VYBERTE SI REGION

Tři podoby Mezinárodního dne žen v Brně

Brno - Zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí. Takovéto požadavky švadlen v textilních továrnách v americkém New Yorku v roce 1908 stály na počátku svátku Mezinárodního dne žen, který se slavil o tomto víkendu.

9.3.2008
SDÍLEJ:

MDŽFoto: Deník/Drahomír Stulír

Po sto letech jsou symbolem tohoto svátku v Brně zejména narcisky a tulipány. „Lidé kupují především jarní květiny a nebo růže. Koupit ženě květinu tento den není jen záležitostí střední a starší generace. Chodí i mladíci, a to buď z recese, a nebo že skutečně drží tento svátek. Květiny si ale kupují i samotné ženy. Jsou prostě zvyklé v tento den dostávat květiny,“ uvedla květinářka Drahomíra Urbanová z Joštovy ulice v Brně.

Mezinárodní den žen v posledních dvou letech zažívá svoji renesanci. Muži v tento den kupují prý tolik květin jako na stále populárnější svátek svatého Valentýna. Najdou se ale i takové ženy, které neslaví ani jeden z těchto svátků.

„Mezinárodní den žen mi stále v paměti naskakuje jako komunistický svátek. Pozvali si nás do závodní jídelny, uvařili nám kávu, rozdali bonboniéry a květiny a nakonec poděkovali za práci,“ zavzpomínala Libuše Veselá. Svátek svatého Valentýna pak neslaví kvůli tomu, že je to novodobá záležitost. Jako matka dvou synů dává přednost Svátku matek.

Jak se nyní oslavuje v Brně Mezinárodní den žen viděli návštěvnice i návštěvníci v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici. Genderové informační centrum Nora a NESEHNUTÍ Brno pro ně uspořádaly již pátý ročník oslav tohoto svátku. Leitmotivem kulturního večera plného hudby byla nestereotypní volba povolání.

„Chceme touto akcí upozornit lidi na ženská práva a nerovnoprávnost žen ve společnosti. Navazujeme tak na úsilí našich prababiček, které na počátku dvacátého století bojovaly za stejné práva,“ uvedla Kateřina Plesková z nezávislého sociálně ekologického hnutí – NESEHNUTÍ Brno.

Autor: Martin Mikuláš

9.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Střelba od Riviéry? Strážníci slaví 150 let od svého založení

Brno /REPORTÁŽ/ – V okolí koupaliště Riviéra v Brně se rozléhá zvuk policejních sirén. Za tlukotu bubnů se v areálu dopravní výchovy v Bauerově ulici procházejí četníci v různých uniformách minulého století. „Pal!" křičí jejich velitel. Nad prostranstvím před altánem se vznese oblak prachu. Hromadným výstřelem zahájili ve středu brněnští strážníci oslavy 150 let od svého založení.

Volné místo? V parkovacím domě v Panenské ulici na něj upozorní čidlo

Brno /FOTOGALERIE/ - Správce stavby stojí pod čidlem na parkovacím místě a snaží se předstírat, že je auto. Po chvíli marného čekání natáhne ruku s mobilem, aby jeho přítomnost čidla konečně zaznamenala. Zelené světélko zčervená. Krátká demonstrace ukazuje, jak fungují světelná čidla v novém parkovacím domě Dominipark v centru Brna, který od úterý lidé mohou využívat.

Úřad často zveřejní jen obrázky, kritizuje expert pro otevřenost veřejné správy

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Víte, kolik peněz dává váš kraj na opravy silnic, jak vypisuje výběrová řízení, koho posílá do dozorčích rad svých firem nebo komu zadává reklamu? Stejně jako před čtyřmi roky, kdy se naposled volilo do krajských zastupitelstev, i letos neziskové organizace udělaly rozsáhlou analýzu toho, jak otevřeně a občansky přívětivě regionální reprezentace vládly. Sdružení Oživení hodnotilo kraje v deseti kategoriích. Jednou z nich byl také přístup k informacím. Jihomoravský kraj v něm obsadil desáté místo ze třinácti, horší byla oblast územního plánování, kde byl poslední. „Výsledky jde dobře srovnat mezi kraji," říká o průzkumu expert na otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies