Více než polovina soudních obsílek se na první pokus nepodaří doručit. Lidé se už totiž naučili „chodit“ v právní džungli. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak uniknout pokutě, soudu či vězení je nevybírat poštovní schránku. Nebo rovnou nahlásit, že bydlí v budově některého z brněnských úřadů.

„V doručování soudních obsílek je v posledních letech velký problém. Právní úprava je natolik složitá, že je velmi těžké ji do písmenka splnit,“ řekl předseda brněnského krajského soudu Jaromír Pořízek. Mezi lidmi je podle něj málo odpovědnosti.

Tisíce lidí v Brně si nahlásilo trvalé bydliště na některé z tamních radnic. Zřejmě nejoblíbenější adresa je brněnská Husova ulice číslo pět. „Takových lidí evidujeme přes sedm tisíc. Adresa je určena pro lidi, kteří mají zrušené trvalé bydliště v Brně, ale potřebují doklady nebo jiné dokumenty,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Další desítky cizinců, kteří potřebují doklad totožnosti, „bydlí“ podle Žáry i v Husově ulici číslo 3.

O fiktivních adresách a vykutálenosti lidí, kteří se měsíce a mnohdy i léta úspěšně vyhýbají soudům, vědí i vysocí úředníci rezortu spravedlnosti. „Mezery v dosavadní úpravě umožňují, aby se účastník řízení, který nechce převzít zásilku, úspěšně vyhýbal soudu,“ přiznává ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Šéf české justice už se nechal slyšet, že hodlá zákony upravit tak, aby legislativní díry zmizely. „Každý by mohl mít například povinnou adresu. Pokud má někdo trvalé bydliště, pak by s tím měly být spojeny právní důsledky doručování. Tedy: pokud si nevyzvedne zásilku, je tato považována za doručenou. Hrozně to urychlí celou věc,“ vysvětlil.

Soudní obsílku by mohli v blízké budoucnosti přejímat i rodinní příslušníci a pošťák by ji mohl dokonce hodit do schránky nebo vyvěsit na viditelné místo. Třeba na dveře bytu. Ministr předpokládá, že sněmovna novelu dostane letos na podzim a platit by mohla od poloviny roku 2008.

Systém by tak byl velmi podobný německému modelu. „Například v sousedním Německu je doručování písemností od soudu daleko jednodušší. Soudní doručovatel hodí list do schránky a tím je doručení vyřízené. Tady by zřejmě takový systém neprošel,“ přiblížil systém předseda brněnského krajského soudu Pořízek.