Brněnský primátor Roman Onderka význam nedávno objevené smlouvy nepřeceňuje. O ministrovi Tomáši Julínkovi tvrdí, že dělá vše pro zrušení Úrazové nemocnice. Přesto Onderka věří, že její šance na zachování jsou stále půl na půl.

Čeho se smlouva z třináctého prosince 2001 týká?

Město jí převádí nemovitý majetek, ve kterém se nachází Úrazová nemocnice státu, de facto tedy ministerstvu zdravotnictví za symbolických deset tisíc korun.

Stanovilo si město nějakou podmínku?

Účel byl jasný a specifikovaný ve smlouvě. Kupující využije objekty pro zdravotnické účely v návaznosti na provoz nemocnice.

Jaký je podle vás význam té smlouvy?

Právníci ji zatím studují, aby mohli říct, co z ní vyplývá. Podle mého názoru je to ale hlavně otázka morálního aspektu.

Co tím myslíte?

Pokud ministr Julínek uvažuje o zlikvidování nemocnice, tak dojde k porušení smlouvy. Morální hledisko je pak trochu jinde. Je to, jakoby město sponzorovalo státní rozpočet.

Smlouva však nestanoví žádné sankce za porušení podmínek převodu. Má město nějaké páky, aby si vynutilo její plnění?

Nyní nevidím žádný krok, který by mohlo město použít, aby byl tento smluvní vztah vynutitelný. Znovu však opakuji, že smlouvu stále mají právníci, kteří ji zkoumají.

Znamená to, že je osud Úrazové nemocnice zpečetěn a nově objevená smlouva to nezmění?

Pořád věřím tomu, že se ji podaří zachránit. Nejlepší scénář je ten současný, kdy nemocnici provozuje ministerstvo. Jde o osvědčený a fungující model.

Myslíte si, že ministr Julínek ani teď nezmění svůj názor na přesun traumatýmu, který plánuje na příští květen?

Pan ministr je o tom přesvědčen a bude dělat vše pro to, aby se tak stalo. Osobně si myslím, že podmínky nejsou tak jednoduché, aby vše bylo už teď stoprocentně rozhodnuté. Pořád to vidím padesát na padesát.

Stále chce město převzít nemocnici od státu?

Od tohoto záměru jsme neustoupili. Trváme na něm.