Téměř jako opravdová pátrací akce vypadalo včera cvičení policistů Speciální pořádkové služby z Brna a ze Zlína.Vedoucí zásahu rozdá asi osmdesáti policistům fotografie pohřešovaného a instrukce z předem připraveného scénáře. Policisté se pak seřadí do rojnice.

Úplně vepředu jdou psovodi, kteří vypouštějí své psy. „Při hledání nepoužívají pachové stopy. Psovod musí určit směr, kam psa navede, ten pak zaštěká kdykoliv najde neznámého člověka,“ informuje mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek. Na krku má pes svítící obojek, aby ho psovod našel i ve tmě.

Do terénu vyrážejí i kriminalisté na koních. Na rozdíl od pěších policistů ale můžou jezdit jen po schůdnějších cestách. „Jezdci musejí dávat hlavně pozor na to, aby se zvíře nezranilo. Pátrají tedy hlavně v okolí cest a pěšinek,“ říká Malášek.Po několika desítkách minut zaštěká pes. „Máme tu nález“, ozve se svorně celou rojnicí. K místu, kde svítí psí obojek se rozbíhá psovod a vedoucí skupiny. Nalezený muž leží v příkopu a nehýbe se.

Policista, který na místo doráží první, se snaží muže probudit a pak mu kontroluje tep. Je na živu. „Zdravotníka,“ volá do tmy. Mezi stromy se pak vynořuje dvojice mužů s červenými zdravotnickými taškami. Přiběhnou k muži, rychle zkontrolují jeho stav a do vysílačky chrlí informace. „K silnici přivolejte sanitku, za několik minut nalezeného přineseme,“ sděluje v rychlosti na centrálu. Jde jen o cvičení, tak nemusí říkat, kam má sanitka přijet.

Okolo místa nálezu policisté mezitím vytvoří kruh a hlídají. Zdravotníci zatím vytáhnou nafukovací dlahu a nosítka, příruční pumpou obojí nafouknou, dlahu obalí okolo nohy nalezeného a opatrně ho převalí na nosítka. Těch se ujme šest mužů. Tři po každé straně.

Policisté nejdříve vyberou nejpohodlnější cestu. První dva hlásí ostatním větvě, které se jim pletou pod nohy. Jednou zastaví, aby zkontrolovali mužův stav a vyměnili si ruce, ve kterých nesou nosítka. „Jsou schopní takhle ujít mnoho kilometrů,“ sděluje Malášek.