Tým pod vedením chirurga Jiřího Veselého navíc tento složitý zákrok úspěšně dovedl do konce už počtvrté. V žádné jiné nemocnici v České republice se to zatím tolikrát nepodařilo. Zraněný chlapec se na operační sál brněnské svatoanenské nemocnice dostal přibližně čtyři hodiny po nehodě. „Pes, kterého hladil, se po něm ohnal. A bohužel došlo k úplnému ukousnutí horní poloviny ucha. Jednoduše o ně přišel,“ konstatoval Veselý, který je šéfem kliniky plastické a estetické chirurgie brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

První operace, kterou musel chlapec podstoupit, trvala čtyři hodiny. Druhá, při které se brněnští chirurgové zaměřili na opětovné spojení cév, pak další dvě a půl hodiny. Chlapec, který se teď v Brně zotavuje, však zákrok snesl bez problémů a z nemocnice se domů vrátí pravděpodobně už příští týden. „Je to vynikající, statečný pacient. Do budoucna pro něho nebude mít nehoda v podstatě žádné následky,“ ubezpečil lékař. Takzvaná replantace ucha přitom patří k náročným chirurgickým výkonům. Na světě jich dosud lékaři úspěšně uskutečnili celkem šestasedmdesát. V České republice včetně posledního případu pouhých pět. U většiny z nich stál právě Veselý.

„Na tento zákrok se dá dívat ze dvou pohledů. Snadný je v tom, že není potřeba sešívat šlachy a dávat dohromady kosti, jako je tomu třeba v případě prstů. Velmi obtížné je naopak šití cév. Používáme ten nejjemnější šicí materiál. Vlákno o síle devatenáct tisícin milimetru je víc než dvakrát tenčí než lidský vlas. Jehla má jen pět setin milimetru. A přesto proti jemným cévkám ucha vypadá jako kopáč. K úspěchu musí mít štěstí pacient i chirurg,“ dodal Veselý.