Akce začala v sobotu v půl jedenácté dopoledne na Denisových sadech. „V současné době existuje u nás asi tři sta tisíc lidí, kteří se nepokládají za Čechy, ale za Moravany. Ti chtějí stále větší míru samostatnosti,“ sdělil brněnský historik Jiří Pernes. Za posledních sto let ale podle něj většina Moravanů ztratila svou identitu a identifikovala se s češstvím, a proto nehrozí nějaké radikální kroky jako úplné osamostatnění.

Mírnost zdůrazňovali i organizátoři akce Den za Moravu. „Den plánujeme jako důstojnou připomínku nepřetržité existence Moravanů a jejich kultury na území Moravy. Jsou vítány moravské vlajky a symboly. Nevhodné, vulgární či xenofobní projevy jsou nepřípustné,“ uvedl místopředseda Moravské národní obce Vladimír v oficiální pozvánce.

Z Denisových sadů průvod zamířil na Zelný trh, kde vystoupil folklorní soubor Koštéř z Manerova. „Od narození jsem Moravanem a o folklor a tradice se zajímám už od základní školy,“ řekl David Vejchoda, který se průvodu účastní jako vlajkonoš. Vejchoda podotkl, že podobné akce se konají i v jiných evropských zemích v regionech jako Baskicko a Katalánsko ve Španělsku. Je to podle něj důležité k tomu, aby si lidi žijící na Moravě začali uvědomovat svou moravskou identitu s ohledem na bohatou historii počínající Velkomoravskou­ říší.

Všichni účastníci oslav podobně zapálení nebyli. „Jsem Moravan, ale bojím se separatismu a proto jsem opatrný,“ řekl Karel Křížka z Přerova, který vystoupení na Zelném trhu sledoval.

Kolemjdoucí Stanislav Král z Brna si myslí, že podobné snahy můžou společnosti uškodit. „Oceňuji, že se ctí tradice. Ale pořádat průvody s prapory a páskami na rukou mi přijde trochu nacionalistické,“ konstatoval Král.

Průvod zamířil dále na Dominikánské náměstí a náměstí Svobody. Pro oslavy Dne za Moravu naplánovali dále organizátoři kulturní program, osvěžení a burzu v půl druhé hodiny po poledni na Moravském náměstí a do pěti odpoledne Hodové slavnosti v Zámeckém parku v Brně-Medlánkách.