Ani v následujících pěti měsících však občanští a sociální demokraté k finálnímu textu nedospěli.

A sklízejí tak kritiku brněnské opozice. „Strany při uzavření koalice proklamovaly velkou shodu. Přitom prohlášení doposud nemají. Jsme proto svědky chaotického rozhodování. Například uzavírky v dopravě bez informování lidí,“ zdůraznil lídr lidovců Daniel Rychnovský.

Absence programového prohlášení vadí i zeleným. „Lidé nevědí, co mají čekat a jak se v krocích vedení města orientovat. Nevědí, jak dopadne situace v národním divadle ani, zda se bude dále zdražovat hromadná doprava,“ upozornil Ander.

Zdůraznil, že radním trvá sepisování prohlášení už tři čtvrtě roku. „To už je polovina doby, kterou potřebovala rada minulá. Jenže ta už dopředu oznámila, že její členové budou dlouho jednat o budoucí poloze vlakového nádraží, protože se na ní neshodnou,“ prohlásil Ander.

Programové prohlášení je nutné i podle šéfa brněnské TOP 09 Jaroslava Kacera. „Podle něj lze hodnotit, kolik ze slibů byla koalice schopná naplnit. Bez něj sice existují volební programy, ale strany se vždy mohou vymluvit na nevůli koaličního partnera,“ řekl Kacer.

První náměstek primátora za ODS Robert Kotzian o přípravách prohlášení mluvit nechtěl. Připustil však, že čekání na něj je dlouhé. „Devět měsíců není krátká doba. Přeji si schválení v co nejbližší době,“ řekl jen Kotzian.

Že stranické týmy nestihly vyjednat dohodu podle slibů, přiznal šéf vyjednavačů občanských demokratů Libor Šťástka. „Skutečně jsme počítali s dubnem letošního roku. Text prohlášení byl dokonce už v podstatě napsaný. Jenže do toho přišla příprava rozpočtu na příští rok. A hrozba, že kvůli změně rozpočtového určení daní přijdeme o devět set milionů korun. Prohlášení tedy musíme upravit podle rozpočtu tak, aby neslibovalo nereálné,“ řekl Šťástka.

Dodal, že současné koaliční strany neřeší v jednáních podobně sporný bod, jako byl přesun nádraží pro koalici sociálních a křesťanských demokratů se zelenými a uskupením Brno 2006. „Neshodneme se maximálně v dílčích věcech, jako je například budoucí podoba privatizace městských bytů. Ale i u ní vše nasvědčuje tomu, že dospějeme ke kompromisu,“ řekl Šťástka.

Také vyjednavač za sociální demokracii a náměstek primátora Oliver Pospíšil vyzdvihl především minimální rozpory mezi stranami. „Žádné třecí plochy mezi námi nejsou. Schválení prohlášení se posunulo především kvůli nedostatku času. Všichni jsme měli v práci jiné priority. Programové prohlášení je totiž docela přeceňovaný dokument na lokální úrovni. Směřování koalice jsme jasně nastínili už při jejím vzniku,“ řekl náměstek.

Definitivní dojednání podoby prohlášení bude podle primátora Romana Onderky na programu po prázdninách. „Na toto téma budeme jednat po dovolených,“ řekl primátor. Podle politologa Michala Pinka je programové prohlášení klíčový dokument. „Je to jasné zveřejnění plánu pro město během funkčního období. Politici řeknou voliči co má očekávat. Třeba že postaví nádraží nebo fotbalový stadion. Pokud Brno nemá po roce prohlášení, je na úrovni periferního okresního města. Vzniknout mělo řádově několik týdnů po ustavení nové rady,“ myslí si Pink.