Nepopulární opatření má vyřešit úbytek žáků i peněz na provoz těchto zařízení. Jihomoravští radní schválili seznam dvaatřiceti slučovaných škol už minulý týden. Zítra jeho konečnou podobu ještě musí posvětit krajští zastupitelé. Školy pak přestanou ve většině případů papírově existovat od 1. července příštího roku. Z ostatních středních škol zřizovaných krajem pak postupně zmizí dalších osmdesát tříd.

Náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek předpokládá, že s odhlasováním nebudou větší problémy. „Máme téměř stoprocentní podporu napříč politickým spektrem,“ tvrdí Juránek.

Zároveň dodává, že koncept, který radní odsouhlasili, je nejspíš konečný. I když se může ještě trochu změnit. „Budeme například znovu projednávat, co s židlochovickým gymnáziem,“ informoval v úterý Juránek.

Špatná komunikace

Právě neustálá změna plánů a špatná komunikace mezi vedením kraje, řediteli škol i politiky patří k nejvíce kritizovaným bodům celé optimalizace. „Slučování škol jako takové je naprosto v pořádku. Způsob, jakým současná koalice s řediteli zařízení, politickými kluby i odborníky jedná, je ale nepřijatelný,“ myslí si opoziční zastupitel za občanské demokraty Jiří Kadrnka. Dodal, že hejtman Michal Hašek například tvrdil, že všechny školy osobně objede, ale slib nesplnil.

Na seznam slučovaných škol kromě toho v minulém týdnu neočekávaně přibyly čtyři další. „Máme se spojit s obchodním učilištěm v Jánské ulici. To má ale víc než tisíc studentů. My jich máme přes dva tisíce. Nedovedu si představit, jak bude tak gigantické zařízení fungovat,“ upozornil zastupující ředitel střední potravinářské školy a služeb v Charbulově ulici v Brně Jaroslav Morávek.

Ředitelům dalších škol zase vadí, že kraj nechtěl dlouhou dobu zveřejnit kritéria, podle kterých se dostaly na černou listinu. „Nevěděli jsme, jak se máme bránit,“ rozčiloval se ředitel židlochovického gymnázia na Brněnsku Jiří Kubeš. Dokumenty se jim ale na poslední chvíli podařilo získat. „Kraj rozhodoval pouze podle pěti kritérií. Důležitý byl počet žáků nebo naplněnost tříd. Nikdo nebral ohledy na kvalitu výuky,“ podotkl Vojtěch Procházka z židlochovického gymnázia.

Chtějí odpovědi

Spojil se proto s organizátory protestních akcí z elektroprůmys­lovky v Kounicově ulici v Brně a Střední školy informačních technologií a sociální péče v Purkyňově ulici. Společně vypracovali stížnost, kterou odeslali krajským zastupitelům. „Chystáme se na jejich zasedání. Žádáme jasné vysvětlení, proč se naše škola má rušit. Většinu kritérií totiž splňujeme,“ řekl organizátor boje za Purkyňovu Vladimír Holík.

Se slučováním nesouhlasí i další jihomoravské školy. „Fungujeme téměř pětadevadesát let. Nic s tím ale neuděláme. Je to rozhodnutí našeho zřizovatele,“ uvedl ředitel znojemské obchodní akademie Karel Rivola.

Smíření se změnami jsou i ve Vyškově. „Předpokládáme, že zastupitelé návrh beze změn schválí,“ uvedl ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement.

Do nových prostor se bude stěhovat i jedna škola základní. „Převezmeme činnost základní školy v Předklášteří na Tišnovsku, která patří kraji. Sídlí totiž v pronajaté budově. Chod našeho učiliště to nijak nezmění,“ vysvětlil ředitel Středního odborného učiliště Tišnov Rudolf Mašek.

Důvodem slučování je nedostatek žáků. Kraj chce také ušetřit na provozu budov i na platech učitelů. Kvůli tomu některé propustí. Kvůli snižujícímu se počtu dětí dostává kraj od ministerstva školství stále nižší příspěvky. Už příští rok by proto musel na jejich výplaty doplácet asi 187 milionů korun. Za čtyři roky by tato částka vzrostla na víc než 560 milionů. „Propustíme hlavně ty učitele, kteří nemají potřebnou kvalifikaci nebo jsou už v důchodovém věku,“ upozornil náměstek Juránek.

Letošní snižování míst v krajských středních školách není první. Od roku 2001 kdy se stal kraj zřizovatelem 115 středních škol jich už 28 zaniklo. Nejrazantnější zásah do jejich počtu byl před sedmi lety, kdy jich zaniklo jednadvacet. Mezi nimi třeba gymnázium v Táborské ulici v Brně, které se spojilo s Gymnáziem Vídeňská. „Obě školy z toho vyšly nakonec silnější s kvalitnějším pedagogickým sborem,“ konstatoval ředitel Gymnázia Vídeňská Pavel Faltýsek.

Přehled slučovaných škol

HELENA ČTVRTEČKOVÁ
REPORTÉŘI ROVNOSTI