VYBERTE SI REGION

Švejnar, či Klaus? Někteří volitelé stále váhají

Brno - Kdyby se volil prezident jen v Brně, zvítězil by zřejmě Václav Klaus. Sedm brněnských poslanců a senátorů vhodí lístek současnému prezidentovi. Pět parlamentních zástupců se zase hrdě hlásí k Janu Švejnarovi. Tři poslanci z Brna zatím ale svou volbu neprozradili.

6.2.2008
SDÍLEJ:

Václav Klaus a Jan Švejnar.Foto: DENÍK/Infografika

Rozpolcení jsou především lidovci. Poslanec Ladislav Šustr a senátor Rostislav Slavotínek. Jejich rozpaky jsou cítit poté, co je brněnská mateřská organizace vyzvala volit kandidáta zelených Jana Švejnara.

„V podstatě jsem se rozhodl, koho budu volit. Nechci to ale veřejně říkat. V osobní rovině mi je sympatický profesor Švejnar. Musím ale zvažovat důsledky, které to má pro ekonomické počty,“ řekl vyhýbavě Slavotínek. Ani jeho kolega Šustr nechce prozrazovat svou volbu. Již v minulosti se ale vyjádřil, že Klaus je „dobrý kluk“ a Švejnarovi kandidaturu nedoporučuje. O tom, jak bude volit, neřekl zatím nic ani nezařazený poslanec Michal Pohanka.

Za jeden provaz v Brně naopak táhnou poslanci a senátoři z ODS. „Nevěřím tomu, že někdo z naší strany bude volit nějak jinak. Ten, kdo to tvrdí, jen spekuluje,“ ohradil se proti informaci o údajných zrádcích v řadách občanských demokratů poslanec Petr Pleva. Většina z nich se shoduje: Klaus se jako prezident osvědčil. Nemáme důvod volit někoho jiného.

Brněnským sociálním demokratům je zase sympatičtější Švejnar. „Nikdo před dvěma měsíci nečekal, že situace bude tak napínavá. Vše teď bude ale záležet na komunistech. Prohlašují, že ho nepodpoří. Uvidíme, jak se zachovají, až na ně padne tíha odpovědnosti,“ prohlásil sociálnědemokratický poslanec Jeroným Tejc.

Tři poslanci z Brna svou volbu tají

Komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová má jasno. „Určitě nebudu volit Klause. V prvním kole dám hlas profesoru Švejnarovi. I ten je pro mě ale moc pravicový. V druhém kole navrhne náš klub levicovějšího kandidáta. Koho, to ještě neprozradíme. Nebude ale straník, tím bychom si nepomohli,“ řekla Bebarová-Rujbrová.

Dalším, kdo podpoří Švejnara, je ministr školství a poslanec Ondřej Liška a senátor Jiří Zlatuška. Ten také Švejnara již od počátku prosazuje. „Má zřetelně proevropské myšlení. Odpovídá zájmům, které by měla mít současná Česká republika,“ uvedl Zlatuška.

Přestože v parlamentu atmosféra začíná houstnout, bookmakeři mají jasno. Volby podle nich vyhraje Klaus. Také pětadevadesát procent Brňanů sází své peníze na Klause. „Přesto v Brně jeden muž vsadil sto tisíc na Švejnarovo vítězství. Kurzy potom mírně klesly v jeho prospěch,“ uvedl mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Tomáš Grombíř. Pokud by měli prezidenta volit před čtyřmi měsíci Brňané, chtěli by na Hradě Klause.

Brněnský Deník Rovnost oslovil tři sta Brňanů. Třiačtyřicet procent z nich označilo Klause za důstojného prezidenta. Další hlasy získal tehdejší „mediální kandidát“ Jiří Dienstbier a bývalý prezident Václav Havel. Švejnar se tak tehdy do první trojky nejúspěšnějších neprobojoval.

 

Proč Švejnar?

„Jako prezidenta nepotřebujeme někoho, kdo nás nedá’, ale naopak státníka, jehož vize, nás trochu postrčí kupředu’“.
Senátor Jiří Zlatuška (bezpartijní)

„Dokáže polemizovat s názory druhých, dokáže s pokorou vnímat odlišné vidění světa a dokáže nalézat kompromisy.“
Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD)

„Představuje novou dynamiku pro českou politiku. Ve své odbornosti je renomovaným odborníkem. Má šanci stát se nadstranickým a ústavním prezidentem.“
Poslanec Michal Hašek (ČSSD)

Kteří brněnští poslanci a senátoři budou volit Jana Švejnara:
V prvním kole Zuzka Bebarová- Rujbrová. Za Švejnarem stojí: Ondřej Liška (SZ), Michal Hašek (ČSSD), Jeroným Tejc (ČSSD), Jiří Zlatuška (bezpartijní)

 

 

 

Proč Klaus?

„Václav Klaus se osvědčil jako prezident. Není důvod volit někoho jiného. Choval se vždycky nadstranicky, dobře nás reprezentoval v zahraničí.“
Poslankyně Dana Filipi (ODS)

„Klaus je osobnost. Český prezident. Švejnar je podezřelý kdosi.“
Senátor a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)

„Pět let vykonává úřad důstojně. Nevidím žádný důvod, proč by měl na jeho místě sedět někdo jiný.“
Senátor Richard Svoboda (ODS)


Kteří brněnští poslanci a senátoři budou volit Václava Klause:
David Šeich (ODS), Petr Pleva (ODS), Dana Filipi (ODS), Václav Mecl (ODS), Milan Šimonovský (KDU-ČSL), Richard Svoboda (ODS), Tomáš Julínek (ODS)

 

Kdo nechce svou volbu sdělit:
Michal Pohanka (nezařazený), Ladislav Šustr (KDU-ČSL), Rostislav Slavotínek (KDU-ČSL)

Autor: Veronika Hrdá

6.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Online rozhovor: kandidát do senátu Jiří Ventruba odpovídá na dotazy čtenářů

Brno – Jiří Ventruba kandiduje za občanské demokraty do senátu v obvodu Brno-město číslo pětapadesát. Na souboj tak vyzve dosavadního sociálnědemokra­tického senátora Jana Žaloudíka. Kdo bude novým zástupcem v horní komoře parlamentu, rozhodnou voliči sedmého a osmého října.

Graffiti ve městě? Můžou zkrášlovat i lákat. V Komíně připomínají známé umělce

Brno - S nelegálním graffiti vede Brno nekonečný boj. Poslední dobou se však ukazuje, že schopnosti sprejerů lze využít i pozitivně. V minulých týdnech hlasovali obyvatelé Židenic o výtvarném řešení zdi u supermarketu na Staré osadě. Vybírali z pěti motivů. Vítězný návrh autora Jana Grumla se na zdi objeví do měsíce.

Mám velkou ránu, musím to využít, hlásí útočník Komety Dočekal

Brno – Šlape na paty hvězdám. V týmové produktivitě hokejové Komety se forvard Martin Dočekal dotáhl bodově na Martina Erata a Marka Kvapila. V sedmi duelech posbíral osm bodů za čtyři góly a čtyři asistence. Dvě trefy a jednu přihrávku zaznamenal v utkání proti Litvínovu a výrazně se podílel na úterní výhře 7:1. „Důležité jsou hlavně tři body," povídal skromně urostlý útočník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies