Výzkumníci je doteď posuzovali podle tvaru a pohyblivosti. To ale nezaručovalo, že spermie bude dostatečně zralá na oplodnění. „Někdy se může narodit dítě ze zdánlivě špatných spermií a naopak ze spermie, která se nám zdála kvalitní, se otěhotnění nepodaří,“ upozornil Igor Crha z Centra asistované reprodukce v porodnici na Obilním trhu.

Zralost spermií se zkoumá pod mikroskopem s využitím speciální vrstvy hylauronanu – látky, která dokáže částečně nasimulovat prostředí dělohy. „Nejzralejší spermie se na tuto látku přichytávají stejně jako na povrch vajíčka. Díky tomu je poznáme od ostatních, i když jinak vypadají všechny stejně,“ upřesnil Crha. Zralé spermie se odeberou do pipety a aplikují do vajíčka.Novou metodu už lékaři použili v praxi a zaznamenali desítky úspěchů.

Zájem o umělé oplodnění bude navíc narůstat. Podle lékařů je totiž sperma s desítkami milionů spermií už minulostí. V současné době se v několika mililitrech spermatu vyskytují maximálně stovky až tisíce jedinců. „Dříve to byl problém, ale teď dokážeme pracovat i s omezeným množstvím spermií. Nakonec vybereme tři až pět nejzralejších,“ uvedl vedoucí Centra asistované reprodukce a přednosta gynekologicko porodnické kliniky fakultní nemocnice Pavel Ventruba.

Úspěšnost mimotělních oplodnění je v současnosti zhruba šedesát procent. Díky nové metodě se může ještě o deset až dvacet procent zvednout.

ANETA NEJEZOVÁ