Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pátek ve 20:00, najdete v sobotním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

„Očekáváme, že podzemí naláká dvacet tisíc a více návštěvníků měsíčně,“ uvedla ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková. Zvedne tak zájem o návštěvu Brna, který v posledním roce poklesl. Služby brněnských informačních center využilo totiž loni 172 tisíc turistů, což je o čtyři tisíce méně, než v roce 2009.

Město Brno opravovalo podzemí od roku 2009. „Stavební úpravy podzemí stály sto milionů. Dalších dvacet milionů si pak vyžádaly přímo expozice,“ upozornil primátor města Roman Onderka.

Velké investice do interiéru si vyžádalo to, že Brno nehodlá v podzemí Zelného trhu vsadit jen na historické památky. „Chceme návštěvníkům i obyvatelům Brna nabídnout zábavu a osobní zážitky s prvky takzvané živé historie,“ řekla Kačírková.

Návštěvníci podzemí se tak mohou těšit na plně funkční repliky historických zařízení či nová vtělení bývalých majitelů sklepů provázející zhruba kilometrovými chodbami. „Nemuseli jsme si vymýšlet žádné pohádky, Brno má dost doložených zajímavých osobností proto jsme jejich postavy zvolili za průvodce,“ řekla Kačírková.

Z funkčních zařízení podle ní určitě návštěvníky naláká pranýř, kam se mohou nechat připoutat, či replika středověké krčmy. „Na Zelném trhu kdysi stál šenk U Zlatého stolu a my jej obnovíme. Budou v něm sudy s nejznámějšími moravskými víny a návštěvníky pozveme k jejich degustaci,“ slíbila Kačírková.

Díky modernímu systému větrání nehrozí exponátům brzké poničení a brněnské podzemí může být otevřené celoročně. Současná technika promluvila také do prodeje lístků. „Podobně jako v multikinech si lidé vstupenku zarezervují na internetu,“ řekla Kačírková.

Ze tří hlavních podzemních areálů, na něž hodlá Brno lákat návštěvníky, se letos otevřou dva. Mincmistrovský sklep a Labyrint pod Zelným trhem. Ten je navíc rozdělen na dvě části, z nichž se turistům otevře jen kilometrová prohlídková trasa. „Druhá část je společensko kulturní a otevírat ji budeme při velkých městských akcích jako je Divadelní svět Brno či Dny Brna,“ řekla Kačírková. Třetí z brněnských lákadel pod zemským povrchem je Kostnice u Jakuba. Jí se Brňané nedočkají dříve, než na konci příštího roku.

Zpřístupnění podzemí vítá ředitelka Centrály cestovního ruchu Zuzana Vojtová. „Očekáváme, že bude velkým lákadlem pro turisty. Už nyní je Brno v turistickém ruchu na čele celého Jihomoravského kraje,“ připomněla Vojtová.

Na prohlídku podzemí se ovšem netěší jen turisté. Velký zájem mají i přímo Brňané. „Nedostala jsem se na mimořádné prohlídky ještě rozestavěného podzemí, ale určitě jej chci vidět. Chci tomu věnovat první deštivější dubnový víkend, snad tentokrát bude volné místo,“ těší se například Martina Jančíková.

Čtěte také: Opravy Zelného trhu mohou začít v roce 2012