Pozdější ranní budíček a o hodinu kratší vyučování čeká ve středu mnohé žáky na jižní Moravě. Až osmdesát procent škol se totiž podle odhadu šéfa krajských školských odborů Leopolda Králíka připojí ke stávce proti plánovaným změnám odměňování učitelů. „Ředitelé mají na rozhodnutí čas do úterního poledne. Pak chceme slyšet, zda se k stávce připojí, nebo otevřou školy jako obvykle,” uvedl Králík.

Někteří ředitelé vyčkávají do poslední chvíle a poradu s pedagogy svolali až na úterý. „Teprve se poradím s učiteli. Osobně si myslím, že změny v odměňování učitelů nejsou důvodem k zavírání školy,” uvedla například ředitelka brněnské školy na náměstí Míru Kateřina Julíková. Podle ní ministerstvo školství málo vysvětlilo, proč chce změnit systém odměňování.

Praxe nerozhoduje

Výše jejich platů nemá být po změně závislá na délce praxe, ale na rozhodnutí ředitele a penězích, které škola dostane. V den protestů má nové nařízení projednat vláda.

Podle některých stávka nic nevyřeší. „To by museli zavřít všechny školy v republice, aby něco změnila. Chtěla jsem se také připojit, ale nemá to smysl. Nevím, proč nezavřou školy všichni ředitelé. Asi se bojí,” myslí si například ředitelka, která nechtěla sdělit své jméno.

Gymnázium v Bučovicích na Vyškovsku se stávky zúčastní. Podle jeho ředitele Jiřího Vlčka nepostihnou změny v odměňování jen starší učitele. „Kvůli plánovaným rozpočtům pro léta 2013 a 2014 zasáhnou všechny. K čemu je, že mají ředitelé volnější ruku s odměňováním učitelů, když mají současně málo peněz? Ve výsledku starším uberou a mladším stejně nebudou mít z čeho přidat,“ je přesvědčený Vlček.

Brněnská učitelka Eva Barovjanová má po osmadvaceti letech praxe plat dvaadvacet tisíc korun hrubého. „Náš ministr se za nás nepostaví. Lékaři, hasiči, železničáři si vždy vydupou, co chtějí. Naše platy jsou ve srovnání s jejich směšné,” prohlásila Barovjanová.

Rodiče: Sobecké rozhodnutí

Podle některých rodičů se školy zachovaly sobecky, protože se o účasti ve stávce rozhodly na poslední chvíli. „Výsledkem je, že jsem musel synovi zajistit hlídání. Pracovní doba mně totiž začíná v osm hodin ráno. Ať si učitelé klidně stávkují, ale ne na úkor dětí,” myslí si například David Procházka, který je otcem sedmiletého syna.

Že je stávka svolaná skutečně narychlo, připustil ředitel blanenské Základní školy Dvorská Dušan Krumnikl. „Rodiče se to dozvědí jen od dětí a ze zprávy na internetových stránkách,“ konstatoval Krumnikl.

Na Znojemsku kvůli protestu uzavřou prakticky všechny mateřské školy. „Neotevřou v šest ráno, ale až o hodinu později,” konstatovala šéfka školských odborů na Znojemsku Růžena Šalomonová. Přibližně deset škol – jedna střední, ostatní základní či mateřské – se připojily ke stávce na Hodonínsku. Přesnější počty budou tamní odboráři vědět v úterý dopoledne.

Śéf krajských školských odborů Králík už v pondělí upozornil, že pokud středeční stávka nepomůže, odboráři zřejmě přistoupí k radikálnějšímu protestu. „Uvažujeme, že školy zavřeme natvrdo. Klidně do doby, než nás ministerstvo školství začne poslouchat,” nastínil další možný postup odborů Králík.

VERONIKA HORÁKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI