„Je to tu hrozné. Nemůžeme se koupat, nemůžete prát, nádobí umýváme jen aby se neřeklo. Záchod používáme minimálně,“ posteskl si jeden z místních Ladislav Peňás.

Problémy mají Holásečtí od začátku března. Tehdy totiž provozovatel jejich kanalizace, Vítězslav Bubílek, vypnul přečerpávací stanici, která napojovala soukromé stoky na městskou kanalizaci. Lidé s ním totiž odmítli podepsat nové smlouvy. „Chtěl jsem s majiteli domů uzavřít smlouvy, které navyšují stočné a zároveň zaručují to, že budou platit mimořádné náklady. Platím elektřinu, výplaty a na současném stočném nejsem schopný vydělat,“ vysvětlil svůj krok Bubílek.

Místní se však brání. Proti navýšení stočného údajně nic nemají. „Nechceme však platit veškeré náklady na opravy. Když se rozbije čerpadlo, máme podle nabízené smlouvy koupit za sto dvacet tisíc nové. Přitom nám nikdy nebude patřit,“ upozornil Peňás.

Bez spuštěné přečerpávací stanice se tak lidem v Holáskách jen plní jímky, které musí za vlastní peníze nechat pravidelně vyvážet. „To však vyjde na asi 3400 korun měsíčně oproti zhruba pětistovce stočného,“ povzdechl si Peňás.

Sdělení.

Fungující čerpací stanice je v Holáskách nutná. Stoky nových domů totiž Brněnské vodovody a kanalizace odmítly připojit přímo do své kanalizační sítě. „Nesplňovaly totiž potřebné normy a přepisy. Investor se rozhodl nechat splašky přečerpávat,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Zároveň ale zdůraznil, že magistrátní úředníci začali se správním řízením jehož výsledkem bude pravděpodobně alespoň dočasné vyřešení situace. „Budeme se snažit přimět investora aby provoz stanice obnovil. Do té pravděpodobně provizorně a dočasně kanalizaci převezme město,“ přislíbil mluvčí.

Přestože je řešení města jen dočasné, místní jej vítají. „To že Brno stoky přebere pod sebe je dobrá zpráva. Snad se vše zlepší,“ doufala třeba Olga Fröhlichová.

PETR JEŘÁBEK
LAĎKA JUŘIČKOVÁ