Vmenze Vinařská pracuje už patnáct let. „Práce mě naprosto baví a naplňuje, je náročná, ale nese své ovoce. Na kuchaři jde totiž poznat, když ho vaření přestane bavit,“ myslí si odborník na dobroty.

Třiatřicetiletý kuchař specialista se snaží studentské obědy zlepšit. „Dříve se vmenze vydávaly tři jídla, student dostal řízek a nazdar. Dnes se snažíme nabídnout patnáct až dvacet jídel denně do menzy a bufetů, pro které vaříme. Měníme ivaření a technologie. Přišel jsem zhotelu a snažím se prosazovat to, co jsem se tam naučil,“ vzkazuje Vaněk. Podle jeho motta se dá zdrahých přísad vařit levně. „Chci vařit iexotické pochoutky, které si mohou studenti dopřát,“ dodává.

Vsezóně vaří tým na Vinařské až dva a půl tisíce obědů. Ráno specialista předchystá všechny ingredience a maso a rozvaří ostatním obědy. Kromě toho zařizuje kuchař Vaněk cattering. „Připravujeme pohoštění například pro firmy, svatby nebo konference. Je to práce navíc, ale já tu vybíjím kreativitu,“ dodává Vaněk. Podle něj se teď gurmáni rádi vrací ktradičním jídlům. „Musíte je ale originálně připravit a samozřejmě nazdobit. Například kachnou nikoho neurazíte, kachna vsýrové nebo vmedové krustě či se sušenými švestkami je pak lahůdka,“ vystihl kuchař.

Vaněk se vyučil vhotelu Morava, Voroněž a Slavia. Loni vyhrál také druhou cenu vprestižní soutěži vysokoškolských kuchařů. Přesto je skromný a soutěžení jej nebaví. „Nejsem příliš ambiciózní. Byl to ale důkaz, že něco dokážu,“ vzpomíná na úspěch kuchař.

Kuchařinu Vaněk neopouští ani doma. „Vždyť sní vyrůstám odmalička, rodiče měli hospodu,“ usmívá se odborník. Přes týden už plotny pod hrnci doma nerozehřívá. Ovíkendu ale usporáku kouzlí. „To vždycky nechám ženu lenošit dlouho vposteli a vařím oběd,“ prozrazuje. Vaření je jeho láska ikoníček. „Baví mě také práce se dřevem. Když mám chvíli pro sebe, stavím chatku,“ dodává.

Zbytek rozhovoru vám přinese středeční vydání Brněnského deníku.