Rozdělit Brno na oblasti, za které budou odpovědní konkrétní strážníci. Takový plán má nově zvolený šéf brněnské městské policie Jaroslav Přikryl, který se své funkce ujme ve středu. V čele policie tak poprvé od jejího založení v roce 1992 bude stát někdo jiný než dosavadní ředitel Daniel Šíma.

Hlavní změnou, kterou dosavadní Šímův náměstek po nástupu do nové funkce plánuje prosadit, je zvýšení odpovědnosti strážníků za konkrétní oblasti města. „Mojí základní vidinou je odstranění anonymity a zvýšení kontroly, kterou nad prací strážníků mají lidé,“ uvedl Přikryl.

Kontakty na odpovědné strážníky chce proto zveřejnit, aby lidé věděli, na koho se se svými problémy mohou obrátit. „Není to žádná převratná novinka, podobný princip funguje například v Ostravě či v mnoha dalších evropských městech,“ podotknul Přikryl.

Ostravská městská policie podobným způsobem funguje už třetí rok a lidé jsou s ním velice spokojeni. „Prokázal to průzkum, který jsme si nechali nedávno zpracovat,“ vysvětlil zástupce ředitele ostravských strážníků Jiří Samek.

Hlavní výhodou je podle něj to, že odpovědný strážník zná svůj rajón a ví, co se v něm děje. „Vyzná se v tom, co je tam za problémy a čemu je potřeba věnovat zvýšenou pozornost,“ upřesnil Samek.

Kdy se konkrétních kontaktů na odpovědné strážníky dočká i Brno však zatím není jisté. „Už jsme na tom začali pracovat. Je však zapotřebí s těmito změnami seznámit všechny strážníky a přesvědčit je o nutnosti a prospěšnosti takových změn,“ podotkl Přikryl.

Právě při spolupráci s podřízenými však zřejmě narazí na vlnu nevole, řadoví strážníci jsou totiž s jeho jmenováním nespokojení. K situaci se však vyjadřují jen pod slibem anonymity, bojí se totiž o své posty. „Nedovedu si představit nikoho horšího, kdo se do této funkce mohl dostat. Nic dobrého pro strážníky ani pro Brno od něj nečekám,“ podotknul jeden ze strážníků.

Neoficiálně se dokonce mluví i o petici, kterou chtějí strážníci sepsat. „Ať se zeptáte kohokoliv, má strach, protože nás zjevně čekají napjaté časy,“ potvrzuje další z Přikrylových podřízených.

Bouři vyvolalo Přikrylovo jmenování i mezi opozičními zastupiteli, kterým se nelíbila uzavřenost výběrového řízení. Hlasování na včerejším zastupitelstvu se však nakonec obešlo bez nejmenších komplikací. Zastupitelé se Přikryla nezeptali ani na jeden dotaz a jeho volbu bez řečí schválili čtyřiačtyřice­ti hlasy.

Jeho volbu nepodpořilo jen devět zastupitelů TOP 09, kteří se zdrželi hlasování. „Myslíme si, že výběr člověka pro tak důležitou funkci by neměl probíhat za zavřenými dveřmi a zastupitelé by měli být dobře informováni o tom, proč má skončit současný šéf strážníků,“ uvedla Irena Matonohová z TOP 09.

Jejím spolustraníkům vadilo i to, že neměli dost informací o Přikrylových protikandidátech a jejich plánech. Podobný problém s volbou nového šéfa strážníků měli i lidovci a zelení, ti ho však nakonec podpořili.

Výběrové řízení kritizují i lidé, kteří mají o jeho průběhu bližší informace. „Byla to fraška. Každý věděl, kdo má zvítězit. A ostatních kandidátů se komise vůbec neptala na jejich koncepce, ale třeba na to, co je to brainstorming nebo jaká je nejkratší brněnská ulice,“ potvrdily Brněnskému deníku Rovnost pod podmínkou anonymity dva nezávislé zdroje.

Podle primátora Onderky, který byl současně i šéfem výběrové komise, je však výměna šéfa městské policie v souladu s koaliční dohodou. Nic špatného nevidí ani na tom, že o ostatních uchazečích a jeho konkurentech nechce město nic říct. „Koncepce ostatních kandidátů ani jejich jména nemůže město zveřejnit bez jejich souhlasu. Dotyčným by to mohlo vadit například ve chvíli, kdy se budou ucházet o jinou funkci. Pak nebudou stát o to, aby se vědělo, že v jiném konkurzu neuspěli,“ konstatoval Onderka.

Čtěte také:

Ředitel brněnských strážníků rozděluje politiky

Budoucí šéf strážníků tají své plány