Komise z nich vybrala návrh Věry Marešové, která tehdy ještě studovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. „Toto logo Brno dodnes používá,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Nová loga si po Sametové revoluci postupně pořizovala i další krajská moravská města. Ne všude však byla cesta k nové prezentaci města tak bezproblémová, jako v Brně.

Například v Ostravě vypsali soutěž na logo v roce 2005, ale dočkali se ho až před dvěma lety. „Z více než sto padesáti soutěžních návrhů totiž tehdejší vedení města žádný nevybralo, takže Ostrava dál používala pouze svůj heraldický znak se stříbrným koněm,“ přiblížila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Netradiční pojetí

Až v roce 2007 oslovila Ostrava Studio Najbrt, které pro ni vytvořilo modré logo s nápisem OSTRAVA a se třemi vykřičníky. „Ty vyjadřují dynamiku, energii a sebevědomí města a jeho obyvatel,“ vysvětlila Vojkovská. Netradiční a provokativní logo sice podle ní nejprve část lidí pobouřilo, nyní ho však většina přijala.

Logem se dlouho zabývali i v Olomouci, kde nejprve používali červenomodrobílý obdélník s úsměvem a sloganem Město dobré nálady. „Později jsme však zhodnotili, že Olomouc klade důraz spíše na památky než na zábavu,“ uvedla olomoucká mluvčí Jana Urbaníková. V roce 2008 proto město vybralo nové logo v červenobílém provedení, na kterém jeho bohatou historii připomínají tři bílé kostky symbolizující hradby.

Nejdéle své logo používá Zlín, který na jeho tvorbě pracoval od roku 1992 až do roku 1998. Modrý nápis Zlín doplněný žlutým kruhem a čtvercem totiž vznikal postupně při vytváření jednotné podoby městského mobiliáře.