VYBERTE SI REGION

Přežít Terezín pomáhalo i divadlo

Brno - Nebylo to často, kdy se terezínským ghettem, přezdívaném také Čekárna na Osvětim, ozýval smích. Zapomenout na strach a každodenní nejistotu pomáhalo terezínským vězňům také divadlo. Co se odehrálo na tamějších divadelních prknech, teď ukazuje nová česko-německá kniha americké badatelky Lisy Peschelové, která sebrané terezínské divadelní texty představila v úterý v Brně.

20.11.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Většinu z terezínských divadelních kusů tvoří kabaretní hry, některé z nich inspirované Osvobozeným divadlem. V ghettu, z něhož vyjížděly desítky transportů do koncentračních táborů, byl smích často jediným prostředkem k přežití. „Důležité bylo zapomenout na těžkou situaci a myslet třeba na budoucnost. Lidé chtěli také přinést něco z domova a alespoň na chvíli prožít normální život,“ vysvětlila Peschelová.

Ukázky z divadelních her předvedli v úterý večer na brněnské židovské obci studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Na představení přišli i pamětníci z Terezína. „Kultura nás držela, pomáhala nám přežít,“ potvrdila Anna Hanusová z Brna, která v Terezíně účinkovala v dětské opeře Brundibár nebo divadelní hře Broučci.

Nacisté kupodivu divadelní satiry, alegorie ani vtipy příliš necenzurovali. Těm v češtině nerozuměli a ty německé trpěli z jediného důvodu. „Terezín byl paradoxně jedním z nejvolnějších míst v okupovaných oblastech. Nacistům nevadilo, co vězni hráli. Předpokládali, že je pošlou do Osvětimi a texty se nedochovají. Kresby brali vážněji, protože je lidé mohli poslat ven,“ přiblížila Peschelová.

Autor: Hana Fasurová

20.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Chytali papouška v hale, museli jej pokropit vodou

Jižní Morava - Nečekanou sprchu dostal papoušek, který minulý týden vletěl do haly ve Vídeňské ulici v Brně. „Měl přibližně třicet centimetrů a museli jsme ho pokropit vodou. Chytili jsme ho pak asi za dvacet minut," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Špatné ovzduší loni zahubilo 5540 Čechů

Celkem 5540 předčasných úmrtí si v loňském roce vyžádalo nadměrné znečištění ovzduší v České republice. Jde o odhad, který bere v úvahu objem emisí zdraví škodlivých látek – jemných prachových částic (známé pod zkratkou PM10), rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a dalších. Problém se týká hlavně severovýchodní Moravy a středního Polabí, nejmenší znečištění naopak má Jihomoravský a Karlovarský kraj.

Brno zavedlo strážníky kvůli útěku úředníků. Dnes už je to 150 let

Brno - Jeden zlatý denně a služební uniforma k tomu. Výdělek, za který bylo možné koupit například půl kila masa, nabízelo v roce 1866 vedení města zájemcům o práci strážníka. Městská policie v Brně si letos připomíná 150 let od svého založení. Historii svého zaměstnání přiblíží i na speciální retroakci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies