KOMPLETNÍ PŘEPIS ROZHOVORU NAJDETE POD ČLÁNKEM.

Senátor za Brno­venkov a Blansko Vlastimil Sehnal dostává v posledních týdnech ránu za ranou. Protikorupční policie už zahájila vyšetřování kvůli nahrávce, na které se baví o úplatcích pro brněnskou ODS s podnikatelem Přemyslem Veselým. Navíc mu znova hrozí, že skončí před soudem i kvůli tři čtvrtě milionu, o které jako starosta podle vyšetřovatelů podvodem okradl Lipůvku na Blanensku.

Blanenský státní zástupce Pavel Jež sice toto vyšetřování zastavil, teď se však o jeho obnovení rozhoduje na krajském státním zastupitelství. Policisté i právníci si myslí, že Sehnal na lavici obžalovaných patří. „Policisté pátrali po tom, kdo Lipůvku okradl. A zjistili, že to byl Sehnal a jeho spolupracovníci. Státní zástupce ale rok a půl dlouhé vyšetřování shodil. Podala jsem proti tomu stížnost. Jestli neuspěje, podám trestní oznámení přímo na senátora,“ řekla starostka Lipůvky Alena Kristýnová. Podle policistů z brněnského protikorupčního oddělení se Sehnal dopustil zneužití pravomocí veřejného činitele, podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Státní zástupce Jež si však myslí, že Sehnal za svého starostování pravomoc veřejného činitele nepřekročil. A protože jsou zbylé dva trestné činy už promlčené, nařídil trestní stíhání odložit. „Teď věc prošetřuje krajské státní zastupitelství. Do jeho rozhodnutí se nebudu vyjadřovat,“ uvedl Jež.
Kriminalisté jsou roztrpčeni. „Ježovo rozhodnutí nás překvapilo. Policisté se domnívali, že shromážděné materiály jsou postačující,“ řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Také advokát Tomáš Soukup se tomu diví. „Státní zástupce je sice policii nadřízen, ale konečné rozhodnutí o tom, zda a jaký konkrétní trestný čin podezřelý spáchal, je obvykle ponecháno až na soudu,“ vysvětlil pochybnosti Soukup. A pozastavil se i nad tím, proč Jež odmítl trestní stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele. „Starosta je veřejný činitel. Pokud chce funkci využít k nelegálnímu obohacení, porušuje zákon. Zneužívá tak tedy svoje pravomoce,“ dodal Soukup.

Sehnalův podvod v Lipůvce navíc dokladuje tajná nahrávka rozhovoru jeho spolupracovníků, kterou má brněnský Deník Rovnost k dispozici. Sehnal však jakákoliv podezření odmítá. „Nic jsem neudělal. Jsou to bláboly,“ vzkázal senátor. Policie teď navíc vyšetřuje okolnosti vzniku další tajné nahrávky, na které mluví přímo Sehnal. „Zahájili jsme trestní řízení. To je vše, co k tomu mohu říct. Mám pokyn ze státního zastupitelství, abych neposkytoval žádné další informace,“ řekl Skřepek. Majitel brněnské stavební firmy Přemysl Veselý si na čtyři roky starém záznamu Sehnalovi stěžuje, že kandidát na hejtmana za ODS Milan Venclík údajně krade úplatky, které mu pro stranu dal za veřejné zakázky. Venclík, Sehnal i Veselý se od nahrávky distancovali.

Senátor Vlastimil Sehnal z ODS říká: Jsou to jenom bláboly

Podle bývalého starosty Lipůvky a senátora Vlastimila Sehnala ho má kauza z roku 2001 poškodit.

Policisté jsou přesvědčeni o tom, že jste jako starosta v Lipůvce podváděl. Co na to říkáte?
Absolutně mě to nezajímá. Já jsem byl tehdy jen statutární zástupce obce a pokud policie došla k takovému závěru, tak by to samé musela říct i o všech ostatních členech zastupitelstva.

Tři čtvrtě milionu jste tedy obci neukradl?
To jsou jenom bláboly. Za Challenger jsem samozřejmě nejednal, to jsou výmysly. Vůbec se k takovým hloupostem nebudu vyjadřovat.

Podle nahrávky rozhovoru vašich spolupracovníků ale skutečně za vším stojíte vy.
Ta nahrávka je kompilát, který je vymyšlený od a do zet. Takových nahrávek je prý ještě víc. Je to útok na mě, o tom jsem přesvědčen. Má mě to poškodit a zviditelnit některé osoby. Například současnou paní starostku Kristýnovou. Ta je vždy ochotná se k tomu vyjádřit, aby měli novináři o čem psát. Neřekl bych, že dobře hájí zájmy obce.

Cítíte alespoň nějakou vinu za to, že Lipůvce pozemek dodnes nepatří?
Do určité míry možná ano. Ale jen z desetiny, zbylá vina je na dalších zastupitelích.

Nebylo by pro vás lepší, kdyby o vaší vině nebo nevině rozhodl soud?
Samozřejmě by bylo lepší, kdyby to vyšetřil soud, ale to jsou věci, které já nemůžu ovlivnit.

Ty vole, tak on ti dal jenom třicítku?

