Jako v Kocourkově se cítí stánkaři, kteří měli od pondělí prodávat zboží v nové tržnici na rohu Trnité a Rosické ulice. Hned naproti autobusovému nádraží Zvonařka v Brně. Její otevření se totiž odkládá na neurčito. Petr Posolda, který chtěl trh provozovat, si na úřadech neověřil, jaká povolení k tomu potřebuje.

Ještě na začátku minulého týdne měl trh funkční internetové stránky a podle Posoldy i první zájemce o pronájem prodejního místa. „Neuvědomil jsem si, že potřebuji nějaké povolení. Ani mě to vlastně nenapadlo. Myslel jsem, že na soukromém pozemku si mohu dělat, co chci,“ řekl Posolda.

V Trnité ulici už totiž dvakrát víkendový bleší trh pořádal. Naposledy před týdnem. Místo, na kterém se pravidelně konají trhy, ale musí být zanesené v Tržním řádu města Brna. Na vlastnictví pozemku v tomto případě vůbec nezáleží. „Každý, kdo chce provozovat trh nebo tržnici, musí požádat o povolení příslušnou městskou část. Ta potom dá věc k projednání radě Brna. Pokud to dotyčný neudělá, mohou mu tržnici zavřít a bude k tomu ještě platit pokutu,“ upozornila Dobromila Macháčková z Živnostenského úřadu města Brna.

Pronájem na cizím

Posolda nabízel prodejcům místo, které si chce sám teprve pronajmout od společnosti Jižní centrum Brno. V době, kdy začal otevření tržnice avizovat, neměl s Jižním centrem uzavřenou nájemní smlouvu. „O jejím podpisu teprve jednáme. To, že se má tržnice otevřít už v pondělí, je pro nás zcela nová informace. Posoldovo chování se nám proto zdá nekorektní,“ řekl minulý týden ředitel Jižního centra Brno Jan Zavřel.

Chování organizátora je nezvyklé i podle ředitele Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Jaromíra Musila. „Pořádáme každý pátek farmářské trhy v Kotlářské ulici v Brně. Když jsme se tímto nápadem poprvé začali zabývat, bylo mi jasné, že je nejprve třeba vyběhat nejrůznější povolení,“ podotkl Musil.

Podle Posoldy je vše jen řada nedorozumění. „Chtěl jsem jenom udělat něco prospěšného,“ okomentoval vzniklou situaci.

Stánkařům, kteří měli dnes začít v Trnité ulici prodávat, se prý omluvil. „Vysvětlil jsem jim, co se děje, a oni to pochopili. Prostudoval jsem si už všechny potřebné záležitosti a podám tedy žádost na radnici Brna-střed se všemi nutnými podklady. Doufám, že se otevření trhů nezpozdí déle než o měsíc,“ uvedl.

Pokud jeho plány vyjdou, vznikne v Trnité trh asi se čtyřiceti různými stánky. Brňané tam po celý týden seženou čerstvé potraviny i originální řemeslné výrobky. „Je to dobrý nápad. Bojím se jen toho, že to dopadne jako na Zelňáku, kde se prodává zboží z velkoskladů,“ povzdechla si například Brňanka Irena Plocková, která na nejrůznějších farmářských trzích ráda a často nakupuje.

Brnu podle Posoldy tržnice, jakou plánuje, chybí. „Přitom v zahraničí je naprosto běžné, že lidé seženou čerstvé věci přímo na ulici. Já ale chci, aby součástí trhů byl i malý blešák s veteší,“ popsal své plány. Nápad se líbí například i Jaroslavě Kropáčové z Tišnova. „Máme menší ekofarmu. Pěstujeme třeba brambory. Kdyby v Brně fungovala tržnice s příznivým pronájmem, mohli bychom to zkusit,“ řekla Kropáčová. Zemědělci ale přes zimu moc čerstvého zboží nemají. „Před Vánocemi se proto místo změní na jarmark, kde lidé nakoupí originální dárky,“ řekl Posolda.