VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněhová kalamita: většina silnic už je sjízdných

Jižní Morava /SLEDOVALI JSME ONLINE/ – Téměř celou noc se silničáři i hasiči potýkali se sněhovou nepřízní počasí. Ve čtvrtek ráno již vypadala situace příznivěji.

2.12.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Michaela Rozsypalová

Brněnské komunikace dokončily základní údržbu v sedm hodin ráno. „Nadále budeme odstraňovat pouze lokální závady a chceme rozšiřovat víceproudé silnice,“ sdělil Leoš Chasák z Brněnských komunikací. Celodenního zásahu v Brně se zúčastnilo třiadvacet sypačů, kteří spotřebovaly kolem tisíce tun posypových materiálů a stejný počet traktorů s vidlicemi. Silnice v Brně jsou teď převážně holé a mokré. Přesto si řidiči musí stále dávat velký pozor. Hlavně na vedlejších silnicích leží sníh, pod kterým může být led.

Online zpravodajství Rovnosti ze středeční kalamity čtěte ZDE: Sněhová kalamita: potíže vlaků, aut i letadel

Na Brněnsku byly ráno s velkou opatrností sjízdné již všechny silnice. „Pouze silnice 2/430 u Blažovic je zavátá sněhem. Už tam ale vyjíždějí frézy a nakladač. Brzy bychom měli zprůjezdnit i tuto silnici,“ uvedl Milan Lapčík ze Správy a údržby silnic. Na silnicích třetí třídy zatím leží tenká vrstva sněhu, během dopoledne ji plánují silničáři odstranit.

Provoz v okolí Brna ráno blokovalo několik dopravních nehod. Hlavně na dálnicích. V sedm hodin ráno se na 185. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu srazil náklaďák s osobním autem. Nehoda se obešla bez zranění, dopravu blokovala asi hodinu. O půl hodiny později se srazila dodávka s autem na dálnici D2 na osmém kilometru ve směru na Brno. Auta překážejí v odstavném a částečně i pravém jízdním pruhu. Na dálnici D1 na 208 kilometru ve směru na Kroměříž také blokuje jízdní pruh pro pomalá vozidla porouchané auto.

ZUZANA PLETICHOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKŮ ROVNOST

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ

12:42 /Jižní Morava/ - Celá jižní Morava už se téměř vzpamatovala ze sněhové kalamity, která ji zasáhla ve středu. Vlaky už jezdí téměř normálně, kromě několika zpožděných dálkových spojů, také dopravních nehod znatelně ubylo. Silnice jsou téměř všude průjezdné, někde se zvýšenou opatrností. Čtvrteční online sledování situace v kraji proto končíme.

12:03 /Blanensko/ - Na Blanensku je skoro jasno, svítí sluníčko a všechny silnice jsou s opatrností sjízdné. Silničáři nadále hlavně rozšiřují průjezdní profily a uklízejí sněhovou kaši, která zbyla na silnicích po chemickém ošetření, tam, kde je to potřeba, dosypávají inertní materiál. Drobná dopravní nehoda bez zranění se stala dopoledne u Olešnice, kde do sebe kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti narazila dvě osobní auta.

11: 45 /Vyškovsko/ -
Z důvodu nebezpečí úrazu v noci silničáři uzavřeli silnici mezi Rousínovem a Slavkovem u Brna, a také mezi obcemi Bohdalice-Pavlovice a Kučerov, která byla kvůli povětrnostním podmínkám neprůjezdná. „Uzavřeli jsme také silnici v Lovčičkách a na trase Šaratice a Milešovice. Budou neprůjezdné, dokud se problémy neodstraní, což by mělo být co nejdříve,“ uvedla dispečerka vyškovské oblasti jihomoravské krajské správy a údržby silnic Libuše Zavřelová.


11:38/Jižní Morava/ -
Po tratích na jižní Moravě už jezdí vlaky téměř normálně. Na hlavním nádraží v Brně už jsou vlaky většinou v zelených číslech, což znamená, že mají hlášené zpoždění maximálně pět minut. „Největší problémy a zpoždění jsou stále ještě u dálkových vlaků, tak jsou zpoždění deseti a dvacetiminutová. Nejhůř je na tom spoj z Brna do Olomouce, který má zpoždění 41 minut,“ uvedla mluvčí Českých drah pro Moravu Kteřina Šubová.

