VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovo zákaz vidí kuřáci častěji

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Cinkání šálků i půllitrů a bílý kouř líně se vinoucí ze zapálených cigaret. To je obraz, který se nabízí ve stále menším počtu kaváren i restaurací na jižní Moravě. Nálepky a cedule s nápisem zákaz kouření totiž visí na dveřích a stěnách podniků mnohem častěji než v minulých letech.

8.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Některým milovníkům tabáku současný trend vadí. „Omezování mi nevyhovuje. Když jdu někam popít a pobavit se, tak si rád zapálím cigaretu. Chodím proto jen do hospod, kde se kouří,“ řekl například Petr Čermák, který je rád, že všechny jeho oblíbené hospody zatím zůstaly cigaretovému dýmu otevřené. Zásahy proti kuřákům mu přijdou přehnané. „Myslím, že se celá věc zbytečně zveličuje. Je tady spousta jiných problémů, které by se měly řešit. Třeba obezita,“ myslí si.

Nekuřák Petr Kubinger má na věc opačný pohled. „Ze zvětšujícího se počtu nekuřáckých hostinců a restaurací mám radost,“ řekl. Vzápětí ale dodal, že podobné podniky příliš často nenavštěvuje. „Kolektiv mě totiž táhne jinam. Někteří přátelé kouří, a tak chodíme spíše na místa, kde žádné omezení není,“ postěžoval si.

Nakonec bez

Cigaretový dým zaplňující celou místnost přitom často vadí i kuřákům. Důkazem, že i oni dokáží ocenit prostředí s čistým ovzduším, je například boskovický hostinec U Rudyho. Tam se za posledních jedenáct let vystřídalo mnoho kuřáků i nekuřáků. „Hospodu jsme před devíti lety otevřeli jako kuřáckou. Pak jsme ji ale začali pronajímat a nakonec je z ní nekuřácky podnik. Ani hosté totiž nemají rádi načichlé oblečení,“ uvedla Jiřina Hošková, která prostory vlastní. Podle ní je dnes v hostinci navzdory zákazu často plno.

Předpisy regulující kouření musejí dodržovat nejen majitelé restaurací, ale i některých firem. Leckde svým zaměstnancům patřičnou dávku nikotinu nemohou dopřát ani kdyby vedení chtělo. Například společnost Pegas Nonwovens, která sídlí ve Znojmě. vyrábí totiž netkané textilie, které se používají třeba na výrobu dětských plenek. „Kouření u nás velmi omezují hygienická nařízení. Naši zaměstnanci mohou kouřit jen na vyhrazených místech, a jen o přestávkách,“ uvedl mluvčí textilní firmy Ondřej Kouřil.

Jiné společnosti kouření zakazují z ekonomických důvodů. Nechtějí, aby jejich zaměstnanci trávili část pracovní doby u cigarety. „Zaměstnanec, který kouří v pracovní době, totiž automaticky ztrácí výkonnost. Za stejnou dobu toho udělá méně, a proto musí být v práci déle, čímž přichází o volný čas,“ vysvětil například brněnský manažer Roman Niebauer, který pracuje ve spediční společnosti.

Jeho pracovnímu týmu prý velmi pomohlo, že s odvykáním začalo více lidí současně. „Dříve kouřili čtyři z pěti mých lidí, dnes je to pouze jeden a i na tom už pracujeme. Když jste ve skupině a máte se o koho opřít, je daleko snazší vydržet,“ zdůraznil.

Absolutní zákaz kouření se tak zatím na jižní Moravě stále dotýká pouze veřejných budov a zdravotnických zařízení.

Překoná i mráz

Cigaretu si na takových místech musejí odpustit nejen pacienti, ale i zaměstnanci. „Musím chodit kouřit na ulici. Kvůli cigaretě jsem chodila ven vždycky, protože ve zdravotnických zařízeních se kouřit nesmí. Nejhorší je to, když jsou venku velké mrazy. Ale člověku se silným návykem to nevadí. Kouřím venku snad už od maturity, kdy nás to naučily starší zdravotní setry,“ řekla například zdravotní sestra Eva Tománková.

Mnohé polikliniky na jižní Moravě také zpřísnily kouření ve svém okolí. Téměř všechny zakázaly i kouřit na schodech před budovou. „Je to podle mě v pořádku. V takovém místě vypadá člověk s cigaretou zvlášť nevhodně,“ podotkl.

Kuřáci na jižní Moravě.

Na omezení si hosté zvykli. Časem

Cigareta. Pro některé příjemná věc spojená s pocitem uklidnění a oddychu. Pro jiné páchnoucí symbol zlozvyku škodící zdraví. Zatímco druhá skupina byla dříve v nevýhodě, v posledních měsících získává nad první stále větší převahu. Počet restaurací i firem, kde se nemusí kouřit, totiž stále roste.

Pro zákaz kouření se mnohdy rozhodly i kavárny, které navštěvují mladí lidé a umělci. „Letos je to už pět let, co se u nás nekouří. Zakázal jsem to hlavně kvůli svým zaměstnancům. Kavárna je totiž malá a klimatizace ne vždy fungovala pořádně,“ řekl majitel brněnského Cafe Steiner Jan Muric.

Majitel dal popelník ke vchodu do podniku a pro kuřáky připravil na zimu i vlněné deky. Přesto byla tři týdny po změně kavárna poloprázdná. „Ale nakonec si většina návštěvníků na nový řád zvykla. Změna navíc přilákala i mnoho úplně nových lidí,“ uvedl Muric.

To majitelka brněnského Café Encounter Martina Komárková měla k zákazu cigaret osobnější důvody. Sama je totiž nesnáší. „Když jsem si před třemi lety kavárnu otevírala, nebála jsem se nezájmu, přestože ještě tehdy nebyl trend nekuřáckých restaurací tak silný,“ vzpomněla Komárková na své začátky.

Dnes do jejího podniku chodí i kuřáci. Když mají chuť na cigaretu, zapálí si venku před vchodem. „Myslím, že i oni jsou rádi, že nesmrdí od kouře,“ podotkla. Je si jistá, že kdyby svoji kavárnu změnila na kuřáckou, o většinu stálých zákazníků by přišla.

Nekuřácké restaurace podporují i brněnští zastupitelé. Před dvěma lety začali jako součást projektu Brno Zdravé město vytvářet seznam nekuřáckých restaurací. „Podniku stačí podat přihlášku. Dostane certifikát, nálepku a přidá se na seznam restaurací na stránkách www.zdravemesto.brno.cz,“ vysvětlila koordinátorka projektu Ivana Draholová. Do seznamu se po třech letech zařadilo už jedenašedesát brněnských restaurací. Projekt zdravé město má i Hodonín, který seznam nekuřáckých provozoven připravuje.

Terapeutka pro odvykání kouření Iva Hrnčiříková po deseti letech zkušeností říká: Nový rok není důvod přestat

Brno /ROZHOVOR/ - Lidí, kteří se obrací na terapeuty kvůli pomoci při odvykání kouření, stále přibývá. Podle třiatřicetileté Ivy Hrnčiříkové z Poradny pro zdravou výživu a odvykání kouření Masarykova onkologického ústavu v Brně na kuřáky totiž tlačí společnost.

Změnili se v posledních letech vaši klienti, nebo pomoc vyhledávají stále stejní lidé?
Především jich přibylo. V poslední době totiž společnost vyvíjí na kuřáky nenápadný nátlak. Dnešní trend je mládí, krása a zdraví a to se s kouřením neslučuje. Dalším důvodem je zdražování cigaret. Dříve k nám chodili především starší lidé se zdravotními problémy, kterým skončit s kouřením nařídil lékař. Dnes to jsou i pětadvacetiletí a to právě ze zmiňovaných důvodů.

Jaká je úspěšnost kuřáků, kteří chtějí se zlozvykem skončit?
Záleží na tom, jakou zvolí metodu. U těch, kteří přestávají kouřit sami je podle některých výzkumů asi pět procent. Pokud si vypomáhají například nikotinovými náplastmi, je to kolem deseti procent. Pokud navíc vyhledají odborníka, vzroste šance asi na padesát procent. U nás v centru je úspěšnost osmdesátiprocentní.

První kroky kuřáka, který chce přestat, by tedy měly vést do protikuřácké poradny?
První krok musí udělat kuřák sám u sebe. Pomoct mu nemůže nikdo jiný, pokud není sám pevně rozhodnutý vydat se na dlouhou cestu odvykání. Neměl by se upínat na jiné události. Například že přestane, až dostaví dům, až skončí v práci nebo až začne nový rok. To není důvod přestat, důvod musí najít sám v sobě. Lidem, kteří přestávají, ale zároveň radíme, aby změnili i něco dalšího. Do zaběhnutého stereotypu, ze kterého pouze vyřadí cigarety, by měli přidat něco, co jim pomůže na cigarety zapomenout. Třeba rekonstrukci bytu nebo kurz španělštiny.

VOJTĚCH KUČERÁK
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

8.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráči Komety Brno Martin Zaťovič (vlevo) a Marcel Haščák.

Dlouhé volno? Můžeme si za něj sami, culí se Zaťovič

Jednání u olomouckého vrchního soudu v případu čtyřnásobné vraždy s obviněným Kevinem Dahlgrenem.
1

Rozsudek doživotí pro Dahlgrena? Místo překládání tlumočnice odešla na procházku

Corea, Bona i Diana Krall. Na brněnský JazzFest míří světoznámé hvězdy

Brno – Swingující Joe Lovano, afrokubánský Richard Bona i inteligentně popový Dan Bárta. Šestnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno nabídne jazz mnoha podob a v interpretaci těch nejlepších hudebníků.

Národní divadlo Brno láká do Reduty na jednorožce se ztopořeným penisem

Brno - Národní divadlo Brno chystá v Divadle Reduta na Zelném trhu novou inscenaci Strach jíst duši a vyzývá diváky: "Pokud Vás už nebaví fronty na selfie pod Joštem na Moraváku, stavte si udělat fotku k nám. V Redutě to vidíme růžově!" Tato krátká výzva doplňuje snímky zveřejněné na sociální síti Facebook, na nichž je nahý muž s hlavou jednorožce. Rekvizita je zabarvená do růžova a diváka upoutá zejména zvýrazeněním penisu.

Hošnova vila v duchu podnikatelského baroka je na prodej. Hrozí jí i zbourání

Brno – Připomínku porevolučního kapitalismu v podobě vily podnikatele Rudolfa Hošny nabízí k prodeji realitní kancelář. Známou stavbu nad Pisáreckými tunely možná čeká demolice, na jejím místě může vyrůst bytový dům.

Pomohou s jazykem, děláním úkolů, výběrem školy. Brno dá na doučování 50 milionů

Brno – Cizinci, kteří neovládají dobře český jazyk, školáci ze sociálně slabších rodin i děti, kterým nejde třeba matematika. Škála žáků, kteří potřebují doučování, je široká. Vedení města Brna je od srpna plánuje podpořit. Na doučování a kariérové poradenství získalo v pondělí od ministerstva školství dotaci padesát milionů korun.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies