Kvůli srpu a kladivu považuje mnoho lidí památník za kontroverzní. Mají za to, že jde o znaky komunismu. „Pod pomníkem je pohřbená spousta nevinných lidí a určitě na něm má být výrazně napsáno, že to byli sovětští vojáci. Ale to je vše, symboly komunismu tam nemají co dělat,“ myslí si například Čestmír Čejka z Konfederace politických vězňů.

Brněnští radní se proto rozhodli vyřešit situaci kolem pomníku rázně. „Schválili jsme novou podobu. Srp a kladivo odstraníme, zůstane tam jen hvězda se zlatými okraji. Navíc přibudou žulové desky se jmény padlých vojáků,“ popsal změny náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Prostor, kde památník stojí, navíc zaroste novou travou. „Současný trávník prodloužíme asi o pět metrů. Celý areál pak ohradíme živým plotem, abychom zachovali pietu místa a zabránili lidem tam třeba venčit psy,“ podotkl Rychnovský.

O pět metrů delší

Prodloužení trávníku si vyžádal průzkum, který si město objednalo. Ten nedávno ukázal, že je hrob s víc než třemi sty vojáky asi o pět metrů delší, než se předpokládalo. Brněnská radnice přitom reagovala na průzkum, který nechal provést bývalý královopolský místostarosta René Pelán. Podle něj totiž pod pomníkem žádní padlí vojáci neleželi.

Pelánovo tvrzení průzkum magistrátu, který ho nechal zpracovat od dvou nezávislých firem, vyvrátil. „Oba týmy našly při geofyzikálním měření podloží památníku odchylky, které s největší pravděpodobností způsobují rakve a těla pohřbených vojáků,“ uvedl geofyzik Viktor Valtr, který pracoval pro jednu z firem.

Plánované změny na památníku nakonec potěšily i Pelána, který se proslavil svou nenávistí k symbolům srpu a kladiva. To prokázal hlavně tím, že krátce po umístění symbolů na památník v roce 2007 je bez povolení nechal zbrousit. „Jakoukoli změnu, která znamená, že srp a kladivo zmizí, vítám,“ vzkázal Pelán.

Vše o pomníku rudoarmějců čtěte ZDE

Nový vzhled památníku má podle plánů magistrátu lidi těšit už za několik měsíců. Ještě předtím jej však musí schválit další zúčastněné strany. „Své stanovisko musí říct památkáři, ministerstvo kultury, komise, který řešila vzhled památníku i ruská strana, která proti jakýmkoli změnám v minulosti dost protestovala,“ upozornil náměstek Rychnovský.

Město teď proto bude své záměry jednotlivým institucím rozesílat. „Slyšel jsem o tom, jak má nakonec památník vypadat, protože celou záležitost sleduji. Oficiální a konkrétní vyjádření města jsme zatím ještě nedostali, takže zatím nemůžu říct, jak se k návrhu postavíme,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče Národního památkového ústavu v Brně Martin Čihalík.

Jasný názor na rozhodnutí města má naopak brněnský historik Vlastimil Schilberger. „Rozšíření památníku vítám. Konečně také město uznalo, že jsou pod ním opravdu pohřbeni osvoboditelé. Tahanice o hvězdu však považuji za něco strašlivého. Hvězda se srpem a kladivem zkrátka patří k Rudé armádě, která nás osvobodila,“ postěžoval si Schildberger.