„Pokud se tak stane, rozmyslím se ještě, zda si dítě pořídit. Když jsem naposledy rodila, jela jsem v bolestech skoro hodinu do Brna. Chápu, že pokud nastanou větší komplikace, nevyhnu se tomu, ale kvůli úředníkům už tuto hrůzu podstupovat nechci,“ řekla žena z Kyjova, která chce zůstat v anonymitě.

Menší porodnice si případné rušení zatím nechtějí připustit. Ministerstvo zdravotnictví už ale začalo debatovat s odborníky o takzvaných limitech porodů. „Podobný systém funguje ve Francii třicet let. Jeho cílem je, aby v nemocnicích sloužil co nejzkušenější personál. Uvažujeme proto, že nastavíme pro každou nemocnici minimální počet porodů na 800 ročně. To je přibližně dva a půl porodu na den,“ vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

S myšlenkou úředníků ale nesouhlasí lékaři z malých porodnic. Tvrdí, že nejsou žádní amatéři. „Když něco nedělám šestsetkrát za rok, tak to přece neznamená, že to neumím,“ kritizoval uvažování ministerstva například primář gynekologicko-porodnického oddělení boskovické nemocnice Jan Machač. Strach ze zrušení místní porodnice nemá. V minulém roce totiž tamní lékaři zvládli přes osm stovek porodů.

Kritérium bohatě splňuje také kyjovská nemocnice s více než tisíci porody ročně. Podobná situace je ve Znojmě a v Břeclavi. „Ze zrušení strach nemáme. Splňujeme limit. Společně s Kyjovem jsme navíc poslední porodnicí na Břeclavsku a Hodonínsku. Před lety skončily porody v Hustopečích i Hodoníně,“ uvedla ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová.

Limity naopak nesplní v Ivančicích na Brněnsku a ve Vyškově, kde se loni nedostali přes šest stovek porodů. „Ministerstvo nás ubezpečilo, že žádné rušení nehrozí,“ uvedl ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš.

Ovšem ve Vyškově se zrušení bojí. „Samozřejmě s tím nesouhlasíme,“ uvedla ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.

Některé matky už mají jasno. Pokud ministerstvo zruší malé porodnice, zamíří do brněnských nemocnic. „Nic jiného mně asi nezbývá. Když mám cestovat, tak radši už do Brna do velké nemocnice, kde mají specializovanější pracoviště,“ uvedla například Eva Lamáčková z Vyškova.

Brněnské nemocnice ale varují, že nápor rodiček nejspíš nezvládnou. „Utáhneme maximálně dvě stě porodů navíc,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Ivan Huvar. Připustil zároveň, že provozování malých porodnic je neekonomické. „Navíc mně připadá logické, že s menším počtem odrozených dětí mají doktoři málo zkušeností,“ sdělil Huvar.

Náporu se naopak neobávají ve Fakultní nemocnici Brno. „Předpokládáme, že ženy, které to k nám mají daleko, zvolí menší nezrušené porodnice než nás,“ uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

O kritériích pro rušení porodnic ředitelka Nemocnice Břeclav Janka Bambasová říká: Klíčová je vzdálenost nemocnic

Břeclav /ROZHOVOR/ - Bezmála tisícovku porodů zvládnou každý rok v Nemocnici Břeclav. „Zvládli bychom jich i o pět set více. Kapacitně na to máme. A určitě je lepší, když ženy rodí v nemocnicích, a ne doma,“ tvrdí ředitelka nemocnice Janka Bambasová.

Jaký máte názor na rušení menších porodnic v kraji?
Sice se mi to nelíbí, ale chápu, že mít tři porodnice ve vzdálenosti dvaceti kilometrů od Brna je zbytečné.

Přijímáte všechny ženy, které u vás chtějí rodit?

Ano, a nemám obavu, že bychom nezvládli ještě více porodů. Při stavbě porodnice se počítalo s tím, že k nám budou jezdit i ženy ze Slovenska. Tipuji, že kapacitně zvládneme tak o pět stovek porodů ročně více.

Pokud ministerstvo skutečně zruší některé menší porodnice, myslíte, že přibude domácích porodů?
To je těžké odhadnout, ale jako porodník jsem rozhodně proti tomu, aby ženy rodily doma nebo cestou do nemocnice. Je to hazard se životem matky i dítěte. Proto je velmi důležité, aby ministerstvo a odborníci zvážili nejenom jaký limit pro počet porodů stanoví, ale i dostupnost a vzdálenost porodnice v jednotlivých regionech.

Věk matek stále roste, přibývá kvůli tomu i komplikovaných porodů?
Spíše bych řekla, že přibývá rizikových matek. Starší ženy často mají cukrovku a další nemoci. To může porod zkomplikovat.

Domácí porody lékaři kritizují

Jižní Morava - Klid a soukromí. To jsou podle porodních asistentek výhody domácích porodů. „Ženy nikdo neruší a mohou mít hned po porodu své dítě u sebe,“ tvrdí brněnská porodní asistentka Laďka Ryšavá.

Stejný názor má také Jarmila Kovaříková z Brna, která doprovází matky do porodnic. „Každá žena má mít možnost výběru, jestli dítě přivede na svět doma, nebo v nemocnici,“ míní Kovaříková.

Děti porozené doma jsou podle ní méně traumatizované. „Stejně tak matky, které mívají problém se uvolnit před tolika lékaři, sestrami a přístroji,“ zdůrazňuje Kovaříková.

Lékaři ale s porody doma příliš nesouhlasí. Tvrdí, že jsou riskantní. „I bezproblémový porod se může v okamžiku zvrtnout. Než přijede sanitka k ženě domů, může vykrvácet,“ upozorňuje primář gynekologicko-porodnického oddělení brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Ivan Huvar.

Městský soud v Praze vydal minulý týden v této oblasti průlomový verdikt. Po-dle něj musí nemocnice zajistit porodní asistentku ženám, které se rozhodnou přivést dítě na svět doma.

Ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost ani po tomto verdiktu domácí porody nepodporují. Chtějí ještě přesně stanovit například to, jaké vybavení žena musí mít, aby mohla rodit doma.

Ani nemocnice věc zatím příliš neřešily. „Není to jednoduchá věc. Například je potřeba ujasnit si, zda výjezdy našich asistentek proplatí zdravotní pojišťovna,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Počet dětí

rok / počet novorozenců

Brno

Fakultní nemocnice Brno
2008 6358
2009 6216
2010 6109
2011 6173
Nemocnice Milosrdných bratří
2008 1970
2009 1896
2010 1749
2011 1603

Ivančice

2008 640
2009 610
2010 601
2011 473

Boskovice
2008 906
2009 868
2010 893
2011 823

Břeclav
2008 981
2009 1006
2010 962
2011 937

Kyjov
2008 1 171
2009 1 047
2010 1059
2011 1017

Vyškov
2008 642
2009 674
2010 600
2011 582

Znojmo
2008 1048
2009 1039
2010 989
2011 936

Zdroj: jednotlivé nemocnice