A klukům to vůbec nevadí. „Já vím, proč to tak je. Kuchařky jely stávkovat, kvůli platu,“ vysvětluje dvanáctiletý Martin a ostatní souhlasně pokyvují. Zaměstnankyním jídelny, které se připojily k demonstraci státních zaměstnanců v Praze, prý fandí.

Palce jim z Brna drží i vedoucí jídelny Irena Dostálová. „Mají plat něco přes jedenáct tisíc, teď jim chtějí ještě ubrat. Řekla jsem jim: pořádně tam křičte, děvčata,“ podotýká Dostálová.

Tišší formu protestu zvolili zaměstnanci brněnského Městského a Krajského soudu. Dveře uvnitř justičního paláce jsou polepená papíry s textem na podporu demonstrantům. Mluvit o nich je ale ochotný málokdo. „Devadesát procent z nás s protesty souhlasí,“ potvrzují úřednice zpoza dveří svých kanceláří.

Otevřený je naopak chirurg Nemocnice Milosrdných bratří Roman Legát. Do hlavního města z Brna ráno vyjely autobusy plné sester a lékařů, většina pacientů si toho ale ani nevšimla. „Volala mi jedna paní, jestli se zúčastním. Jinak je to lidem jedno,“ krčí rameny lékař. Do Prahy jet nemohl kvůli službě, v úspěch demonstrací ale stejně příliš nevěří. „Dopadne to tak, že odejdeme do zahraničí. Peníze dám nějak dohromady, trávím tu ale tři sta hodin měsíčně. Jak to dělají kolegové, kteří mají rodinu, netuším,“ povzdechne si Legát.