10:48 /Blanensko/
- Celou noc nemuseli policisté na Blanensku vyjíždět k žádné dopravní nehodě. Až ráno u Mladkova nedobrzdil na sněhu řidič osobního auta a narazil zezadu do nákladního auta. Z místa ujel.

10:29 /Brno/ - Přestože od rána nesněží, brněnský dopravní podnik se pořád potýká s problémy a zpožděnými spoji. „Je to sice mnohem lepší než ve středu, ale do ideálu to má daleko. Teprve ve čtvrtek ráno přijely do vozovny tři autobusy, které v noci uvízly na trase do Sokolnic, a další autobus uvízl hned ráno. Trasa až do Sokolnic je neprůjezdná, otáčíme autobusy na zastávce Tovární,“ upozornila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. Problémy má také trasa kolem zastávky Novolíšeňská, je totiž přetížená síť. „Dokonce jsme museli přikázat řidičům, aby tam netopili. Lidi to sice nepotěší, ale je to jediný způsob, jak snížit odběr elektřiny ze sítě,“ podotkla Pohanová.

10:03 /Vyškovsko/ -
Na silnici na trase Bučovice-Bohdalice leží vrstva sněhu s inertním posypem. Komunikace je průjezdná s velkou opatrností.

9:57 /Jižní Morava/ - Dnes už by na jižní Moravě nemělo sněžit, i když bude převažovat zatažená obloha. „Nejnižší teploty přes den budou kolem mínus čtyř stupňů Celsia, nejvyšší se budou pohybovat kolem nuly,“ uvedl Jan Horák z Meteopressu. Další sníh očekávají meteorologové zase zítra, kdy by za den mělo znovu připadnout dalších deset centimetrů. „Od jihu bude přibývat oblačnosti a sněžit začne pravděpodobně dopoledne, vítr bude slabší, tak se snad nebudou tvořit takové jazyky a závěje,“ podotkl Horák.

9:35 /Břeclavsko/
– Čtvrteční ráno uvítala dálnice D2 dvěma nehodami. „Nejprve se srazilo osobní auto s dodávkou. Naštěstí se však srážka obešla bez zranění. Na stejném kilometru v tomtéž směru pak došlo ještě k jedné nehodě. Pravděpodobně kvůli technické závadě shořelo osobní auto. Ani při této nehodě se nikdo nezranil,“ sdělil vedoucí podivínského oddělení dálniční policie Petr Kulhavý.

9:32 /Vyškovsko/
- Na dálnici D1 na 191 kilometru došlo k dopravní nehodě. Na místě se tvoří kolony. Dálnice do Brna je na mnoha místech zasněžená nebo mokrá.

9:11 /Vyškovsko/ - Na silnici Vyškov – Drysice leží uježděná vrstva nového sněhu, silnice je průjezdná z největší opatrností. Ranní autobusy do Vyškova měli deseti minutové zpoždění.

9:07 /Znojemsko/
– Většina silnic na Znojemsku je po středečním vydatném sněžení sjízdná, ale se zvýšenou opatrností. Místy totiž na silnicích druhých a třetích tříd leží zbytky sněhu a řidičům hrozí nebezpečí smyku. Omezený provoz je u Hlubokých Mašůvek. Do příkopu zde zapadl nákladní vůz a dopravu na místě řídí policisté a odklání ji mimo obec. Pravděpodobně bude uzavřená do desáté hodiny dopolední. Žádné zpoždění nemá městská hromadná doprava ani pravidelné autobusové linky na Znojemsku. Na jihu Moravy po ránu nesněží, vítr je ve srovnání se středou mírnější a teploty se pohybují do minus deseti stupňů Celsia.

8:59 /Brněnsko/
- Na zledovatělé silnici uvízlo nákladní auto u Sokolnice směrem na Tuřany. Silnice není úplně blokovaná, auta mohou okolo projíždět jen se zvýšenou opatrností.

8:52 /Blanensko/ – Pozdě v noci přestalo sněžit a Blanensko se probudilo do polojasného rána, kdy už nejsou na silnicích žádné větší komplikace. Podle dispečera blanenských silničářů Jaroslava Kaldy celou noc jezdilo všech šestnáct sypačů a asi pětatřicet radlic, které intenzivně uklízely napadaný sníh. Přesto jsou zejména silnice druhé a třetí třídy sjízdné jen se zvýšenou opatrností a se zimní výbavou. Na silnicích první třídy je většinou jen rozbředlý sníh po chemickém ošetření.

8:47 /Hodonínsko/ –
Na silnicích první třídy jsou zbytky sněhu po pluhování, které se ještě ráno odstraňují, jinak jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích druhé a třetí třídy je ujetá vrstva sněhu krytá posypem a sjízdné jsou také bez omezení. „Od středy jsme nasadili všechna auta,“ informoval dispečink Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje oblasti Hodonín. Hodonínsku se vyhnuly vážné dopravní nehody. Problémy nastaly na železnicích. České dráhy v důsledku kalamity zcela odřekly expres 524 v úseku Veselí nad Moravou - Staré Město u Uherského Hradiště.

8:39 /Vyškovsko/
– Husté sněžení pokračovalo na Vyškovsku až do ranních hodin. Silničáři měli proto plné ruce práce. Z důvodu nebezpečí úrazu v noci uzavřeli silnici mezi Rousínovem a Slavkovem u Brna a také mezi obcemi Bohdalice-Pavlovice a Kučerov, která byla kvůli povětrnostním podmínkám neprůjezdná. Neprůjezdné se na několik hodin staly také Milonice, ve kterých uvíznul kamion a musela ho vyprostit těžká technika. Přesto všechny hlavní tahy v okresním městě a na silnicích byly díky neustálému plužení silničářů sjízdné. Na řidiče už od šesti hodin ráno čekaly na mnoha místech okresu odhrnuté a posypané silnice.

Autor: Redakce

2.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rainbow Run. Ilustrační foto.

Běžci si užijí závod mezi barvami. Startovným pošlou malého chlapce za dinosaury

Policisté hledají taxikáře, dvě dívky a muže, co je doprovázel. Dva z hledaných svědků jsou na snímku.
1

Modřina na obličeji a ztracené mobily i doklady. Policie hledá svědky potyčky

AKTUALIZOVÁNO

Lidé jsou skvělí. Přejí mi a věří, že jsem nevinný, řekl omilostněný Kajínek

Brno /ANKETA/ – Omilostněný dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, kterého z rýnovického vězení propustili v úterý odpoledne, je nyní v Brně. Ve čtvrtek v poledne se naobědval v bystrcké restauraci Akát, noc stráví rovněž v Bystrci. Zatím co restaurace, která se fotografií Kajínka pochlubila na svých stránkách na Facebooku, se dočkala rozporuplných reakcí, Kajínek před bystrckým bytem řekl, že zatím se setkává se samými dobrými reakcemi lidí.

Ruské velvyslanectví: Růžový tank pošpiňuje vzpomínku. Podpořilo přemalování

Brno – Členy vojenského klubu, kteří se o víkendu pokusili vrátit růžovému tanku IS-2 před červeným kostelem v Brně původní zelenou barvu, ve čtvrtek podpořilo velvyslanectví Ruské federace v České republice. Jeho zástupci se ohradili proti tvrzení Davida Černého, který tank přetřel na růžovo, že se jedná o symbol okupace z roku 1968.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 na Brno byla zavřená kvůli nehodě

Vysočina - Provoz na dálnici D1 během čtvrtečního dopoledne zastavila nehoda. Stala se ve směru na Brno na 132. kilometru. Policie dopravu odkláněla na souběžnou silnici druhé třídy.

AKTUALIZOVÁNO

Plzeň lanaří Řezníčka. Zatím jsem nic nepodepsal, říká brněnský forvard

Brno – Dost reálně vypadá, že Zbrojovka půjde do příští sezony bez střelců víc než poloviny branek v letošním ročníku nejvyšší fotbalové soutěže. Po odchodu autora deseti podzimních tref Michala Škody do norského Lilleströmu na hostování s opcí se schyluje také k přestupu Jakuba Řezníčka. Sedmigólového střelce aktuálního prvoligového ročníku lanaří plzeňská Viktoria.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies