VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Quittová: Kudy vést R43? Co dál s nádražím? Nevíme

Brno /ROZHOVOR/ – Boj proti korupci a průhlednost zakázek. To jsou hlavní cíle kandidátky Věcí veřejných na brněnskou primátorku Petry Quittové.

9.10.2010 2
SDÍLEJ:

Černovická místostarostka Petra Quittová.Foto: DENÍK/Attila Racek

Na vymýcení korupce a větší průhlednost hospodaření města se chce soustředit kandidátka Věcí veřejných na brněnskou primátorku Petra Quittová. Její strana vznikla v roce 2001, boje o brněnský magistrát se však účastní poprvé.

ONLINE rozhovor s Petrou Quittovou čtěte ZDE

V květnových parlamentních volbách získali véčkaři přes devět procent hlasů. Quittová je členkou strany od minulého roku, osm let působí jako nezávislá v zastupitelstvu městské části Brno-­Černovice, kde je taky starostkou tamní jednoty Sokola.

Pro Brňany chce průhlednější správu města bez korupce. „Po minulých volbách to teď tvrdí všechny strany, ale jako první jsme s tím přišli my,“ řekla Quittová. Její další názory představuje rozhovor, čtvrtý z desetidílné série rozhovorů s kandidáty největších stran na post brněnského primátora.

Jak jste se dostala do čela brněnské kandidátky?
Působím v komunální politice už osm let jako nezávislá zastupitelka v Černovicích. Strana Věci veřejné mě zaujala svým programem a svými vizemi. Jeden ze stěžejních bodů, který mě opravdu oslovil, je demokratický přístup ve straně a přímá volba. Na jejím základě jsem se ocitla v čele kandidátky.

Co je podle vás nejdůležitější při rozhodování lidí v komunálních volbách?
Komunální politika je o lidech, konkrétních problémech a volebním programu pro danou oblast. Svými činy a vystupováním voliče hodně ovlivní lídři. Přesto ale jsou lidé, kteří volí stabilně a stále jenom jednu stranu.

Jak vidíte svoje šance v nadcházejících volbách?
Věřím, že díky našemu volebnímu programu a nasazení pro nás dopadnou volby úspěšně. Za úspěch bych považovala, kdybychom se dostali do brněnského zastupitelstva s takovým počtem mandátů, abychom mohli být rovnocenným partnerem pro ostatní strany.

Ve volbách do poslanecké sněmovny jste v Brně získali přes devět procent hlasů. Plánujete dosáhnout stejného výsledku?
Určitě bychom ho chtěli minimálně zopakovat. Samozřejmě pokud dostaneme ještě víc hlasů, budeme rádi.

Nemůže vás úspěch v parlamentních volbách paradoxně oslabit? Jste součástí vládní koalice, která v současnosti prosazuje řadu nepopulárních kroků.
Znovu opakuji, že komunální politika je o něčem jiném než celostátní. Lidé by neměli slučovat kauzy a problémy vládní politiky s tou komunální. Základem v rozhodování má být posouzení, co jsou kandidáti schopni udělat pro Brno.

Co byste vytkla současnému vedení města?
Nechci vedení Brna nic vytýkat. Nejsme členy zastupitelstva a bez potřebných informací a důkladného prověření všech kauz je nechci nějak kritizovat. Některé sliby, co lidem dali, nedokázali kvůli určité rozhádanosti a nejednotě koalice dotáhnout do konce. Ale opravdu nechci z pozice strany, která na brněnském magistrátu zatím není, něco vedení města vytýkat.

Tak nevadí vám tedy ta jejich rozhádanost, o které mluvíte?
Opravdu je nechci hodnotit. Když na zastupitelstvu nesedíme, nemáme všechny podklady a nebylo by to spravedlivé.

Když nechcete kritizovat, pochválila byste je za něco?
Pozitivně vnímám například jejich snahu o rozvoj cyklostezek a taky rozvoj a údržbu zeleně a parků, i když to je z větší části také záležitost městských částí.

Kdo pro vás je přijatelný koaliční partner?
Naše strana se profiluje jako středopravá. Jsme připravení ke spolupráci s každou stranou, s kterou se rozumně shodneme na průsečících našich volebních programů. Nebudu jmenovat konkrétní stranu, jsme otevření všem s jednou výjimkou.

Ta výjimka jsou komunisté?
Ano. S Komunistickou stranou Čech a Moravy nikdy do koalice nepůjdeme. Máme to přímo ve stanovách naší strany.

Které body vašeho volebního programu jsou pro vás stěžejní?
Rozhodně chceme prosadit dokument protikorupční strategie. Chceme taky dosáhnout větší transparentnosti veřejných zakázek jejich zveřejňováním na webových stránkách, lépe informovat Brňany o dění na radnici a spravedlivě přerozdělovat peníze v oblastech, jako je sport, kultura, majetek.

Co přesně obnáší dokument protikorupční strategie?
Je to naše vize, máme ji už rozpracovanou. Jedná se o souhrn opatření, která mají přispět k větší průhlednosti veřejných zakázek a lepší informovanosti lidí o nich. Každý má mít podle nás možnost zjistit, jaká výběrová řízení magistrát vypisuje, kdo se do nich přihlásil, o jak velké peníze jde, jak jsou uzavřené smluvní vztahy, jestli nejsou pro město nevýhodné a tak dále.

Od jaké výše chcete zakázky zveřejňovat? Nepřinese to především další agendu a úřadování?
Částku stanovíme tak, abychom nezahltili Brňany zbytečnými informacemi a úředníky netrápili zbytečnou agendou. Nechceme, aby se kvůli tomu najímali noví lidé. Přesné číslo teprve určíme.

Uvažujete v boji proti korupci využít i agenty provokatéry, jak to navrhoval na vládní úrovni Radek John?
Ne. O korupci se často mluví a my chceme prověřit veškeré dokumenty a smlouvy, na základě kterých úplatkářství vyvrátíme nebo prokážeme, a vyvodíme z něj tvrdý postih.

Když mluvíte o korupci, máte nějaké konkrétní podezření na brněnském magistrátu?
Ne. Jedná se o preventivní opatření. Na magistrátu nesedím. Nevím, jaké firmy tam za kým chodí. Ze svého postavení nebudu tuto otázku komentovat.

Co myslíte spravedlivým rozdělováním peněz pro kulturu, sport a majetek?
Je třeba nastolit jasnou koncepci, za jakých podmínek získají peníze městské části. Chceme přenést větší zodpovědnost na ně, a to od vypsání veřejné zakázky až po hlídání investice. Máme takový názor, že ten, kdo za ty peníze chce stavět, si je lépe pohlídá, jak se s nimi hospodaří. Stejně je to míněno i v oblasti sportovních a kulturních institucí města.

Ekonomové předpokládají, že daňové výnosy měst ani v příštích letech neporostou. Zároveň vláda prosazuje úsporná opatření. Důsledkem bude méně peněz v rozpočtu Brna. Kde se podle vás dá šetřit, a kde to naopak nejde?
Nechceme omezit peníze pro kulturu a sport. Ušetříme tím, že uděláme audity, prověrky, zkontrolujeme znovu všechny postupy města. Zjistí se tak, zda se neuzavírají nevýhodné smlouvy nebo nejdou sloučit povinnosti některých pracovníků.

Myslíte si, že město podporuje sport dostatečně?
Jako starostka černovického Sokola vidím, že kromě podpory profesionálního sportu je potřeba se věnovat amatérskému sportování. Mimo povinnou tělesnou výchovu ve škole mají děti kvůli nedostatečné podpoře problém dostat se na nějaké uzavřené sportoviště. Třeba právě tomuto by se mělo město věnovat více.

Jste pro návrat fotbalu za Lužánky?
Hlavně se musí pokračovat v rekonstrukci plaveckého stadionu. Věci veřejné mají zájem o to, aby se sport za Lužánky vrátil. Ale jestli tam bude jeden nebo více stadionů a v jaké podobě, nejsme dnes schopni říct kvůli nevyřešeným pozemkovým vztahům v daném místě.

Jak se díváte na plánovanou stavbu garáží pod Zelným trhem?
Nesouhlasíme s tím. Zelný trh má být zachován jako kulturní a památkové centrum. Zvlášť pokud existují pochybnosti, že stavba naruší kašnu Parnas.

Přímá demokracie je jedním z hlavních principů vaší strany. Jste pro vypsání referenda v této otázce?
Pokud bude mít město po volbách k dispozici jasné a přesné technické podklady ke garážím, mělo by být schopno o garážích rozhodnout. Referendum je sice hezká věc, ale náklady na jeho vypsání jsou, zvlášť v dnešní době, kdy je potřeba šetřit, poměrně vysoké.

Jaký je váš názor na dvě varianty trasy rychlostní silnice R43? Jste pro to, aby vedla přes Bystrc?
Každá varianta má své pro a proti. Bystrcká varianta je připravena z pohledu vykoupení některých pozemků. Má ale také své nevýhody. Rozdělí sídliště na dvě poloviny, vede v blízkosti přehrady. Ale kvůli rozhodnutí soudu se celá věc stejně vrací zase na začátek.

