V loňském roce se organizátorům podařilo vybrat tři sta pět tisíc korun. „Soutěž nám vydělala na převoz 885 kol," řekla koordinátorka projektu Kola pro Afriku Zuzana Galle.

Do soutěže se hlásí školy, školky, ale i firmy nebo rodiny. Každá z nich postaví, co nejoriginálnějšího sněhuláka a fotku zašle organizátorům. Peníze jsou vybrány za startovné. Za každou přihlášenou fotku se zaplatí padesát korun.
Sněhu se ale zatím dočkali jen někteří soutěžící. „Letos nám bohužel zatím nepřeje počasí. Čekáme na sníh," řekla organizátorka soutěže Michaela Böhmová.

Účastníci proto vymýšlí, jak postavit sněhuláka bez sněhu. Mezi takové patří i mateřská škola v Ponětovicích na Brněnsku. „Když nenapadne sníh, převlečeme se za sněhuláky my," vysvětlila ředitelka Kamila Matulová Valachová.
O vítězství jim ale podle Matulové Valachové nejde. „V konkurenci velkých škol neuspějeme, ale jde především o dobrý skutek," vysvětlila.

Školka se projektu neúčastní poprvé. Přispět větším obnosem peněz se rozhodla i většina rodičů. „Není to jediný dobročinný projekt, na kterém se podílíme. Rodiče dětí jsou proto zvyklí a vždy nám rádi pomohou," řekla Matulová Valachová.

Po loňském úspěchu doufají organizátoři ve velký výdělek i letos. „Zatím se přihlásilo 281 škol a čtyři firmy, ale přihlášky ještě nejsou uzavřené," řekla Böhmová. Za každou organizaci přitom soutěží pouze jedna fotografie. Zájemci se mohou přihlásit až do konce února. Soutěžní snímky zhodnotí fanoušci soutěže na sociální síti. Vyhlášení proběhne v březnu.

V loňském roce soutěžilo tři sta škol a dvě stě tisíc dětí a kantorů z nich. První ročník v roce 2013 byl vyhlášen pouze v Ostravě, kde se do něj zapojilo třináct soutěžících.

Projekt Kola pro Afriku v pondělí oslavil své třetí narozeniny. Poprvé poslal kontejnery do africké Gambie loni na jaře. Celkem za dobu své existence poslali gambijským školám přes tři tisíce škol. „Průměrný školák musí v Gambii za vzděláním každý den absolvovat osmikilometrovou cestu. Koly se jim snažíme cestu zkrátit a zpříjemnit," vysvětlila Galle. Kromě škol zásobují koly i národní parky v Čadu a Kamerunu.

ALŽBĚTA NEČASOVÁ