V ořechovském Army parku na Brněnsku se procházejí vojáci všeho věku. Někteří mají na sobě uniformy Rudé armády, jiní zase výstroje německých SS. Čas se však neposunul o více jak šedesát let zpět. Pouze milovníci historie a válečné techniky přišli do parku oslavit šestašedesáté výročí zahájení operací Rudé armády, které vedly k osvobození Brna a okolí od nacistů.

„Hlavně tou zbraní na nikoho nemiř,“ poučuje kolemjdoucí matka svého syna. Ten v ruce drží čerstvě zakoupenou repliku samopalu. Vedle napodobenin si však dnešní návštěvníci Army parku mohou zakoupit i autentické válečné artefakty. „Petře, máš úchytku na bodák?“ ptá se například jeden ze stánkařů kolegy. Ten kroutí hlavou.

Kromě stánků s odznaky, knihami o válce, uniformami či zbraněmi jsou ovšem hlavním bodem oslav inscenované ukázky bojů o Ořechov. Na ty se přijel podívat i třináctiletý Martin Mach s otcem až ze Slovenska. „O druhou světovou válku se zajímám od sedmi let. Sbírám knížky, filmy i části německé uniformy. Mým největším pokladem je pravá německá helma. Našel jsem ji přitom náhodou. Někdo ji používal jako lžíci na maltu,“ vypráví třináctiletý chlapec v kompletní německé uniformě.

To už ale na palouku pod ním začíná rekonstrukce tehdejší bitvy o Ořechov. Z reproduktoru zní hlasitý vojenský pochod. „Nejde o politickou píseň. Je to klasický pochod. Voják v něm zpívá o touze po své dívce, kterou přirovnává ke květině v horách,“ upozorňuje pro jistotu hlas komentátora bojové ukázky. Bitva o Ořechov podle něj byla jednou z největších při Bratislavsko – Brněnské operaci Rudé armády. Konala se osmnáctého a devatenáctého dubna v roce 1945.

„Sověti dobyli obec poměrně snadno. A to i přesto, že ji neměli ve svých mapách zakreslenou a dělostřelecké přepady plánovali naslepo,“ přibližuje historii komentátorův hlas z reproduktoru. Dodává však, že vojáci Rudé armády šli oslavit úspěch do místního lihovaru a nepostavili žádné hlídky. „Proto se Němcům podařilo alespoň na chvíli Ořechov ještě jednou obsadit,“ říká komentátor.

Zatímco mluví, na palouku pod ním po sobě Češi v uniformách Němců a Rusů střílejí slepé náboje. Hluk dělají jako opravdové. Inscenace bitvy je dotažená do posledního detailu, proto účastníci bojové ukázky předvádějí i oslavy Rudoarmějců. Tato bitva nebyla skutečná. Možná také proto za ni na konci diváci odměnili falešné vojáky obou armád potleskem.

KLÁRA ŽIDKOVÁ