Romové v okolí brněnských ulic Cejl a Bratislavská, které řadí ministerstvo práce a sociálních věcí mezi romská ghetta, mají velký problém. Nechávají se zlákat zástupci developerských firem a realitních kanceláří a za nízké ceny jim prodávají dekrety na obecní byty. Za pár dní skončí na ulici.

„Přišel za námi slušně oblečený muž s papíry a penězi. Chvíli se s námi bavil a přesvědčoval nás, abychom mu ty papíry podepsali. Nabízel nám za to sto padesát tisíc korun, které měl s sebou. Nakonec jsem to podepsal,“ řekl třicetiletý Rom z Cejlu. O praktikách developerů mluvil jen pod slibem anonymity.

„Zhruba po dvou týdnech za námi přišla skupinka stěhováků v doprovodu bezpečnostní agentury a řekli nám, že máme hodinu na sbalení věcí. Pokud to prý nezvládneme, tak nám věci vyhází z okna. Hádali jsme se, ale nebylo nám to nic platné. Mávali nám před očima těmi smlouvami, které jsme podepsali,“ popsal muž, který už od dubna bydlí u příbuzných.

Tyto praktiky potvrdil i jeden ze zaměstnanců developerské firmy. „Funguje to tak, že se postupně snažíme získat celý dům a pak ho prodat vcelku. Vyděláme na tom mnohem víc. Navíc za dekrety lidem nenabízíme reálnou cenu, ale několikanásobně nižší,“ uvedl mladík, který nechtěl zveřejnit své jméno. Podle něj bude tato oblast časem pro bydlení velmi lukrativní.

Sbalte se a ven!

Při stěhování často asistuje ochranka nebo dokonce policie. „Nájemníkům se z bytů moc nechce, takže musíme počítat se vším. Je pravda, že jsou to velmi emotivní situace,“ dodal zaměstnanec developerské firmy. Ředitelka IQ Roma servisu Katarína Klamková tvrdí, že pro Romy je nabídka velké hotovosti až příliš lákavá. „Snažíme se jim to vysvětlit, ale vidině jakékoliv částky na ruku snadno podlehnou. Když pak o byt přijdou, mají tři možnosti. Buď jít na ubytovnu, vyhandlovat nájem na černém trhu nebo jít k příbuzným. Romové volí spíše poslední řešení. Tím ale další rodinu, která byla v pohodě, dostávají také do sociálních problémů,“ tvrdí Klamková.

Problémem se už delší dobu zabývá zvláštní magistrátní skupina pro řešení integrace sociálně vyloučených komunit. Ta vydala zprávu, v níž tvrdí, že vyhození z bytu řeší nastěhováním k příbuzným stovky rodin. „Dle kvalifikovaných odhadů se v takovéto situaci nachází nebo se do ní v nejbližší době dostane až pět set rodin,“ stojí ve zprávě.

Vedení města proto chce s touhle situací bojovat. „Plánujeme vytvořit systém krizového a sociálního bydlení pro lidi, kteří se dostanou do nouze,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. V září předloží město svůj plán vládě, která pak do Brna pošle pět milionů korun na zpracování projektu pro žádost o peníze z evropských fondů.