„Od loňského prosince tam poškodil deset stromů. Některé jsme museli skácet. Jiné jsme osekali,“ popsala škody mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Bobr dělá vodohospodářům starosti hlavně proto, že se usídlil v okolí frekventované cyklostezky. A narušené stromy ohrožují cyklisty i chodce. „Situaci pozorně hlídáme. Také budeme vděční, když nás na další nahlodané stromy upozorní lidé,“ dodala Slámová.

Ohrožený druh

Problém je v tom, že bobr evropský je silně ohrožený druh. „Zabít ho nemůžeme. Nesmíme také zasahovat do jeho přirozeného prostředí. Odchytit jej můžeme v případě, že prokouše hráze. Situaci nám usnadňuje alespoň nová vyhláška jihomoravského kraje,“ podotkla mluvčí. Vyhláška platí od loňského prosince a povoluje správcům řek či nádrží odstraňovat bobří nory a hradby právě v místech, kde může zvíře způsobit velké škody na majetku.

Právě takové problémy musí Povodí Moravy řešit na Břeclavsku. „Bobři tam prokousali množství hrází na Dyji. Jejich oprava nás přijde na sto milionů korun,“ upozornila Slámová.

Podle zoologa Romana Zajíčka z brněnské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny se bobr na jižní Moravě objevuje poměrně hojně, i když jde o chráněný druh. „Žije už i v místech blíže lidských sídel,“ uvedl Zajíček. V Brně byl podle něj v minulosti k vidění i v Husovickém tunelu. Zoolog navíc vysvětlil, že bobři přežívají i díky tomu, že člověk vyhubil jejich přirozené nepřátele. Vlky a medvědy.