Současná brněnská koalice složená ze sociálních demokratů, lidovců, zelených a členů Sdružení Brno 2006 má před sebou posledních sto dní práce. Nesourodá koalice slibovala po letech vlády občanských demokratů změnu a přiblížení radnice občanům. Programové prohlášení se jí ovšem podařilo splnit jen částečně, některé jeho body dokonce málem vedly k ukončení spolupráce všech stran.

Asi největší problémy a třenice v koalici už od počátku znamenala plánovaná přestavba brněnského železničního uzlu. Lidovci a sociální demokraté totiž prosazovali stavbu nového vlakového nádraží v odsunuté poloze, ale Brno 2006 a především zelení chtěli jeho zachování v centru města.

V programovém prohlášení se nakonec radní rozhodli nechat rozhodnutí na odbornících a občanech Brna. Jenže nové referendum o přesunu nádraží nevyhlásili a studii z roku 2007, která jako výhodnější doporučila variantu v centru, odmítli.

Jako kompromisní variantu pak vyjednali odsunuté nádraží ovšem napojené na střed města rychlodráhou. I tu ale na podzim minulého roku koalice s výjimkou zelených odmítla. A její členové se shodli na tom, že se v této otázce neshodnou. „Není to tajný konflikt. Prosazujeme zachování nádraží v centru, ale kolegům z koalice se nám to nepodařilo vysvětlit. S tím bohužel nic nenaděláme, je to taková koalice s handicapem,“ zhodnotil náměstek primátora za zelené Martin Ander.

Většinou shoda

Podle brněnského primátora Romana Onderky ale vztahy v koalici zas tak napjaté nejsou. „Nádraží je jediná otázka, na které se neshodneme. Rada města Brna má však ve svém programovém prohlášení mnoho bodů, u kterých je tomu naopak,“ řekl po jedné ze třenic kolem nádraží loni v říjnu Onderka. Ten zatím nechce necelé čtyři roky fungování koalice hodnotit. „Do komunálních voleb zbývají více než tři měsíce a ještě hodláme společně dokončit řadu akcí. Určitě ale čtyřleté působení na radnici vyhodnotíme, a to nejpozději v září,“ nastínil Onderka.

Jak dopadl sliby brněnské koalice.

Jako jeden z úspěchů si přitom může koalice odškrtnout brněnský profesionální sport. Ale jen částečně. I za přispění města se podařil návrat hokejové Komety do extraligy, ovšem ne na čelní místa, o nichž programové prohlášení mluví. O český titul přitom nebojují ani fotbalisté. Naopak slib nových míst ve školkách plnila koalice pilně. Každý rok se školky rozšiřovaly o stovky míst pro další děti.

Velký neúspěch

Ve školství si koalice připsala ale i jeden velký neúspěch. Plán Jiřího Zlatušky zřídit městské gymnázium totiž naprosto zkrachoval. „Městské gymnázium se ukázalo jako zbytečné. Míst v gymnáziích je dost a tento krok by s sebou nesl jen zbytečné náklady pro město,“ upozornil náměstek primátora pro školství Daniel Rychnovský. Přitom ale vyzdvihnul úspěch města v podobě vytvoření waldorfské školy v Plovdivské ulici.

Podle lídra opozičních občanských demokratů Roberta Kotziana však koalice zklamala především v tom, že zastavila rozvoj města. „Za čtyři roky nepřišlo vedení města s ničím novým. A jen to podtrhla neschopností shodnout se na územním plánu,“ kritizoval Kotzian.

Jeho slova však náměstek pro územní rozvoj Ander odmítá. „Připravili jsme například rozšíření průmyslové zóny v Černovické terase či obnovu kasáren ve Slatině. Pro územní plán města Brna máme tři varianty. Projednat jej chceme až po volbách pro to, aby se z něj nyní nestala pouhá politická fraška,“ upozornil Ander.