„Hrubá měsíční mzda dosáhla v Jihomoravském kraji v tomto období 21085 korun, což je ve srovnání s loňským druhým čtvrtletím o téměř patnáct set korun více,“ uvedla Vlasta Pospíšilová z Českého statistického úřadu. Mezi kraji obsadila jižní Morava s průměrným platem páté místo.

Jihomoravané však mají většinou do průměrné mzdy daleko. „Moje mzda není průměrná. Nepřidají mi, ani kdybych se na hlavu stavěl. Pracuji jako číšník v pohostinství, a když spočítám, kolik hodin strávím v práci, rozhodně nedostávám dost,“ posteskl si například Brňan Pavel Richter. Podle něj jsou statistiky scestné. „Počítají se k nim totiž i manažerské pozice, které neodpovídají tomu, co pobírá normální člověk,“ dodal Richter. Jeho slova potvrzuje i ekonom společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. „Ukazatel průměrné mzdy nemá až tak vysokou vypovídací hodnotu, protože je zkreslený malým počtem osob s vysokými platy. Průměrnou mzdu tak bere méně než polovina lidí,“ vysvětluje Moravanský.

Dodává, že podle Českého statistického úřadu mají nižší než průměrnou mzdu asi dvě třetiny zaměstnanců.
Na jižní Moravě totiž průměrnou mzdu výrazně zvyšuje Brno. „V Brně je hodně kvalifikovaných pracovních míst, která krajský průměr zvyšují. Jižní Morava je navíc zemědělská oblast a v tomto sektoru jsou mzdy jedny z nejnižších. To také zvyšuje rozdíly mezi mzdami v Brně a mimo ně,“ podotkl Moravanský.

Ačkoliv si Jihomoravané polepšili asi o patnáct set korun, ve skutečnosti je to mnohem méně. Spotřebitelské ceny v České republice se zvýšily o necelých sedm procent, reálná mzda tedy v Jihomoravském kraji vzrostla pouze o sedm desetin procenta,“ dodala Pospíšilová.

Vývoj mzdy

Průměrná mzda
v Jihomoravském kraji
1. čtvrtletí 2007 18 509 Kč
2. čtvrtletí 2007 19 602 Kč
3. čtvrtletí 2007 19 672 Kč
4. čtvrtletí 2007 21 776 Kč
1. čtvrtletí 2008 20 568 Kč
2. čtvrtletí 2008 21 085 Kč

pozn.: průměrnou mzdu ve
4. čtvrtletí zvyšují zaměstnanecké odměny na konci kalendářního roku
zdroj: www.czso.cz