Lidé bydlící v okolí maloměřické teplárny se opět bouří. Dozvěděli se totiž, že brněnské Teplárny kromě rekonstrukce tamějšího kotle plánují také postavit velkou elektrárnu, aby se nákladná výměna kotlů vyplatila. Šéf Tepláren Alexej Nováček to popřel, místopředseda představenstva Jan Holík potvrdil.

„Přeměnu kotle na uhlí a biomasu považujeme za výrazný zásah do životního prostředí celého města. Měli by o tom proto rozhodnout všichni Brňané. Dopisem jsme se proto obrátili na brněnské zastupitele, aby prověřila nezbytnost této rekonstrukce. Máme informace, že maloměřický zdroj je jen záložní a že ostatní stejně nejedou na plný výkon,“ prohlásila šéfka místní organizace lidovců Klára Liptáková.

Teplárny už dřív zveřejnily svůj záměr vyměnit současný maloměřický kotel na těžké topné oleje a zemní plyn na moderní spalující uhlí a biomasu. Místní poukazují ještě na jednu věc, o které zatím vedení firmy stoprocentně vlastněné městem nemluví.

„Společnosti argumentuje ekonomickou výhodností a také tím, že se tam má vyrábět také elektřina. Ne jen jako vedlejší produkt, ale jako jeden z hlavních. Nejde tak jen o to ohřát město Brno, ale kvůli zaplacení chtějí rozjet elektrárenský provoz,“ dodala Liptáková.

Podpořil jí její stranický kolega senátor Rostislav Slavotínek. „Má jít o elektrárnu o výkonu až sto MegaWattů. Je velmi nešťastné, pokud se tak velká elektrárna umisťuje do města. Jinde v Evropě to není,“ řekl Slavotínek.

Generální ředitel Tepláren Alexej Nováček o elektrárně moc mluvit nechtěl. „Informace k tomu zatím neposkytuji. Připravujeme rekonstrukci maloměřické provozovny na uhelný kotel. Představenstvo o tom rozhodlo a nyní se prověřují dopady projektu na životní prostředí a okolí v rámci takzvaného šetření EIA,“ uvedl Nováček. Informace o elektrárně popřel. „Kdo ví, co kde pak senátor slyšel,“ vzkázal na adresu Slavotínka Nováček.

Plán však potvrdil místopředseda představenstva firmy a brněnský zastupitel Jan Holík. „Jde o reálný záměr, který schválilo představenstvo firmy. Je to samostatný špičkový zdroj elektrické energie, který s kotlem nemá nic společného,“ prohlásil Holík.

Odpor vůči plánům teplárny v městské části však přetrvává. Sdílí ho i všechny politické strany. „Bude to krok zpátky do doby před revolucí. Bojíme se, aby vše, co se tu skoro dvě desetiletí budovalo, neztratilo vniveč. Nesouhlasíme s tím a uděláme vše pro to, aby se tak nestalo,“ řekl místostarosta Maloměřic a Obřan Vlastimil Břicháček.

Místní politici mají podporu i lidí. Většina jich také protestuje. „Nelíbí se nám, že se tu bude opět pálit uhlí. V domech to zakazují a teď nám tu nedaleko postaví obrovský kotel. Bojím se, že se tu výrazně zhorší ovzduší,“ neskrývala rozhořčení Karolína Příkazská.

Zda se nový kotel na uhlí a biopaliva opravdu podepíše na horším životním prostředí nyní zkoumají odborníci. Zastupitelé městské části však už přesto preventivně schválilo usnesení, že se stavbou nesouhlasí. Asi jim ale nebude nic platné. Definitivně rozhodne až majitel Teplárny, a tím je město Brno.