VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita kvůli výzkumu zbuduje biobanku. Do studie už teď zapojí těhotné ženy

Brno – Jak Brňany ovlivňuje znečištěné ovzduší, nedostatek pohybu nebo třeba stres chtějí zjistit odborníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tamní Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) proto v bohunickém kampusu do dvou let vybuduje novou biobanku. Pomoci s výzkumem mohou už nyní těhotné ženy, které chtějí rodit ve Fakultní nemocnici Brno.

9.5.2017
SDÍLEJ:

Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) v bohunickém kampusu do dvou let vybuduje novou biobanku.Foto: vizualizace: Masarykova univerzita

Vědci z centra spadajícího pod Přírodovědeckou fakultu univerzity v úterý upozornili, že lidi negativně ovlivňuje nejen znečištěné ovzduší, ale také nedostatek pohybu, kouření, hluk či stres. „Chceme zjistit, jak na člověka působí kontaminované prostředí. Proto však nestačí pouze měřit výskyt škodlivých látek ve vzduchu nebo jídle. Potřebujeme vědět, nakolik se tyto látky hromadí v lidském těle a co tam způsobují. Je proto třeba sledovat větší počet lidí, kterým budeme odebírat krev, moč nebo třeba sliny,“ přiblížila nový výzkumný projekt ředitelka centra RECETOX Jana Klánová.

Pro skladování tolika vzorků musí vědci zajistit kvalitní prostory. K tomu má sloužit nová biobanka a laboratoře v bohunickém kampusu, kde budou odborníci zkoumat hlavně chronická onemocnění. „Současná věda se snaží být užitečná. Přitom jeden z nejužitečnějších směrů se týká právě lidského zdraví, které ovlivňuje i devastace životního prostředí. O to více je důležité věnovat se takovýmto výzkumům,“ zdůraznil prorektor Masarykovy univerzity Petr Dvořák. 

Na projekt získala univerzita téměř čtvrt miliardy korun z evropského programu pro podporu vědy a výzkumu. Dvě podzemní patra biobanky dokončí na jaře v roce 2019.

Už teď se do pilotního výzkumu mohou zapojit nastávající matky, které i s dětmi mají být základem sledované skupiny. Oslovují je lékaři z gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno. „Rádi bychom laboratoře co nejdříve naplnili vzorky od dostatečného počtu pacientů. Jsme rádi, že můžeme pomoct přinášet důležité poznatky o různých onemocněních a jak je lépe léčit,“ okomentoval tamní náměstek pro vědu, výzkum a školství Tomáš Kašpárek.

Úspěch či neúspěch vědců tak závisí především na ochotě Brňanů ke spolupráci. Ta může trvat až dvacet let. „Těhotné ženy se dnes mnohem více zajímají o možnosti, jak pozitivně ovlivnit mladou generaci. Vážíme si toho, že v České republice není kromě Brna žádné město, kde by měli takto dlouhodobou studii,“ popsala zkušenosti Klánová. Získat by centrum chtělo vzorky z deseti tisíc rodin, z každého z nich pak vznikne až padesát zkumavek. Výsledky výzkumu v budoucnu poslouží i odborníkům z jiných oborů, například epidemiologům či sociologům.

Na studii mohou ženy spolupracovat už v těhotenství, kdy darují vzorek krve, slin či plodové vody. Poté se mohou dlouhodobě zapojit vyplňováním dotazníků ohledně vývoje svého dítěte. „Matky pak nemusí chodit na speciální vyšetření, ale jen vyplňují dotazníky, případně je pozveme na další studie. Nikoho ale nenutíme a ženy mohou spolupráci kdykoliv ukončit,“ ujistila Klánová.

Autor: Růžena Machálková

9.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Trenér Miloslav Machálek.
1

Záchranář nebo třeba malíř? Fanoušci spekulují nad novým trenérem Zbrojovky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Nejstarší strom v Lužánkách je stabilní. 230 let starý dub vydrží ještě roky

Brno – Jeden z nejstarších stromů v Lužánkách, dub uherský, je v pořádku a vyvrácení mu nehrozí. Vyplývá to z výsledků úterního testování, které měli za úkol zaměstnanci Veřejné zeleně města Brna.

Otevření kina Art se zpozdí kvůli azbestu. Odstranění vyjde na dva a půl milionu

Brno – První diváci se do zrekonstruovaného kina Art podívají o něco později. Za prodloužení stavebních prací může azbestový nátěr, který stavbaři našli na stěnách.

V Králově Poli přibudou nové moderní byty. I s parkem a vnitrobloky

Brno - Tisíce metrů čtverečních v bývalém průmyslovém areálu mezi královopolskou Reissigovou a Sportovní ulicí měly ještě podle šest let starých plánů zaplnit nákupní galerie i obří multikino. Do budoucna se ale mohou po této lokalitě poohlížet spíše lidé, kteří hledají nové a moderní bydlení blízko brněnského centra. Až pro dvanáct set nových obyvatel tam totiž developerská firma postaví nové byty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení