady vítají i obchodníci z jejího okolí. „Cokoliv se tu udělá, není na škodu. Za poslední roky si nepamatuji, že by město dalo na okolí přehrady aspoň desetikorunu. Na druhou stranu tobogány a podobné atrakce beru spíše jako něco navíc. Důležité podle mne je třeba postavit podél břehu přehrady cyklostezku. A také základní vybavení jako jsou třeba záchody,“ uvedl vedoucí restaurace U Kotvy Lumír Hřebačka.

Také Brňanům chodícím si na přehradu odpočinout chybí především základní vybavení. „Záchodů je docela málo. A chodit do restaurací, kde si přitom nekoupím ani žvýkačky je mi trapné. Odskočit si mezi stromy u cesty v sezoně také nejde, všude je pořád plno lidí,“ řekl Martin Kazda.

I on kritizoval chybějící cestu pro pěší a cyklisty na hrad Veveří. „Vydat se tam po silnici mi připadá docela nebezpečné. Řidiči si tam občas hrají na závody rally,“ upozornil muž.

Podle starosty městské části Bystrc Vladimíra Vetchého město s cyklostezkou za 63 milionů korun počítá. Ale ne v nejbližších letech. „Je to velká a složitá investice. Pokud má vést podél břehu, bude v náročném terénu potřeba postavit několik mostů. A peníze město zatím potřebuje jinde,“ uvedl starosta-

Dodal, že levnější možností je vést cyklostezku Podkomorskými lesy. „Ty chceme také propojit s oblastí u přehrady a více je otevřít turistům. Cyklostezka ale tímto řešením přijde o atraktivní výhled na hladinu přehrady,“ upozornil Vetchý.