VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svědci tragédie: Všude prach, sklo a zranění

Brno – Nejvážnější nehoda za posledních dvacet let. Tak hodnotí brněnský dopravní podnik pondělní srážku trolejbusu a tramvaje, která se stala na křižovatce Provazníkovy a Lesnické ulice. Není obvyklé, aby při nehodách tramvají umírali lidé.

25.5.2011
SDÍLEJ:

Srážka tramvaje a trolejbusu v Brně.Foto: DENÍK/Attila Racek

Mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid uvedl, že havárie hromadné dopravy s tak vážnými následky jsou vzácné. „Za deset let, co jsem u hasičů, si vzpomínám jenom na jednu, při níž zemřel člověk,“ sdělil Haid.

Podobně v Obřanech

S Haidem souhlasí i mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová. „Nejvážnější nehoda za poslední roky se stala v únoru 2002. V Obřanské ulici se srazila tramvaj s autobusem. Nepřežil to tehdy řidič tramvaje,“ informovala Škrancová. Vyšetřování ukázalo, že střet způsobil řidič autobusu, který nepatřil dopravnímu podniku. Škrancová doplnila, že další vážnější nehoda tramvaje se stala i o rok později. „Ta nebyla sice tak závažná, co se týká zranění. Ale škoda, která vznikla, dosáhla pěti milionů korun,“ řekla mluvčí.

Řidička tramvaje v září roku 2003 při vyjíždění z Novolíšeňské ulice vjela vysokou rychlostí na výhybku, která byla zablokovaná. Tramvaj kvůli tomu vykolejila. „Při tom se lehce zranili tři lidé,“ upřesnila Škrancová.

Nejvážnější nehoda hromadné dopravy v Česku se stala v dubnu 2008 v Ostravě. Vyžádala si tři lidské životy a osmapadesát zraněných cestujících. „Na jednokolejné trati se čelně srazily dvě tramvaje,“ řekl mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht. Srážku zavinil jeden z řidičů, který kvůli spěchu vjel na trať dřív, než směl.

Muž, který na místo zavolal záchranáře, říká: Zraněného jsme oživovali marně

Obrovská rána, skřípění brzd, telefonát záchrance. Zoufalý a neúspěšný pokus o oživení těžce raněného muže. Teprve po hodině šok. A zlá vzpomínka na celý život. Tak prožil osudové minuty pondělního večera Milan Dvořáček z Brna. Stal se přímým svědkem tragické srážky trolejbusu a tramvaje na křižovatce Provazníkovy a Lesnické ulice.

Večer pro něj přitom začínal klidně. Naložil do auta svoji manželku a vyjeli na návštěvu za rodiči do Starého Lískovce. „Tam jsme bohužel už nedojeli. Zvolil jsem si totiž cestu kolem bývalého fotbalového stadionu Zbrojovky,“ říká mladý muž.

Pohodová jízda kolem kasáren v Černých Polích ovšem pro manžele skončila šokem. „Jeli jsme od Merhautovy po Provazníkově. Když jsme přijížděli ke křižovatce s Lesnickou, sledoval jsem pozorně lidi na silnici, protože přecházeli mimo vyznačený přechod. Dával jsem pozor, abych nikoho nezranil. Najednou se ale ozvala obrovská rána. Pod oblakem kouře jsem viděl vykolejenou tramvaj a trolejbus s rozmašírovaným zadkem,“ popisuje nejdramatičtější okamžiky svého života Dvořáček.

Jeho další kroky byly otázkou vteřin. Dělal je automaticky a bez rozmýšlení. „Dupl jsem na brzdy a spustil výstražná světla. S telefonem v ruce jsem běžel k místu nehody a volal záchranku. Vypadalo to tam strašně. Jeden člověk ležel odhozený trolejbusem na silnici. Měl rozbitou hlavu. Další žena skončila před koly auta přede mnou. Ještě že se řidič nerozjel,“ živě líčí událost třicetiletý muž.

S dalšími svědky tragédie zamířil k muži s rozbitou hlavou, jehož stav vypadal nejhůře. „Pokoušeli jsme se jej oživit. K našemu obrovskému zklamání se to nepodařilo. Dělali jsme všechno, co se dalo, ale nedokázali jsme mu pomoct,“ říká zoufale Dvořáček.

Po příjezdu záchranářů a policie už na návštěvu rodičů neměl pomyšlení. Se ženou se proto vrátili domů. „Teprve po hodině se mi to vše rozleželo v hlavě a sesypal jsem se,“ přiznal muž. Dodal, že odteď už asi napořád bude při jízdě hromadnou dopravou nervózní. „Už tak jsem jí využíval minimálně. Ale určitě budu v budoucnu mnohem opatrnější i jako řidič,“ podotýká.

Psychiatr Martin Perna z bohunické nemocnice říká: Bezprostřední reakcí je šok

ROZHOVOR
– Neklid, zmatenost, agresivita či apatie. Tak široký rejstřík projevů může mít reakce na nehodu podobné té, která se v pondělí večer stala poblíž brněnské Mendelovy univerzity. „Záleží na nátuře člověka, jak se s takovým zážitkem vyrovná,“ říká psychiatr Martin Perna z Fakultní nemocnice Brno.

Co se děje v hlavě účastníků bezprostředně po takové nehodě?

Podobná událost ohrožuje základní lidské hodnoty. Tělo na to reaguje přirozenou stresovou reakcí, která by měla minimalizovat škody. Odborně se tomu říká akutní stresová reakce, laicky by se dalo říct, že jde o šok.

Jak se tento stav projevuje?

Záleží na konkrétním člověku. Někdo může mít zúžené vědomí, být neklidný nebo strnulý. Jiný může zmatkovat, někdo se chová agresivně, utíká či brečí. Někteří lidé tu situaci na první pohled zvládají. To ale neznamená, že se na nich zátěž později neprojeví. Akutní reakce může trvat hodiny i několik dní. Je důležité, aby ten člověk byl v tomto stavu ochráněn zdravotníky či blízkou osobou. Včasná pomoc snižuje riziko dlouhodobých následků.

Co se může dít po delší době?

Další stadium může nastat klidně po několika týdnech, kdy se lidem začnou vybavovat traumatické okamžiky události. Mohou kvůli tomu být podráždění a nesoustředění, rozvíjí se jim deprese, objevuje se nespavost a podobně. Je potřeba, aby člověk s těmito příznaky vyhledal pomoc psychoterapeuta. Obvykle zpočátku pomohou i léky, někteří lidé je poté musí užívat dlouhodobě.

Žena, která nehodu viděla z okna svého bytu, říká: Do devítky teď na čas nenasednu

Rána jako při výbuchu plynu, tříštění skla a štěkající psi. Nezvyklý hluk upozornil v pondělí večer Miroslavu Sedláčkovou na to, že se na ulici něco děje.

Když vyhlédla z okna svého bytu v Provazníkově ulici, uviděla apokalypsu. „Všude se vznášela oblaka prachu, na silnici leželi zranění lidé,“ popisuje Sedláčková výhled, který se jí naskytl při pohledu na následky srážky trolejbusu s tramvají.

Všimla si i muže, který ležel na silnici obličejem k zemi. „Přišli k němu nějací lidé a volali záchranku. Asi se s ním báli pohnout, protože nevěděli, zda nemá zraněnou páteř,“ domnívá se žena.

Pár minut od srážky do příjezdu záchranářů bylo podle ní jako věčnost. „První byli na místě hasiči a hned začali nehybného muže oživovat. Pak dorazila záchranka a chvíli po nich policie,“ vzpomíná Sedláčková.

Protože nechtěla dění na ulici dál sledovat, šla se raději uklidnit procházkou se psem. „Že se muže nepodařilo zachránit, jsem pochopila po návratu domů. Uviděla jsem na silnici tělo zakryté černým pytlem,“ líčí své první setkání s tak vážnou dopravní nehodou mladá žena. „Myslela jsem na to, jaké by to bylo sedět v té tramvaji. Devítkou jezdím poměrně často, teď do ní ale nějakou dobu nesednu,“ přemýšlí.

O tom, co přesně se na křižovatce Provazníkovy a Lesnické ulice stalo, se dozvěděla po telefonátu rodičům. „Říkali, že ve zprávách se nejprve mluvilo o pěti zraněných a jednom mrtvém. Tomu jsem ale nevěřila, protože zraněných jsem určitě viděla víc,“ zamýšlí se Sedláčková. Počet zraněných se poté vyšplhal na čtrnáct, jedenáct z nich museli záchranáři převézt do nemocnice. V péči lékařů skončil i řidič trolejbusu, který se zhroutil. Těžké šrámy na duši má i žena zemřelého, která s ním jela v trolejbuse.

Rušno pod okny bytu Sedláčková pozorovala ještě dlouho. Kvůli odklízení následků nehody se tam pracovalo až do půl druhé v noci. „Je velké štěstí, že se nehoda stala až v sedm hodin večer. Přes den je totiž v těchto místech velký provoz. Trolejbus zastavil po srážce až na chodníku. Kdyby tam v té době šli nějací lidé, určitě by nehodu nepřežili,“ nachází Sedláčková alespoň jednu pozitivní věc na celé události.

PETR JEŘÁBEK
ZUZANA TAUŠOVÁ
MICHAL FILÍPEK

25.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robert Gottwaldu Krajského soudu v Brně. Podle obžaloby nevrátil několikamilionovou půjčku.
4

Půjčka na Devět křížů? Miliony byly pro drnovický klub, odmítá Gottwald obžalobu

Ilustrační foto.

V Masné srazila dodávka chodce. Muž utrpěl těžká zranění

AKTUALIZOVÁNO

Obžalovaná mi hrozila vytrháním vlasů, řekla žena, kterou nutili k prostituci

Brno – Chtěla si v Rakousku vydělat peníze úklidem, místo toho skončila na chodníku mezi prostitutkami. Před brněnským krajským soudem ve středu vypovídala žena, kterou obžalovaní Ján Dirda a Marta Hudcová údajně nutili k sexu za peníze. „Po cestě do Rakouska mi v autě říkala, že se budu mít dobře a že nesmím být blbá. Potom jsme zastavili a ukázala mi, kde mám stát na chodníku. Odmítla jsem a chtěla jet zpátky. Marta mi ale pohrozila, že pokud nevystoupím z auta, vytrhá mi vlasy ještě víc. Měla jsem je zrovna na krátko ostříhané,“ uvedla poškozená.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Rezidentní parkování? Zavedení město znovu odsouvá. Až na rok 2019

Brno – Původně mělo fungovat už na jaře letošního roku, pak projekt město odsunulo až na podzim. Jenže podle zjištění Brněnského deníku Rovnost se plán na zavedení rezidentního parkování dál odkládá. Vedení brněnské radnice nepřímo přiznalo, že revoluční bod v brněnské dopravě nejspíš spustí až nové vedení radnice v roce 2019.

Dva řidiči v jeden den zapomněli na kola na střeše a poškodili vjezd parkoviště

Brno – Častější nehody řidičů s připevněným jízdním kolem na střeše auta řešili policisté v Brně na přelomu července a srpna. Nepozorností při vjezdu do obchodního centra způsobili v jeden den řidiči škodu za více než padesát tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení