V souvislosti s úsporami a možnou rekonstrukcí divadla mohou zaměstnanci opery být příští rok na sedm měsíců bez práce.

Vedení města se proti akci divadelníků ohradilo. „Zaměstnanci opery protestují proti něčemu, co vůbec nenastalo. Uvádějí nepravdivé informace. Operu nikdo likvidovat nechce. Konečnou variantu škrtů ani další opravu divadla jsme dosud neschválili,“ řekl brněnský primátor Roman Onderka.

Demonstranti vyšli ve středu po jedné hodině odpoledne od Mahenova divadla. Na Malinovského náměstí dokonce krátce zablokovali dopravu.

Lidé z opery také vyzvali k podpisu petice adresované městu. Tu mohou Brňané podepsat od minulé soboty. V ní také vybízejí k odvolání ředitele Národního divadla Brno Daniela Dvořáka. Za to, že dočasné rozpuštění opery městu navrhl. „Zatím je nemáme všechny sečtené. Ale potřebných devatenáct set už určitě máme. Podpisy posílají i z ostravské opery nebo pražského Národního divadla. Sháníme podporu i v zahraničí. Například v Rakousku, Norsku nebo Anglii a Itálii. Slovenské národné divadlo nás podpořilo asi 160 podpisy,“ uvedla sólistka opery Jitka Zerhauová.

Podle ní jsou odboráři z divadla s výsledkem středečního protestu spokojení. „Zájem nás překvapil. V jednu chvíli průvod zaplnil celou Kobližnou ulici. Na délku i na šířku,“ dodala Zerhauová.

Protest řediteli nevadí

Protest svých zaměstnanců nevadí ani řediteli Dvořákovi. „Rozhodně schvaluji, že lidé z divadla vyšli do ulic bránit zájmy kultury a ohradili se proti škrtům. V tom máme společné zájmy,“ řekl Dvořák. Vadí mu ovšem, že si lidé personifikovali plánované škrty do jeho osoby a žádají jeho odvolání. „Pětinové úspory v rozpočtu by kvůli nařízení města musel řešit jakýkoliv jiný ředitel,“ doplnil Dvořák.

Petici proti chystanému krácení dotací příspěvkovým organizacím zveřejnilo v pondělí na svých stránkách i brněnské divadlo Husa na provázku. Do středečního večera ji podpořilo přes 3700 zpřízněnců. „Zájem lidí nás těší. Doufali jsme, že jim osud divadel a kultury v Brně nebude lhostejný. Teď jde jen o to, aby to mělo nějaký výsledek,“ řekl dramaturg divadla Josef Kovalčuk.

Podle primátora Onderky není dosud jasná žádná varianta, jak budou výsledné škrty vypadat. „Příští týden se vedení města znovu setká s řediteli všech příspěvkových organizací. Budeme o zkrácení dotací znovu jednat. Nyní není jasné ani to, zda příspěvky snížíme o celou pětinu,“ upozornil primátor.

Jisté je podle něj jen to, že město musí příspěvky v příštích dvou letech snížit. Kvůli nižším daňovým výnosům a plánovaným opravám kanalizace totiž město musí šetřit. „Rozhodně ale není pravda, že likvidujeme kulturu ve městě. Brno naopak na kulturu přispívá nejvíce ze všech měst v republice,“ řekl Onderka. V roce 2007 dávalo podle něj město na kulturu v přepočtu na jednoho obyvatele ročně 2400 korun. „Vloni už to byly tři tisíce korun. Druhá Plzeň a Ostrava přispěly vloni jen 2200 korun. Při dvacetiprocentním snížení se dostaneme na příspěvek z roku 2007,“ sdělil Onderka.

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry k navýšení příspěvků v posledních dvou letech došlo kvůli novým kulturním projektům. Například festivalu Divadelní svět Brno.

Definitivní podobu rozpočtů jednotlivých příspěvkových organizací podle Žáry schválí zastupitelé nejpozději na svém posledním letošním zasedání šestého prosince.

Skácelovu kašnu vystřídal časostroj

REPORTÁŽ – Do začátku protestu před Janáčkovým divadlem zbývá deset minut, avšak prostranství před operou je prázné. Že by nikdo nepřišel?

„Akce začne před Mahenovým divadlem,“ říká muž ve žluté bundě a ukazuje směrem k Malinovského náměstí. Změna prý nastala poté, co televizní redaktorka v celostátním vysílání spletla obě divadla. Na můj údiv muž reaguje pokrčením ramenou. „No, vítr vane z různých stran.“

Rooseveltovou ulicí, která obě budovy spojuje, jdou stovky lidí. Chodníky jsou jim úzké, a tak na chvíli zablokují dopravu. Je jedna hodina. Zazní fanfára z opery Libuše a zaměstnanci amplionem upozorňují na konkrétní body petice. Centrem města zazní bouřlivý potlesk, který utlumí úryvky z Nabucca. Pěvci i muzikanti představují vášnivou hudbu Verdiho díla a je zvláštní vidět je při tom v civilním oblečení. „Přišla jsem vyjádřit svůj nesouhlas se zavřením Janáčkova divadla. Musela jsem se omluvit z výuky, ale profesoři souhlasili a většina z nich se protestu také účastní,“ říká studentka Janáčkovy akademie múzických umění Táňa Hlostová.

Nerušte operu, zrušte šéfa!

Další zastávkou protestujících má být Skácelova kašna na náměstí Svobody. Nekonečně dlouhý průvod však básníkovy verše zvěčněné do kovu míjí a symbolicky míří k černému časostroji. „Chceme divadlo, ne propouštění! Nerušte divadlo, zrušte šéfa!,“ hlásají transparenty a v blízkosti hodin se objeví tvář Romana Onderky a Daniela Dvořáka. „Škoda, že je zde máme jen z papíru,“ posteskne si starší žena přede mnou a muž vedle jí dává za pravdu.

KLÁRA ŽIDKOVÁ
MARKÉTA STULÍROVÁ