Ve starém protileteckém krytu v Brně pod Špilberkem vznikne jako první v Česku interaktivní muzeum totalitních režimů a volnočasové centrum. Brněnští radní se včera rozhodli propůjčit podzemní prostor společnosti Echad, která se o využití krytu zajímá už dva roky.

Firma získá prostory zcela zdarma. „Dohodli jsme se na výpůjčce. Znamená to, že nám nebudou nic platit, ale zároveň to, že do projektu město nevloží ani korunu. Veškeré nutné výdaje zaplatí společnost Echad,“ upozornil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

Smlouvu město s firmou podepíše nejspíš v půli března. „Na jak dlouho prostor získají a do kdy ho musí upravit, o tom teprve budeme jednat. Myslím si, že jejich nápad je dobrý, i my totiž to místo považujeme za atraktivní a zajímavé,“ podotkl Pospíšil.

Lidé se tak můžou začít těšit na něco, co v Česku nemá obdoby. „Pokud vím, tak interaktivní muzeum totality tady nikde ještě není, my jsme se inspirovali v zahraničí,“ uvedl jeden z jednatelů společnosti Pavel Smílek.

Společnost chce projekt zaměřit hlavně na školy. „Mladá generace je zvídavá a je potřeba jí připomínat, co se dřív dělo. A tohle pro ně bude určitě přitažlivější než obyčejné muzeum, kde si nemůžou na exponáty ani sáhnout a nedokáží se do toho vcítit. navíc starý kryt je pro takové muzeum velmi působivé prostředí,“ řekl Smílek.

V druhé polovině krytu vznikne volnočasové centrum. „Tam bude jako hlavní atrakce pohyblivý minigolf. Také si tam lidé zahrají třeba různé společenské hry. Chceme prostě, aby byl ten kryt atraktivní i pro normální lidi, kteří si tam třeba udělají příjemné odpoledne,“ dodal Smílek.

Kdy se podzemí otevře lidem, zatím Smílek neví přesně. „Ale rádi bychom to zvládli za rok, nejpozději za rok a půl. Budeme tam samozřejmě udělat nějaké stavební úpravy, kryt je však v dobrém stavu, takže snad se to nijak nezkomplikuje. Zatím ještě ani nedokážu dohadnout, kolik přesně nás to bude stát. Budou to nejspíš miliony korun,“ řekl Smílek.

Z plánu na oživení krytu má radost i odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda. „Velice ten nápad vítám. Myslím si, že každé jiné řešení, než aby ten prostor zůstal nevyužitým krytem, je dobré. Je to opravdová rarita a stojí za to ji představit lidem,“ myslí si Svoboda.

Stavebních úprav se nebojí. „Jsou to masivní prostory, kterým rozumné úpravy neublíží, nehrozí jim žádná destrukce. Kryt je velice dobře vybaven, aby mohl sloužit volnočasovým aktivitám a nebude to mrtvý prostor, který jen odčerpává peníze městu,“ dodal Svoboda.

Kromě krytu pod Špilberkem se využití možná dočká i kryt pod Kraví horou. Stavební fakulta Vysokého učení technického tam chce totiž zřídit vědeckou geotechnologickou laboratoř.