Brněnský Deník Rovnost získal kompletní dvanáctiminutovou nahrávku, na které se baví bývalý asistent senátora Sehnala Jaromír Šálek se spolupracovníkem Sehnala Romanem Machačem. Řeší spolu okolnosti podvodu v Lipůvce.

Machač: Víš, kolik jsem dostal?
Šálek: Kolik?
Machač: Čtyřicet a deset jsem dal švagrovi. Víš, kolik měl Vlasta?
Šálek: No to vím, tři čtvrtě milionu.
Machač: No, tři čtvrtě milionu.
Šálek: Nekecej. Takže on vám dal jenom čtyřicet. Já už jsem slyšel, že tak jako na mě hází ódéesku, že na tebe hodí všechno tady toto.
Machač: Jak to na mě hodí?
Šálek: No ne, jakože to jde na tebe, žes to všechno dělal ty, že on s tím nemá nic společnýho.
Machač: No jasný, tak to je, tak to bude. Ale taky vole já od něho jakoby nic nechcu, ale doufám, že až to všechno dopadne, tak se k tomu nějak postaví.
Šálek: Ne, normálně mu řekni hned. Každej, kdo si řekl hned, tak dostal peníze. Kdo si neřekne hned… Zeptej se některých lidí.
Machač: Co mu mám říct?
Šálek: Že je průser, že se něco dělá, že bys taky rád byl zabezpečenej. Tady seš pořád vystresovanej vole z takové píčoviny ty vole. Já co tě znám, tak seš pořád ve stresu, pořád seš ve stresu Romane. Řekni mu Vlasto, tak tady je teďka nějakej průser, já sem bez peněz vole a já fakticky nevím, kdy se z toho rozsypu ze všeho. Protože vole mě už taky Vlasta sere, protože o mně taky vykládá furt píčoviny, píčoviny.
Machač: Ale Míro, my mu krejem záda jako.
Šálek: Jak kdo Romane, jak kdo. Já jsem s ním v žádných průserech nebyl, jako takových.
Machač: To ne, jasně, ale aby mně dával čtyři a půl měsíčně a za tu votočku mi ještě přidá pět tisíc každej měsíc, když si to od něho vyžádám. Tak mi dá devět a půl tisíce za ten měsíc, co pro něho dělám.
Šálek: Ty vole, tak on ti dal jenom třicítku a sám má tři čtvrtě.
Machač: No, jak se na něho mám dívat?
Šálek: Tak vole to bych mu normálně řekl, Vlasto, tys tady normálně něco jenom tak ukradl, tak prostě tady se musíme rozdělit nějak trošku jinak. A švagr, poslouchej, ti říkám ještě jednu důležitou věc. Já nevim, jak je švagr movitej, ale voni začnou zjišťovat, jak v té době kolik měl někde financí, jak toto, vono, rozumíš tomu?

Šálek: Já ti něco řeknu, mně vadí jedna věc, když Vlasta, když se mnou mluví, tak si hraje na svatýho. Říká mi Miro, já chci být ještě starostou. Ale proč to říká mně? Prej víš, já bych tady pro tu Lipůvku ještě něco chtěl udělat, rozumíš, Tlusťoch kámoš bude ministr financí a já bych tady chtěl udělat tolik projektů. A nakonec něco ukradne jak malej kluk a ani se pořádně nerozdělí, Romane, to mně vadí. Rozumíš tomu? Podívej se, jak vypadá teď ódéeska. To můžem všichni zabalit. Všichni. Jestliže můžem poskládat na Lipůvce ještě nějakou…já na tý kandidátce nechcu být. Ty bys chtěl být na kandidátce na Lipůvce? On to třeba obhájí právně, ale morálně to neobhájí, tohle se morálně nedá obhájit Romane. Mě na tom sere, že my se máme mezi sebou šábovat a dělat toto, když on tě může zaplatit královsky za to, cos ty pro něho už udělal. A ještě děláš. Dělal si to na benzínce a dělals to všude.
Machač: Ale co mu mám říct jako? Dej mně peníze nebo co?
Šálek: Je to těžký, on udělá takový kolečko, celá Lipůvka se o tom baví, mně telefonujou kde kdo, už to přestalo, ale taky mi to vadilo. To je jeho práce, on prostě dostane všechno a blbcům dá málo.
Machač: On mně taky říká, musíš sehnat blbce za pět tisíc. Já vím, jak on přemejšlí.
Šálek: A co říkal švagr na to, že dostal jenom desítku?
Machač: Říkal, že až to všechno bude uzavřený, ukončený, tak mu Vlasta řekl, že mu to dorovná.
Šálek: Jakože mu připlatí?
Machač: Jo.
Šálek: No jasný, není blbej. To doufám.
Machač: Ale von dostane padesátku třeba, max. Já doufám, že mi dá ten švagr…
Šálek: No určitě. Tak to bacha, tady proběhl kšeft za tři čtvrtě milionu.

Machač: Já sem dostal třicet, čtyřicet, švagr deset a on dostal sedm set padesát, tak se o to kurva měl nějak postarat. A ne že to takhle sbalí. Ale já bych se za nim bál přijít.