Zdlouhavou cestu nikdo nedokáže vysvětlit. Podle mluvčí záchranné služby Libereckého kraje Kristýny Fejfarové ale lékaři postupovali podle předpisů. „Pacienta naše lékařka ošetřila v terénu a přivolala vrtulník. Uznala, že potřebuje mikrochirurgický zákrok pod dohledem odborníka,“ objasnila Fejfarová.

Nejblíže přitom bylo oddělení v Praze na Vinohradech. Tam ale pacienta s amputovaným předloktím nepřijali. „V tu dobu jsme ho nebyli schopni přijmout, protože jsme očekávali jiný akutní případ,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková.

Spratka ale nevzali ani v dalším pracovišti v Českých Budějovicích, kde se záchranářům nepodařilo sehnat odborníka. „Pacienta tedy vrtulník nakonec přepravil až do Brna, kde se o něj lékaři postarali,“ dodala Fejfarová.

Podle ředitele úrazovky v Brně Petra Svobody je takové jednání záchranářů nezvyklé. „“Ošetřit ho přece mohli i v dalších pracovištích, která jsou po cestě. Opravdu to nechápu. Teď ještě nevím, jestli dlouhý převoz stav pacienta zkomplikoval. Moudřejší budeme za pár dnů,“ vzkázal Svoboda.

Spratek si v nemocnici nejspíš nějakou dobu poleží. „Starají se tu o mě výborně. Jen mě mrzí, že za mnou nemůže rodina. Je to příliš daleko, mám osmdesátileté rodiče, kteří tolik necestují,“ stěžuje si muž, kterého během víkendu navštívila manželka. To, že s ním lékaři létali po celé republice, nechápe. „Rána mi hodně krvácela, mám rozdrcenou kost a hodně to bolí. Lékaři mi nechali kvůli dlouhému převozu ruku zaškrcenou dvě hodiny a to je strašně moc,“ popisuje událost Spratek.