Do roku 2012 mají na brněnské radnici velké plány a chtějí návštěvnost památky více než zdvojnásobit.

„Chtěli bychom, aby na hrad chodilo kolem tří set tisíc návštěvníků ročně. Proto chystáme od roku 2012 několik nových stálých výstav a kulturních akcí,“ uvedl kulturní náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. V roce 2012 by tak na návštěvníky hradu mělo čekat sedm nových expozic. „Některé z nich ale pouze zmodernizujeme a vylepšíme. Třeba představení historie Brna doplníme novými archeologickými nálezy,“ vysvětlil Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, které hrad Špilberk spravuje.

Více služeb pro lidi

Město chce také vsadit více na modernizaci výstav. „Prohlídku hradu chceme podpořit interaktivními prvky. Vznikne tam třeba informační centrum a 3D produkce, na které si každý prohlédne trojrozměrný pohled na celý hrad,“ vysvětlil Rychnovský. Mezi nové expozice se zařadí Barokní pevnostní stavitelství, přibližující barokní pevnosti, nebo výstava o výtvarném umění po roce 1945.

Brněnské kulturní centrum, jež má na starosti kulturní akce na hradě, plánuje jejich rozšíření. „Budeme pokračovat v úspěšných shakespearovských hrách. V nově zrekonstruovaném hradním příkopu pak plánujeme pořádat divadelní představení pro zhruba dvě stě až tři sta lidí,“ popsal některé záměry programový šéf Brněnského kulturního centra Jan Nováček.

Na Špilberku rovněž proběhne festival Babylon s nabídkou široké palety hudebních stylů nebo venkovní divadelní festival. „Chtěli bychom také uspořádat jazzové večery v kasematech,“ doplnil Nováček.

Rozšíří se i služby pro návštěvníky. Pro rodiny s dětmi připravíme na hradě dětský koutek a šatny. Špilberk také nabídne možnost pořádat rodinné oslavy, svatby nebo promoce. „Vznikne tu nová hradní restaurace, vinárna, kavárna a cukrárna. Po rozšíření nabídky tam navíc získá nové zaměstnání asi čtyřicet lidí,“ doplnil Rychnovský.

Město zamýšlí vyřešit i dopravu na hrad, která může být pro lidi, kteří se hůře pohybují, obtížná. „Chceme, aby si na hrad mohl zajít i dědeček s vnuky nebo mladé rodiny. Proto musíme vyřešit jeho dostupnost a začínáme debatovat o návrhu lanovky, která by na hrad vedla,“ doplnil Rychnovský.

Změny na Špilberku.

Pojede lanovka?

Město se rozhodlo zvážit projekt, se kterým přišel bývalý brněnský primátor a současný senátor Richard Svoboda. „Musíme se rozhodnout, zda lanovku chceme, a pak budeme přemýšlet o tom, jak ji technicky vyřešit. Třeba musíme najít místo pro nástupní stanici. Navrhoval bych, aby stála naproti hotelu Internacional, protože je to blíž centru. Další možností by pak mohlo být místo u sídla ombudsmana,“ podotkl předseda dopravní komise Josef Veselý.

Oživení hradu bude stát Brno asi 235 až 250 milionů korun. „Máme ale velkou šanci pokrýt až dvaadevadesát procent nákladů z evropských peněz,“ podotkl Rychnovský. Hrad nyní nabízí návštěvníkům osm stálých expozic. Polovina lidí zavítá do kasemat. Zájmu se těší také výstava Vulcanalia, která představuje dějiny ohňostrojů, nebo Žalář národů o dějinách vězeňství. Návštěvníky také přitahuje třeba Muzejní noc, Letní šermířský festival i letní kino.

