Takzvané malé ohňostroje zaměstnávají hasiče po celý rok. „O silvestrovské noci je jich víc než jindy, u lidí se navíc pitím alkoholu snižují jejich přirozené zábrany,“ upozornil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Jak dodal, riziko, že se někdo zraní nebo vznikne požár, se tím výrazně zvyšuje.

V závěru roku možností vzniku požárů od prskavek a hlavně od menší pyrotechniky přibývá. „V bytech létají jiskry na koberce nebo záclony. Rachejtle může vlétnout i do okrasných keřů před domem, nebo na kapotu zaparkovaného auta,“ doplnil Haid. Tomu může úplně zničit lak a způsobit velkou škodu.

Neméně závažná jsou i možná zranění při tom, když lidé neopatrně odpalují ohňostroje. „Na Silvestra pravidelně posilujeme noční směnu. O jednu až dvě posádky na každé směně. Zejména v Brně evidujeme až trojnásobný počet nočních výjezdů,“ popsal mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin.

Do nemocnic se pak lidé dostanou hlavně kvůli přemíře alkoholu, nebo je zraní zapálená rachejtle. „Zranění mohou být jen lehká. Odřeniny, nebo malé popáleniny. Skončit to může ale také amputací končetiny, nebo slepotou,“ doplnil Turin.

Podle mluvčího záchranářů je nakonec jedno, jaké třídy byla pyrotechnika, kterou zraněný použil. „Každá muže být nebezpečná. Hlavně když se dostane do rukou dětem. Do obličeje můžou vybuchnout všechny,“ uvedl Turin.

Pyrotechnika se běžně rozděluje na tři třídy. První, lehkou mohou prodávat i stánkaři. Rachejtle druhé třídy mohou obchodníci prodávat jen v kamenných obchodech a lidem, kteří jsou starší osmnácti let. „Letos se ale u asijských prodejců objevily i předměty třetí třídy, které smějí zapalovat pouze odborně školení lidé s kvalifikací odpalovačů ohňostrojů,“ upozornil Haid.

Právě ve stáncích ale lidé nakupují rachejtle nejčastěji. „Pravidelně kontrolujeme stánkaře, jestli mají vše v pořádku. Výsledky pak posíláme Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva,“ sdělila ředitelka brněnské pobočky České obchodní inspekce Tatiana Neuhybelová. Kontroly ale ještě probíhají, tak zatím odmítla zveřejnit závěry.

Jak se vyhnout zvýšenému nebezpečí popsal pyrotechnik ze skupiny Theatrum Pyroboli Karel Singer. Společnost letos například zajišťuje slavnostní novoroční ohňostroj na Špilberku.

Podle něj si lidé málo čtou návody na použití. „Každá zábavní pyrotechnika na sobě musí mít návod a třídu, do jaké spadá. Na obalu je vždy přesně popsané, jak ohňostroj odpálit, z jaké vzdálenosti a jak ji zlikvidovat,“ vysvětlil Singer.

Rachejtle pak může způsobit i milionové škody. Už v prvních minutách letošního roku hasiči vyjížděli k požáru restaurace Havana v brněnské Líšni. Oheň vznikl od petardy. Škodu vyčíslil majitel na víc než dva miliony korun.