Kterou trasu tedy budete prosazovat? Bystrckou variantu, nebo Boskovickou brázdu?
Tato otázka je velmi problémová. To, že jsme v podstatě zase na začátku, nám dává možnost, aby si nad touto otázkou znovu sedli odborníci a zvážili všechna pro a proti. Nové vedení města se tím musí znovu zabývat.

A kterou variantu rekonstrukce železničního uzlu budete prosazovat? Odsunutou, nebo neodsunutou?
Ministerstvo dopravy pozastavilo projekt do roku 2013. I tak už stál spoustu peněz. Aby nepřišly vniveč další, musí se projekt připravit tak, abychom mohli čerpat peníze z fondů Evropské unie. Náklady na přestavbu železničního uzlu jsou tak vysoké, že je Brno bez pomoci unie a státu nemá šanci zaplatit. Brněnský železniční uzel potřebuje nutně změnu. To, jestli nádraží bude odsunuto do jižní části města, nebo zůstane v centru, nejde v tuto chvíli říct. Nevíme totiž, kolik dostaneme peněz.

Ale o dotace od státu nebo Evropské unie se přece může žádat jen na konkrétní projekt.
Ano. Proto musí být připraven tak, aby měl šanci tyto peníze čerpat.

Vy jako strana tedy nemáte vyhraněný názor na polohu nádraží?
Nemáme. Strana Věci veřejné v tomto případě pouze vyžaduje maximální propojenost státu, fondů Evropské unie a Brna. A také chceme, aby bylo nádraží dobře napojené na městskou hromadnou dopravu. Ať už ve stávající, nebo odsunuté poloze.

Jakou koncepci mají Věci veřejné pro zdravotnictví v Brně?
Chceme zachovat úrazovou nemocnici v majetku města. V současnosti se budova zatepluje, už se do ní vložily nemalé peníze. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom se úrazovky chtěli zbavit, když do ní investujeme. Chceme taky získat dostatek peněz na opravu polikliniky Zahradníkova. Je tam potřeba udělat novou fasádu, dům zateplit, vyměnit okna a zrekonstruovat vnitřní vybavení. I v tomto případě chceme, aby Zahradníkova dál patřila městu. Slouží totiž několika tisícům Brňanů. Je to zdravotnický komplex, který má svou historickou hodnotu. Stejně tak nechceme privatizovat a prodávat ani takzvaný Bílý dům na Žerotínově náměstí.

Autor: Michal Filípek

9.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Robert Gottwaldu Krajského soudu v Brně. Podle obžaloby nevrátil několikamilionovou půjčku.
4

Půjčka na Devět křížů? Miliony byly pro drnovický klub, odmítá Gottwald obžalobu

Ilustrační foto.

V Masné srazila dodávka chodce. Muž utrpěl těžká zranění

AKTUALIZOVÁNO

Obžalovaná mi hrozila vytrháním vlasů, řekla žena, kterou nutili k prostituci

Brno – Chtěla si v Rakousku vydělat peníze úklidem, místo toho skončila na chodníku mezi prostitutkami. Před brněnským krajským soudem ve středu vypovídala žena, kterou obžalovaní Ján Dirda a Marta Hudcová údajně nutili k sexu za peníze. „Po cestě do Rakouska mi v autě říkala, že se budu mít dobře a že nesmím být blbá. Potom jsme zastavili a ukázala mi, kde mám stát na chodníku. Odmítla jsem a chtěla jet zpátky. Marta mi ale pohrozila, že pokud nevystoupím z auta, vytrhá mi vlasy ještě víc. Měla jsem je zrovna na krátko ostříhané,“ uvedla poškozená.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Rezidentní parkování? Zavedení město znovu odsouvá. Až na rok 2019

Brno – Původně mělo fungovat už na jaře letošního roku, pak projekt město odsunulo až na podzim. Jenže podle zjištění Brněnského deníku Rovnost se plán na zavedení rezidentního parkování dál odkládá. Vedení brněnské radnice nepřímo přiznalo, že revoluční bod v brněnské dopravě nejspíš spustí až nové vedení radnice v roce 2019.

Dva řidiči v jeden den zapomněli na kola na střeše a poškodili vjezd parkoviště

Brno – Častější nehody řidičů s připevněným jízdním kolem na střeše auta řešili policisté v Brně na přelomu července a srpna. Nepozorností při vjezdu do obchodního centra způsobili v jeden den řidiči škodu za více než padesát tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení