71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Soud zrušil zablokování Jaselských kasáren

Jaselská kasárna.

Jaselská kasárna. Autor: DENÍK/Tomáš Škoda

16.12.2010 13:38

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ – Dílčím vítězstvím v bitvě se společností Kliminvest se může pochlubit město Brno. Jeho právníkům se ve čtvrtek podařilo u Ústavního soudu dosáhnout zrušení předběžného opatření, kterým kvůli žalobě Kliminvestu Krajský soud v Brně zablokoval letos v dubnu pozemky takzvaných Jaselských kasáren.

Brňanům se tak naskýtá naděje na dohledné vyřešení problému s chátrajícím areálem mezi Štefánikovou a Staňkovou ulicí. „Krajský soud v Brně napadeným usnesením porušil právo stěžovatele na spravedlivý proces a rovnost účastníků řízení,“ zdůvodnil rozhodnutí soudu předseda senátu Vladimír Kůrka. Zároveň podotkl, že podobnými případy se už Ústavní soud v minulosti zabýval a došel ke stejnému výsledku.

Soudy nižší instance podle něj chybovaly tím, že městu nedaly ve sporu právo na odvolání. Návrh Kliminvestu totiž Městský soud původně zamítl, ale odvolací Krajský soud mu dal částečně zapravdu. A v souladu se zákonem přitom nikdo nedal vědět zástupcům města. „Brno nemělo žádnou možnost procesní obrany. Nemělo k dispozici odvolání, ani jiný prostředek ochrany práva či příležitost se vyjádřit alespoň k odvolání žalobkyně proti zamítavému rozhodnutí soudu prvního stupně,“ zdůraznil Kůrka.

Náměstek brněnského primátora Olivek Pospíšil neskrýval spokojenost s rozhodnutím soudu. „Postupovali jsme v souladu s předchozím nálezem Ústavního soudu v principiálně podobné věci. Úspěch jsme proto očekávali a potvrdilo se nám to. Jsme rádi,“ řekl Pospíšil.

Naději v brzkou obnovu areálu Jaselských kasáren ovšem Pospíšil mírnil. „Dosáhli jsme zatím jen toho, že se žádost Kliminvestu o předběžné opatření bude znovu projednávat. Dobré je, že tentokráte už za naší účasti. A my uděláme vše pro to, abychom hrozbu dalšího zablokování majetku odvrátili,“ slíbil Pospíšil.

Společnost Kliminvest, která žalobu i návrh na zablokování majetku podala, měla kasárna už letos změnit na moderní bytový komplex. Jenže na oživení areálu neměla dost peněz a město kvůli jí kvůli neplnění smlouvy vypovědělo smlouvu. Právě proti tomuto kroku se Kliminvest ohradil žalobou.

Rozhodne-li soud tentokrát ve prospěch Brna, vezme to podle Pospíšila developerům vítr z plachet. „Dokud Kliminvest krylo předběžné opatření, nebyl ochoten jednat a hledat řešení situace. Pokud vyhrajeme, přispěje to k narovnání vztahů. Bez čekání na konečné rozhodnutí soudu o žalobě můžeme potom s areálem nakládat. Zřejmě vypíšeme opět tendr a na jeho základě plochu dále pronajmeme. Ať už opět Kliminvestu nebo jinému zájemci,“ doufá náměstek.

Zástupce společnosti, která je od srpna v insolvenci, se včera nepodařilo sehnat. Vypnuté je dokonce i číslo, které společnosti udává na internetu. Ovšem už dříve se její představitelé proti nařčení ze spekulací ohradili. „Jsme nakloněni jednat o mimosoudním vyrovnání. Cítíme vůli Brna i naší společnosti se raději dohodnout,“ tvrdil na jaře právní zástupce Kliminvestu Tomáš Pelíšek.

Brňany soudní spory o brownfield nezajímají. Chtějí se hlavně přestat dívat na současné rumiště. „Od doby, kdy jsou domy kasáren zbourané jsou v místě jen hromady sutin. Je mi jedno kdo to udělá, ale někdo by tam měl něco postavit. Raději asi byty, obchodních center je v okolí už dost,“ řekla Alžběta Miková.

Autor: Markéta Forró

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jaselská kasárna v Brně.

Kvůli Jaselským kasárnám podá Brno ústavní stížnost

Brno - Město Brno podá ústavní stížnost kvůli zablokování bývalých Jaselských kasáren.

Současný stav Jaselských kasáren.

Areál Jaselských kasáren blokuje žaloba

Brno - Několik let už čeká zchátralý areál Jaselských kasáren v brněnském Králově Poli na obnovu. A několik let ještě pravděpodobně čekat bude. Společnosti Kliminvest, která jej…

Areál bývalých Jaselských kasáren.

Jaselská kasárna: Kliminvest musí pryč

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Do 17. února musí firma Kliminvest vyklidit Jaselská kasárna.

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

CELEBRITY

Kate Upton vs. Lindsay Lohan: Které se víc houpou?

Kate Upton vs. Lindsay Lohan: Které se víc houpou?

VIDEO + ANKETA: Jako na houpačce! Prsa britské modelky Kate Upton (19) a americké herečky Lindsay Lohan … celý článek ›

S Jitkou Asterovou o sexu: Jak utajit milenku?

S Jitkou Asterovou o sexu: Jak utajit milenku?

Ptejte se Jitky Asterové v její pravidelné Sexuální poradně. Ve středu bude v redakci Blesk.cz od 20… celý článek ›

Prostřeno! Mokrá buchta návštěvu odzbrojila

Prostřeno! Mokrá buchta návštěvu odzbrojila

Dnešní Prostřeno! bude okořeněné smyslnými poznámkami. A také plné slz. Smíchu i zoufalství. Plakat… celý článek ›

Skandál na policii v Domažlicích: Kriminalista (37) sexuálně obtěžoval vyslýchané ženy

Skandál na policii v Domažlicích: Kriminalista (37) sexuálně obtěžoval vyslýchané ženy

Sexuální skandál otřásá policií v Domažlicích. Jeden z kriminalistů (37) totiž zneužíval své pravomoci a… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz