Podle starosty Lanžhota Františka Hrnčíře, který situaci sleduje, voda od včerejšího večera vystoupala nepatrně. Jak říká, hráze mají stále více než metrovou rezervu pro další vodu. Podle pamětní rysky u bývalého hraničního přechodu za Lanžhotem by musela voda stoupnout ještě zhruba o šedesát centimetrů, aby hladina Moravy dosáhla stejné výšky jako při povodních před třemi lety.

Klidní jsou rovněž v nedalekém Týnci. „U nás také nebezpečí nehrozí. Hasiči sice stále čerpají vodu z kanalizace do říčky Kyjovky, ale už ne tolik jako včera,“ poznamenala v souvislosti s rozvodněnou Moravou a jejím přítokem starostka Týnce Hana Zoubková.

Morava už je podle zpráv vodohospodářů za svou kulminací. „Tady jsme buď v kulminaci, nebo je to otázka hodin, kdy půjde hladina dolů,“ přemítal v neděli ve čtyři hodiny odpoledne vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Dyje, která se do Moravy vlévá, napáchala drobnější škody lidem ve sklepech při vystoupání spodní vody ve Staré Břeclavi. Větší problémy způsobila Ladenská strouha, kterou Dyje nepouští do koryta.

„Ladenská strouha nám za myslivnou výrazně stoupá. Budeme se v pondělí snažit prostor pro dohodu, že by se mírně snížil odtok Nových Mlýnů a udrželi bychom průtok v odlehčovacím rameni kvůli odlehčení městské trati. Případně bychom se pokusili dostat aspoň trochu vody z Ladenské strouhy,“ vylíčil Vyhnálek.

Čtěte k aktuální situaci, třetí povodňový stupeň, na řece Moravě:

Na Břeclavsku: U Lanžhota platí stupeň ohrožení. Hráze zatím drží

Na Hodonínsku: Morava způsobuje stav ohrožení