Ředitel Muzea města Brna, které spravuje hrad Špilberk, Pavel Ciprian říká: Navýšit návštěvnost je možné

Hrad Špilberk potřebuje kromě nových expozic také rozsáhlou opravu jižního křídla a severního a východního přístavku. A musí mít i lepší zázemí pro návštěvníky. Pak podle Pavla Cipriana, ředitele Muzea města Brna, které spravuje hrad Špilberk, může zvýšit návštěvnost až k plánovaným tří set tisícům.

Je podle vás možné, aby se návštěvnost hradu více než zdvojnásobila?

Pokud dokončíme rekonstrukci hradu a vybudujeme nové expozice a zázemí pro lidi, tak návštěvnost navýšit můžeme.

Jaká je nyní návštěvnost Špilberku? Narůstá nebo klesá?

Stále se pohybujeme zhruba kolem sto třiceti tisíci lidí ročně. Nyní nám ale návštěvnost komplikuje třeba rozkopaná Husova ulice.

Jaké nové expozice chystáte?

Jedna z nich se bude týkat výtvarného umění po roce 1945 a rozšíří tak naši galerii. Další výstava pak představí barokní pevnostní stavitelství. Chtěli bychom rovněž oživit některé ze současných výstav a zmodernizovat je.

Na hradě mají přibýt také nové služby pro návštěvníky.

Chceme lidem nabídnout hradní restauraci, která by mohla být otevřená nejen přes den, ale také večer. Plánujeme i nejrůznější stánky s občerstvením a kavárnu. Chceme také ve zvláštním obchodě nabízet turistické předměty. Zatím je totiž prodáváme jen v omezeném prostoru v pokladně.

Co si myslíte o plánované lanové dráze na Špilberk?

Je to zajímavý nápad, který by zpřístupnil památku více lidem. Navíc by se lanovka mohla stát turistickou atrakcí, která by přitahovala návštěvníky. A usnadnila cestu na hrad lidem, kteří mají problémy s pohybem.

Park v srdci Brna opět ožije

Jaro na Špilberku bude lákavé. Na návštěvníky parku pod brněnským hradem čeká skalní jezírko s vodopády i další zútulněná zákoutí. To jsou novinky, které připravila firma Veřejná zeleň města pro letošní rok. Postaví také nové veřejné záchodky.

„Postupujeme podle plánu celkové rekonstrukce, která má skončit v roce 2011. Jsme ve třetí etapě úprav, letos na ně město z rozpočtu uvolní sedm milionů korun,“ informoval ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.

První letošní novinkou v areálu parku bude trvalé spuštění skalního jezírka, které stavební firma slavnostně otevřela už loni v listopadu. „Tehdy jsme vodu na skaliska vypustili jen na pár dnů, teď budou proudy stékat každý den v různých intervalech. Chceme jezírko zprovoznit o velikonočním víkendu, někdy mezi desátým a třináctým dubnem. Uvidíme, co na to počasí,“ podotkl Kasala. Vodní plochu, květiny, břečťan a skály mohou Brňané nalézt u vstupní brány z ulice Gorazdovy ulice.

Potřebné veřejné záchodky budou občanům k dispozici od letošního května. „Vybudujeme je v budově bývalé vodárny. U tohoto domu bychom taky rádi obnovili prostory zahrady pod hradbami, kde by mělo vzniknout další zázemí pro návštěvníky parku. Je odsud krásná vyhlídka,“ upozornil Kasala.

Park pod Špilberkem zatím není nejoblíbenější v Brně. Loňskou anketu obliby vyhrály Lužánky. Přitažlivost parku Špilberk však stoupá. „Pamatuji si, že to bylo ještě nedávno nevábné místo, lidé se tam i báli,“ uvedla vedoucí úseku rozvoje města Olga Nováková z magistrátu. „Nyní je návštěvníků čím dál víc. Jsem ráda, že se zútulní i východní a jižní část parku,“ pochválila úpravy Nováková.

Celková rekonstrukce parku si vyžádá víc než sto milionů korun. „Část zaplatí město, asi šedesát milionů by mělo přijít z evropských fondů,“ upřesnil mluvčí magistrátu Pavel Žára.