Oteplování a postupný příchodem jara si sice letos dalo načas, ale pylová sezóna na jihu Moravy už definitivně začala. První silný alergen, tedy líska, víří ve vzduchu už zhruba čtrnáct dní.

„Obvykle začíná pylová sezóna už na přelomu února a března, letos je kvůli tuhé zimě opožděná. Minulý rok to bylo přesně naopak, zima byla velice teplá a pyly se začaly objevovat už na konci ledna, což nám dělalo dost velké problémy,“ řekl lékař Sáva Pešák z alergologického oddělení Fakultní nemocnice u svaté Anny Brno.

Alergologové rozdělují pylovou sezónu, tedy dobu, kdy propuká takzvaná polinóza, do třech etap. Na jaře v ovzduší dominuje pyl stromů, hlavně lísky, olše nebo břízy. Léto nejhůře prožívají lidé alergičtí na různé druh trav a na podzim je nejvíce případů alergii na plevely.

„Alergie není životu nebezpečné onemocnění, alergičtí lidé ale svou nemoc prožívají velice nepříjemně,“ vysvětil Pešák. Alergické reakce se projevují zánětem spojivek, zarudlýma očima nebo tlaky na hrudníku.

„Záleží na tom, na co je člověk alergický. Někdo si protrpí několik týdnů začátkem jara a do konce roku má klid, jiným lidem ale začne pylová sezóna v lednu a trvá až do října,“ dodal alergolog.

„Jsem alergická na trávy, takže nejhorší je to kolem června,“ svěřila se jednadvacetiletá Brňanka Barbora Voráčová, s tím, že užívá prášky a kapky do očí. „V létě mě vždycky štípou oči a mám rýmu,“ dodala Voráčová.

Alergici podle něj musí svoje léky nosit neustále u sebe. „Každý alergik by navíc měl pravidelně sledovat pylové zpravodajství a vědět, kdy jsou jeho alergeny rozšířené“ zakončil Pešák.