Černý oči, černý tělo, to není můj kamarád. Morálku maj jinou, vychování taky, jak my nikdy nebudou, nevěř na zázraky. Autor tohoto rasistického textu, kontroverzní zpěvák Daniel Landa, včera v brněnském Mahenově divadle představil svůj muzikál Tajemství Zlatého Draka. Ten má být „hudebním manifestem“ projektu Zlatý drak, jehož cílem je mimo jiné vychovávat děti. S Landou si včera večer přišel do Mahenova divadla podat ruku i primátor Roman Onderka.

„Je to podprahová propagace hnutí, které nepatří do občanské společnosti. Kdybych byl dramaturg divadla, určitě bych takovou hru neuvedl. A že tento projekt podporuje i primátor, je mi líto. Takhle by se představitel města chovat neměl,“ myslí si senátor a brněnský radní Jiří Zlatuška, který hru označil za pokleslou komerci.

Primátor Roman Onderka se takové kritice brání. „Nikdo tu hru ještě neviděl. Kritizovat předem je ubohé a nefér. A doba, kdy politici určovali, jak by kultura měla vypadat, je naštěstí dávno pryč,“ uvedl Onderka. Primátor si myslí, že by Landa měl i přes svou kontroverzní minulost dostat druhou šanci. „Jako mnoho lidí udělal v minulosti chyby, ale ukázal, že se chce napravit. Přede mnou a dalšími lidmi se od své minulosti distancoval,“ uvedl Onderka, který si včera večer se zpěvákem přátelsky popovídal.

Kromě něj Landu včera v divadle podpořil ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák nebo brněnský podnikatel romského původu Milan Ščuka. „Každý má právo na změnu názoru, na vlastní vývoj osobnosti,“ podotkl Ščuka.

A vývoj člověka je podle Landy hlavní téma muzikálu. „Je o obrácení člověka k vyšším duchovním hodnotám. Příběh vychází z mé osobní zkušenosti. Zároveň se však snaží najít něco, co máme všichni společné,“ vysvětloval Landa. Ten se ve středu nejvíc rozlítil, když se ho novináři ptali na nacionalistické prvky v muzikálu. „Tato společnost je nemocná. Snažím se být upřímný, ale můj názor se automaticky předjímá jako špatný. Je tragické, že když mluvím o lásce, řeknou mi, že ta moje láska už několikrát zabíjela. Říkám jim, ta moje ne!“ bránil se Landa. V jeho projevu v divadle se však slovo „národ“ zopakovalo téměř dvacetkrát.

Podle politologa Martina Bastla z Masarykovy univerzity nejsou problémem Landovy minulosti jen texty s rasistickými prvky, které Landa psal, když účinkoval v devadesátých letech ve skupině Orlík. „K jeho pověsti pravicového extremisty přispělo i členství ve Vlastenecké lize a také založení podivného řádu Ordo Lumen Templi, který byl podezřelý z toho, že je fašizující organizací,“ uvedl Bastl. „Řád totiž mimo jiné používal symboliku, která odkazovala k americké rasistické organizaci Ku-klux­klanu. Podezření ze sympatií k fašismu se ovšem nikdy nepotvrdilo,“ dodal Bastl.

Landa řád však na konci minulého roku opustil a rozjel projekt Zlatý Drak, fantasy hru, jejímž cílem je podle něj vytvořit novou formu sokolství pro mladé lidi. Proti Landovi již letos na jaře protestovala brněnská zastupitelka Zuzana Brázdová. Pod protestní dopis adresovaný řediteli divadla Danielu Dvořákovi se v dubnu podepsali i zastupitelé ze Strany zelených jako třeba Jasna Flamiková. „Na Landových stránkách stále visí rasistické texty,“ uvedla tehdy. Když na to zelení upozornili, druhý den kontroverzní texty z webu zmizely.

Čtěte komentář Pavla Macků: Landa s Onderkou