Světlana Kaněrová z Pekařské ulice číslo devět už dlouho nemůže umývat okna. Hrozí, že by při tom vypadla skla. Rámy jsou totiž ve špatném stavu. Podobně jako celá fasáda. Vedení radnice městské části Brno­střed proto dům, v němž Kaněrová bydlí, zařadilo do seznamu těch, které do dvou let v centru nechá opravit. A je jich několik stovek.

„Schválili jsme plán oprav. V první fázi opravíme omítky. To je naše hlavní priorita. Pořád vlastníme domy, které nejsou dobrou vizitkou města,“ připustil starosta městské části Brno-­střed Libor Šťástka. Plány radnice Brno-­střed počítají s tím, že už v příštím roce v historickém centru města žádné nevzhledné a neupravené městské domy nebudou. Některé se už opravují. „Do dvou let budeme mít všechny domy v centru opravené. Zmapovali jsme, které domy jaké zásahy potřebují a podle toho postupujeme,“ řekl Šťástka.

Nájemníci jsou rádi, že jejich domy prokouknou. Většinou však o plánech radních ani nevědí. „Bydlím tady už dvacet let a o ničem podobném jsem ještě neslyšela,“ zdůraznila Kaněrová z Pekařské ulice. Rozhodnutí opravit fasády u všech městských domů a některé celé zrekonstruovat, vítá. „Vůbec bych se nezlobila, kdyby to udělali. Naše okna jsou už na vypadnutí. Rámy nemůžeme vůbec umývat, protože by sklo úplně vypadlo. Také fasáda je hrozná,“ uvedla Kaněrová.

Brněnská architektka a členka České komory architektů Vlasta Steinhauserová přístup radnice chválí. „Nejvíc turistů a návštěvníků města přijde právě do centra. Pokud spraví fasády ve středu Brna za dohledu památkářů, tak to bude jenom dobře. Brno bude zase hezčí,“ tvrdí Steinhauserová. Právě na turisty, kteří přijedou do Brna obdivovat zdejší architekturu, se odkazuje i vedení městské části. „Rozhodli jsme se přispět k tomu, aby dojem z podoby města měli návštěvníci zase o poznání lepší,“ vysvětlil motivy radnice Šťástka.

Podle ředitelky Centrály cestovního ruchu jižní Morava Zuzany Vojtové spravené fasády pocit návštěvníků Brna ovlivní. „V upraveném městě se lidé cítí lépe než v nějakém šedém, oprýskaném. Když se budou v Brně cítit dobře, tak se budou rádi vracet,“ uvedla Vojtová. Architektka Steinhauserová ale upozorňuje, že domy v centru potřebují víc než jen novou fasádu. „Některé jsou zničené a vyžadují celkovou rekonstrukci, která by měla následovat. Město by potřebovalo spoustu peněz, a ty nejspíš mít nebude,“ řekla Steinhauserová. Nedostatek peněz může opravy oddálit. „Domy rekonstruujeme postupně podle toho, kolik máme peněz. V tuhle chvíli jsme navíc ještě neocenili všechny domy ze seznamu. Takže nevíme, na kolik všechny opravy nakonec vyjdou,“ připustil Šťástka.

Čtěte komentář: Pěkný kabát pro Brno

Na kterých domech ve středu Brna opraví městská část fasády

Petr Kroupa z brněnského památkového ústavu opravu domů ve středu města vítá: Podobnou akci měli i Rakušané

Většina domů v centru Brna je památkově chráněná. Jejich majitelé proto před jakoukoliv úpravou musejí získat souhlas brněnského památkového úřadu. A to platí i o městu, které má v plánu rozsáhlé rekonstrukce domů, zejména jejich fasád. Pověřený ředitel ústavu Petr Kroupa tvrdí, že povolení je především úřední výkon.

Radnice městské části Brno-střed plánuje, že opraví fasády všech městských domů v centru. Co na její plán říkáte?
Jestli chtějí dát politici peníze na to, aby to bylo hotové, tak je to dobrý nápad. Myslím si ale, že většina domů v centru už opravená je. Podobnou celoplošnou akci nazvanou Fasáda vyhlásili například v sedmdesátých letech v sousedním Rakousku. Podobně se to dělá také na jiných místech světa.

Většina domů v centru je památkově chráněná a při jejich rekonstrukci musí radnice získat váš souhlas. Má to v něčem jednodušší než obyčejný vlastník domu?
Nemá. Procedura je úplně stejná. Radnice si vyžádá náš názor a my dáme razítko. Jde tedy spíš o úřední výkon.

Na co všechno musí vlastník domu před rekonstrukcí pamatovat?
Musí hlavně respektovat historický ráz domu i v kontextu s celým okolím. Vyjadřujeme se například i k barvě fasády. Majitel nám předloží návrh a my pak řekneme, co je možné a co ne.

Hrozí majiteli nějaká pokuta, pokud se nebude řídit vaším stanoviskem nebo váš souhlas vůbec nedostane?
Oficiálně ano. U nás je to ale hodně těžké. Pokud jste velká ryba, tak se ničeho bát nemusíte. Je to stejné jako při krádeži. Pokud ukradnete pět miliard, tak se vám nic nestane. Když však ukradnete pár tisícikorun, tak vás hned zavřou.

Jak vysoké jsou tedy pokuty?
Směšně nízké. Pro fyzické osoby do deseti tisíc korun, pro právnické pak do sta tisíc.

Proč to tak je? Neuvažujete, že byste usilovali o zvýšení těchto pokut?
Zákon, který výši pokut určuje, platí už od minulého režimu a vychází z jiné majetkové situace. Připravuje se však jeho novela, která pokuty zvýší.