První velké vítězství. Tak označují poslanci sociální demokracie pondělní jednání ve sněmovně. Zákon o převedení Úrazové nemocnice na město totiž dostal v prvním kole zelenou. Teď putuje do zdravotního výboru.

Po třech hodinách diskuzí hlasovalo pro převod nemocnice na Brno celkem sto pětatřicet poslanců z celkových stopětasedmdesáti přítomných.

Poslanci, kteří návrh podali, moc dobře vědí, že zatím vyhráli jen první bitvu. „Jsme teprve na začátku. Aby byl zákon přijat, musí projít ještě druhým a třetím čtením,“ popsal proces brněnský poslanec za ČSSD Michal Hašek. Pak návrh čeká cesta do Senátu, který ovládají občanští demokraté. A ti pro zákon pravděpodobně hlasovat nebudou. „O takovém zákonu nejednáme každý den ani každý týden. Tím, že jsme ho posunuli dál, snad přimějeme ministra Julínka ke komunikaci se zástupci Brna. Možná se do jednání nakonec zapojí i Jihomoravský kraj,“ objasnil Hašek.

Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka jsou snahy sociálnědemokra­tických poslanců přehnané. „Jednáme teď o jistotě všech zaměstnanců Úrazové nemocnice. Znovu opakuji, že se připravuje rekonstrukce bohunické nemocnice za 320 milionů korun. Znám kvality i nectnosti úrazovky, znám tuto situaci a nikdy bych nepřipustil, aby byla horší pro brněnské občany,“ řekl Julínek.

Spokojení jsou po včerejším jednání především zaměstnanci nemocnice. „Máme radost, i když samozřejmě ještě není vůbec nic jisté. Atmosféra v nemocnici poslední dny houstla. Jsme zvědaví, jak to teď bude vypadat,“ uvedla šéfka odborů úrazovky Lenka Doležalová.

Podle ní je možné, že se teď bude ministerstvo snažit převod nemocnice urychlit. „Možná zkusí právně převést úrazovku na fakultní nemocnici dřív, než půjde zákon do druhého čtení. To si ale nenecháme líbit. Budeme se ostře bránit,“ tvrdí Doležalová. Zaměstnanci jsou totiž v posledních dnech ve stávkové pohotovosti a nebojí se kdykoliv do stávky vstoupit.

Pokud by se přece jen zákon podařilo prosadit, úrazovka by se nemusela během příštího roku stěhovat do bohunické nemocnice. Do správy by ji dostalo město. A to je podle primátora Romana Onderky na takový scénář připraveno. „Máme o úrazovku zájem. To, že bychom neměli na její provoz peníze, jsou jen spekulace,“ uvedl v úterý brněnskému Deníku Rovnost Onderka.

Sobotka: Julínka názor padesáti tisíc lidí nezajímá

Přes dvě a půl hodiny v úterý poslanci skloňovali slovo „úrazovka“. V poslanecké sněmovně se rozjela bitva o převedení brněnské Úrazové nemocnice do vlastnictví města. Vítězem se v úterý stali především poslanci sociální demokracie a komunisté. Zákon, pro který hlasovali téměř jako jeden muž, prošel do druhého čtení.

„Ať si Brno nebere větší sousto, než je schopno zvládnout! Já nemůžu svěřit špičkovou traumatologickou péči do rukou města Brna. Hlavním důvodem, proč tady o tom jednáme, je fakt, že se blíží volby,“ připomněl rázně svou přítomnost v poslanecké sněmovně ministr zdravotnictví a brněnský senátor Tomáš Julínek.

Jeho argumentace, proč přesunout lékaře z úrazovky do bohunické fakultní nemocnice, zvedala ze židlí hlavně jihomoravské poslance z ČSSD. „Pane ministře, to myslíte vážně? Vy si myslíte, že se v nemocnici pacientů ptají, koho volí, když je tam doveze sanitka rozsekané po autonehodě!? To je výsměch!“ reagoval předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Michal Hašek.

Poslanci v poloprázdné sněmovně kritizovali hlavně Julínkovo arogantní chování a jeho neschopnost mluvit se zaměstnanci a pacienty Úrazové nemocnice.

Podle Julínka ale není důvod svěřit úrazovku Brnu. „Město má jednu městskou nemocnici a dvě polikliniky. Jeďte se tam podívat. Dvě polikliniky, z nichž jedna byla ozdobou zdravotnictví první republiky, je teď polorozpadlá budova s opadanou omítkou. A město ji není schopné vést. To stejné se týká Bílého domu, který se samozřejmě rozpadá taky,“ rozčílil se Julínek.

Poslanci, kteří s Julínkem nesouhlasili, kritizovali také jeho přehlížení názoru padesáti tisíc lidí, kteří do sněmovny poslali petici pro zachování úrazovky v centru města. „Mrzí mne, že pan ministr Julínek vlastně říká, že mu je názor padesáti tisíc lidí úplně jedno. A že nic nezmění na jeho rozhodnutí, které udělal před jedenácti měsíci. Ještě stále ho nedotáhl do konce a ještě také nevysvětlil, na základě jakých podkladů a jaké analýzy to rozhodnutí o zrušení Úrazové nemocnice v Brně učinil,“ dožadoval se odpovědi bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka.

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka se zase bojí o zlínské pacienty, kteří pod úrazovku také spadají. „ Kvůli provizornímu umístění v Bohunicích nebudou lékaři tak dobře připraveni pro případy mimořádných událostí,“ upozornil Hovorka.

Co také zaznělo v parlamentu

„ Brno už jednu nemocnici má. A má jí plné zuby. “
Poslanec Ladislav Šustr, KDU-ČSL

„ Myslím, že pan ministr Julínek přestoupil určité hranice tím, jak šikanuje některé univerzitní hodnostáře.“ Poslanec David Rath, ČSSD

„Já su z Brna, já bych neměnil nic na úrazové chirurgii a nikdy bych nesnižoval její úroveň, protože mi na tom záleží jako Brňákovi, který v urgentní medicíně a v této oblasti pracoval a jezdil se záchrannou službou.“
Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví, ODS

„Pane ministře, je pravda, že tuto nemocnici má privatizovat pan Chrenek a bývalý kolega Pohanka ji má řídit?“
Poslanec Vítězslav Jandák, ČSSD

„Můžu uklidnit pana kolegu Jandáka, že nebudu velet zbytku Úrazové nemocnice. To má špatný informační zdroj.“
Poslanec Michal Pohanka, nezávislý

Nela Maťaseje, Veronika Hrdá