VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svátek zesnulých: policie i řidiči v pohotovosti

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Blíží se první listopadové dny a s nimi i Památka zesnulých. Na hřbitov se tak dostanou lidé, kteří se tam jinak celý rok neobjeví. A napilno budou mít i strážníci a řidiči hromadné dopravy.

27.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve čtvrtek ve 20:00, najdete v pátečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Kvůli většímu riziku krádeží chystají policisté posílení hlídek na hřbitovech. Dohlížet budou i na dopravu. „Za období deseti dnů kolem dušiček se na hřbitovech vystřídá padesát až šedesát našich mužů,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Policisté se kromě kapesních zlodějů zaměří také na prodavače dekorací. „Budeme kontrolovat, jestli mají povolení. Není bohužel výjimkou, že někdo ukradne květinovou výzdobu na cizím hrobě a doslova za rohem ji prodá,“ uvedla Kapitančiková.

Už to začalo

Přestože do Svátku zesnulých zbývá ještě šest dní, ve Vyškově už kontroly začaly minulý týden. „Zatím jsme nenarazili na nic podezřelého. Žádný vandalismus ani krádeže. Je sice problém někoho dopadnout při činu, doufáme ale, že pravidelné kontroly zapůsobí jako prevence,“ uvedl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

V Boskovicích se strážníci kromě krádeží zaměří i na vloupání do zaparkovaných aut. S náporem lidí v době dušiček počítá i brněnský dopravní podnik. Na ústřední hřbitov pojede zítra a o víkendu více tramvají. Posílí linka číslo 2 na trase do Modřic. Pozítří, v pondělí a úterý se zhustí intervaly tramvaje číslo 5, která jezdí ze Štefánikovy čtvrti do smyčky u Ústředního hřbitova.

České dráhy vypraví vlaky na nejvytíženějších trasách s větší kapacitou. Především kvůli svátku osmadvacátého října. Ten je sice ve čtvrtek, ale počítá se s tím, že hodně lidí si v pátek vezme volno. „Posílíme dopravu na dálkových spojích po celé republice. V neděli bude asi o dva a půl tisíce míst více, posílíme i v pondělí dopoledne,“ uvedl Petr Pošta z Českých drah. Cestující tak mohou využít vlaky k návštěvám vzdálenějších hřbitovů.

Sváteční otevírací doba hřbitovů na jižní Moravě.

Na jižní Moravě leží přes šest stovek hřbitovů, tedy desetina celorepublikového počtu. Kraj tak drží rekord v počtu hřbitovů na počet obyvatel. „Je to dáno mimo jiné tím, že tu žije hodně věřících lidí,“ vysvětlil ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula.

Podle něj to ale s sebou přináší problémy s nedostatečnou kapacitou hřbitovů. „Lidé dávají přednost ústřednímu hřbitovu, proto ho plánujeme rozšířit. I když na nedalekém louckém hřbitově je hodně volných míst,“ řekla Denisa Šipošová ze znojemského městského úřadu.

Málo místa

V Brně je hřbitovů dvanáct, kromě židovského patří všechny pod městskou správu. „V Řečkovicích jsme hřbitov už rozšířili, místa je dost na hřbitově v Tuřanech nebo Židenicích. Chtěli bychom rozšířit i hřbitov ve Slatině nebo Líšni, ale zatím nejsou peníze. V Soběšicích to plánujeme také, ale máme tam problém s výkupem okolních pozemků,“ objasnil Šamšula.

Na většině hřbitovů musejí rozšiřovat také kolumbária. Tedy zdi s výklenky, kam lidé ukládají urny s popelem zesnulých. „Ve městě se pohřbívá do země minimálně a převažuje zpopelnění. Hlavně kvůli penězům. Pohřeb totiž není laciná záležitost a ukládaní do země stojí mnohonásobně více než kremace,“ řekl Zdeněk Žádník z hodonínského pohřebnictví Pieta.

Ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula o situaci na hřbitovech říká: Lidé kradou vše. Květiny i svíčky

ROZHOVOR
– Na hřbitovech ve větších městech jižní Moravy nebývá vždy bezpečno. Pohybují se tam totiž zloději, kteří lidem kradou jejich věci. Při svátku zesnulých se situace ještě zhoršuje. „Velké koncentrace lidí na jednom místě přináší zlodějům skvělé příležitosti ke krádežím,“ upozorňuje ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula.

Jaká nebezpečí číhají na návštěvníky hřbitova nejčastěji?

Samozřejmě zloději. Často se stává, že si člověk u hrobu odloží tašku a kabát a jde si napustit vodu do konve. Když se potom vrátí zpět, tak jsou jeho věci pryč. Je to velmi smutné, ale krade se prostě všude, i na hřbitovech, kam chodí truchlící lidé.

Děje se to jen o dušičkách?

Ne, to je celoroční problém. Policie takové případy řeší stále. Proto právě při dušičkách posiluje na hřbitovech svoje hlídky.

Krade se na hřbitovech i něco jiného?

Krade se všechno. Dekorace z hrobů, svíčky, květiny. Nedávno například někdo ukradl zasázené macešky. Na vlas stejné se ihned objevily na hrobě o kousek dál. To je naprostá neúcta k majetku, zemřelým lidem i jejich pozůstalým.

Je taková neúcta podle vás i důvodem, proč přibývá neudržovaných hrobů?

Nepřičítal bych to neúctě. Je to spíš všeobecná neochota starat se o pohřebiště. Kořeny má v minulém režimu, kdy se o smrti nesmělo mluvit a hřbitov lidem příliš nevoněl.

Můžete nějak donutit majitele hrobového místa, aby se o něj starali?
V podstatě ne. Můžeme jim pohrozit výpovědí nájmu, ale to děláme velmi neradi. Přece jen jsou v hrobech uloženy ostatky lidí. Jenže i když jednou za rok rozešleme upomínky, aby nájemníci hrob uklidili, nakonec to většinou dělají naši zaměstnanci, když jim zbude čas.

Pohřeb stojí desetitisíce korun

Zařídit důstojné rozloučení se zesnulým člověkem není právě levná záležitost. Nečekané úmrtí příbuzného tak může vytvořit závažné trhliny v rozpočtu některých rodin. Cena za pohřeb se totiž pohybuje řádově v desítkách tisíc korun. Kremace přibližně patnáct tisíc, pohřeb do země kolem třiceti tisíc korun.

Nejlevnější varianta přijde na osm tisíc korun. „Ale je to jen kremace s rozloučením bez obřadu. V ceně je levná rakev a uložení popela do úřední schránky,“ uvedl ředitel Pohřebních a hřbitovních služeb města Brna Jiří Kratochvíl. Podle něj si třetinu uren po takových obřadech nikdo ani nevyzvedne. Popel po roce končí v hromadném hrobě.

Za rozloučení s obřadem a kremací zaplatí pozůstalí přibližně patnáct tisíc korun. Cena kromě pronájmu obřadní síně, řečníka a hudby zahrnuje například i květinovou výzdobu. Platí pravidlo, že čím lepší služby pozůstalí chtějí, tím více za ně zaplatí.
Podstatnou část z ceny pohřbu tvoří částka za urnu nebo rakev. Úřední schránka je sice v ceně kremace, ozdobné urny ale přijdou na tři až čtyři tisíce korun.

Nejlevnější rakev, určená jen na kremace, stojí asi dva tisíce. Spodní část je z dřevotřísky a víko z papírového kartonu. „Kdo zvolí tuto variantu, většinou si může na obřad zapůjčit ozdobný obal,“ uvedla Ivana Fajmanová z brněnské pohřební služby Nostalgie. „Nejčastěji nabízíme rakve z kvalitního dřeva, které stojí kolem čtyř tisíc korun. Občas si někdo objedná i dražší, ale to se stává výjimečně,“ dodala Fajmanová.

Do hrobu se ukládají rakve z tvrdého dřeva a do hrobky rakve se zinkovou vložkou. Potom se ale zvyšuje i cena za standardní pohřeb na přibližně třicet tisíc korun.

Kvůli ekonomické krizi přibylo v posledních měsících sociálních pohřbů, které vypravuje příslušný obecní úřad. „Dělají se v případě, že pozůstalí prokazatelně nemají peníze na obřad,“ upřesnil Kratochvíl.

Přibývají zanedbané hroby. Stejně jako rozptyl

Hořící svíčky, upravený písek a květiny ve váze. Vedle toho místo plné plevele, trávy a pomník zašlý tak, že se nedají přečíst jména na něm. I tak vypadají některá hrobová místa na hřbitovech.

Problémy se zanedbanými hroby řeší především správci městských hřbitovů. Na vesnicích bývají všechny upravené. „Je to tím, že lidé na vesnicích mají k tradici bližší vztah. Hroby proto pečlivě udržují,“ poznamenala Olga Kelemenová z břeclavské pohřební služby a za příklad dala Charvátskou Novou ves, kde se o hřbitov starají z větší části pouze místní. Opačná je podle ní situace v Břeclavi. „Tam bývají hromady smetí. Lidé to vůbec neřeší a ani jim ten nepořádek nevadí,“ dodala Kelemenová.

Problémy má ale většina měst na jižní Moravě. Podle jejich správců je to proto, že města jsou více anonymní. Problémy s neudržovanými hroby nemusejí řešit na Blanensku. „Samozřejmě se vždycky najde nějaká výjimka, ale je jich minimum,“ uvedl starosta Letovic Radek Procházka.

Jeho slova potvrzuje i Vít Přikryl ze správy hřbitova v Boskovicích. „Zanedbaných hrobů je málo. Odstraňujeme z nich plevel, aby se nešířil dál,“ uvedl Přikryl. Nájemníkům, kteří se o své hroby nestarají, posílají v Brně správci hřbitovů upomínky, aby přišli uklidit. Alespoň jednou za rok před dušičkami.

Ve Vyškově řeší podobné problémy tak, že hrobové místo pronajmou jinému zájemci. „Musíme z nich ale nejdříve ostatky exhumovat a pietně uložit ve společné hrobce,“ informoval ředitel městské společnosti Vyškovské služby David Olejníček.

Hroby si lidé pronajímají od města, poplatky vybírá správce hřbitova. Pronájem se platí na deset let dopředu a jeho cena se liší i v jednotlivých oblastech. Rozhoduje velikost hrobu i obce, kde se hřbitov nachází. Ceny jsou smluvní, na malých vesnicích nájemci zaplatí dvě stě korun na deset let, ve velkých městech od tisícovky nahoru. Za vícečetné hroby nájemné dosahuje až pěti tisíc korun.

Lidé, kteří nemají hrob, si většinou pronajmou schránku v kolumbáriu. A někdy ani to ne. „Stále více volí možnost rozptýlit popel na loučkách. Jsou to důstojná místa, stejně jako hroby. Není proto dovoleno po nich šlapat,“ upozornil Zdeněk Kolář z brněnského krematoria.

Na rozptylové loučce se rozptýlí popel a zalije vodou, aby se vsákl do půdy. Na vsypových loučkách se vyryje drn trávy, popel se nasype do jamky a pak se opět přikryje trávou.

ANETA NEJEZOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Hlasujte: Setkali jste se s vandalismem na hřbitově?

ANO

75 %

NE

25 %

Hlasovalo: 53

Anketa byla ukončena

27.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
1

Pod Kozí horou postaví rodinné domy. Proti cestě k nim lidé z Komína protestují

Důchodkyni v bezvědomí a s vážnými popáleninami vynesli z hořícího bytu hasiči ve středu krátce před šestou večer. Do bytu v kuřimské Jungmannově ulici museli vniknout násilím.
AKTUALIZUJEME

Z hořícího bytu v Kuřimi vynesli starší ženu s vážnými popáleninami

AKTUALIZOVÁNO

Stávka bude. DPMB se k ní nepřipojí. Kdo stávkovat bude, ukáží další dny

Jižní Morava – Rozhodování, zda jet do práce autobusem nebo vlakem, mnohým Jihomoravanům příští čtvrtek odpadne. Odborový svaz autobusové dopravy totiž na ten den vyhlásil stávku. Někteří řidiči tak na pravidelné linky nevyjedou.

Kolony v Jugoslávské ulici trápí řidiče. Projíždí tudy i dvacet minut

Brno /FOTOGALERIE/ – Dlouhé kolony a nervózní čekající řidiči. Redaktoři Brněnského deníku Rovnost zjišťovali, jak po týdnu vypadá situace v rozkopané brněnské Jugoslávské ulici, kde dělníci od minulého týdne opravují inženýrské sítě.

Útočník Škoda se dočkal. Ze Zbrojovky odchází na hostování do Norska

Brno – Přeje jen se raduje z vytouženého zahraničního angažmá. Fotbalový útočník Michal Škoda opouští brněnskou Zbrojovku a míří na hostování s opcí do norského klubu Lillestrøm.

Musíme ji vytáhnout, řekly si. Oceněné školačky zachránily malou holčičku z řeky

Brno /FOTOGALERIE/ – Malé dítě uviděly v ledové řece. Dvě spolužačky z brněnské základní školy neváhaly ani minutu a okamžitě dvouletou holčičku vytáhly ven. Ve středu je za jejich hrdinský čin z letošního ledna ocenil jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies