Mapa vychází z dvou nařízení. Ze zákona o loteriích, podle kterého nesmí být výherní přístroje v sousedství veřejných institucí. Druhá je vyhlášky města Brna, která stanoví sousedství jako vzdálenost sto metrů. Mapa je vytvořená z veřejných zdrojů a lze se ni podívat na internetové adrese www.osbrneni.cz. Zeleně jsou na ní označené zóny ve kterých herny být nesmí. Šipky ukazují, kde všude se herny nachází. „S hustotou veřejných institucí v centru dochází k tomu, že do zakázané zóny spadají téměř všechny herny,“ uvedla Chalupská.

K veřejným institucím patří služebny policie, církevní stavby, nebo školy. „Na Cejlu je dokonce herna ve stejné budově jako policie,“ komentovala členka Brnění Hana Chalupská. Předseda sdružení Matěj Hollan tvrdí, že způsob vytvoření mapy můžou využít nejen ostatní městské části, ale i další města v České republice. Jen musí mít stanovenou vyhlášku o sousedství.

Starosta Brna-střed Libor Šťástka ví, že letos všechny výherní hrací přístroje v centru končí. Problém nastává u jiného typu, videoloterních terminálů. „Ty schvalilo ministerstvo, neměli jsme možnost je ovlivnit,“ uvedl Šťástka. Některé terminály dostaly povolení až na deset let. „Nelíbí se mi jak bylo ministerstvo k terminálům vstřícné,“ řekl Šťástka.

O tom, kdo bude terminály povolovat rozhodne soud. Město Brno letos podalo kompetenční žalobu na ministerstvo financí. „Zatím jsme neurčili datum jednání,“ uvedl mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

#nahled|https://g.denik.cz/50/0b/mapa_herny_brno__denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/0b/mapa_herny_brno_.jpg|Modelová mapa míst v Brně-střed, kde nesmí být povolen hazard. Červeně jsou vyznačeny herny, zeleně pak okruhy kolem budov, kde herny nesmí být.#

Plánek, který by měl pomáhat omezení hazardu udělal radost i vedení města. „Mapu vítám, potěšilo mě že něco takového vzniklo. Stane se jedním ze zdrojů který budeme využívat,“ prohlásil primátor města Brna Roman Onderka. Se současnou situací spokojený není. „Doufám že Brno uspěje s žalobou. Pokud ne, oslovíme hejtmana. Kraj má možnost podat návrh na změnu zákona,“ komentoval Onderka.

Dokud zastupitelé nedostanou možnost rozhodovat o videoloterních terminálech, chtějí z nich aspoň vytěžit co nejvíce peněz. To má umožňovat vyhláška ministerstva financí. Od července tohoto roku platí provozovatelé poplatek dvacet tisíc ročně.

Starostové městských částí s ním ale v rozpočtu radši nepočítají. Za vše může nejasný pojem „jiné technické herní zařízení“ ve vyhlášce. Ten můžou provozovatelé herních zařízení napadnout. Pokud by u soudu uspěli, vybraný poplatek se musí vrátit. „Radši zatím s poplatky z VLT nepočítáme. Může se stát, že je za půl roku, nebo za rok budeme muset vrátit i s úroky,“ uvedl Šťástka.

V rozsahu hazardu je Česká republika v Evropské špičce. Například ve Francii je jeden výherní automat na osmnáct tisíc obyvatel, u nás na pouhých sto sedmdesát lidí. „V Brně je automat na každých šedesát obyvatel,“ uvedl Hollan.